Posts by Berkay34

Dostlar böyle daha sade daha sizin anlayabileceğiniz bir dil ile yazdım zaten ne demek istediğimi anlamışsınızdır. Yazdığım yazıyı beğenebilir, yorum yapabilir, sorular sorabilirsiniz detaylıca müsait olduğum her an cevaplarım.:)

Hayırlı akşamlar,

Sağlıcakla kalın.:)

AZOR YÜKSEK BASICI NEDİR NERELRDE OLUŞUR BİZE ETKİLERİ NELERDİR?

Öncelikle herkese merhaba, hava forum ailesi;

Bu gün sizlerle ‘Azor’ yüksek basıncını konuşacağız, şimdi neredeyse forumu takip eden herkes Azor kelimesini duymuştur sık sık ve amatör Meteoroloji ile ilgilenen kısım iyi bilir.

Ülkemiz için önemli bir dinamik yüksek basınçtır Azor genelikle asor adaları çevresinde oluşur peki nasıl oluşur bu azor yüksek basıncı?

Şimdi dünyanın kendi ekseni etrafında dönmesi ile rüzgârlar oluşur ve hava akımları olur bu hava akımları düz bir istikamet üzerinde gitmez ve genelikle rüzgar yönünde kırılmalar oluşur işte bu kırılmalar sayesinde basınç farklılığı meydana gelir bazen bu alçak basıcın oluşmasına bazen de yüksek basıncın oluşmasını sağlar yani dünyada aynı ritmde oluşur bu basınçlar ve batıdan doğuya doğru ilerlerler, çünkü dünya batıdan doğuya doğru döner.

Şimdi herkesin merak etiği asıl kısma gelelim Azor nerelerde oluşur ve nasıl hareket eder işte bu kısım çok önemli, dediğim gibi dünyanın dönme hareketi ile Atlantik okyanusunda oluşur peki Atlantik okyanusu haritada nerededir ?

atlantik okyanusu ile ilgili görsel sonucu

Haritada görüldüğü üzere kırmızı yuvarlak içine alınan yer Atlantik okyanusudur tabi biz bunun kuzey yarım küresiyle ilgileniyoruz.

Azor genelikle o bölgede oluşur, peki bu azor orada oluşup sabit mi kalır ?

Tabi ki ‘hayır’ o bölgede oluşur güçlenir yükselir veya gücü kaybeder ve doğuya doğru ilerle bu döngü hep böyledir genelikle.

Ve bu Azorun baş belası İzlanda alçağı vardır işte bu tam bir şeytandır yani lafın gelişi diyorum. Arkadaş tam azor ben güçlendim der burnu yukarı doğru çıkartır Oradan hemen İzlanda burnunu sokar hopp azor hayırdır nereye der ve kuvvetli dinamik alçak basıncı ile azorun kafasını ezer ve güç kaybetmesini sağlar

Tabi burası işin şakası dostlar,:P:)

Şimdi sanırım Azor YB si nedir ve nerelerde oluşur anladınız, şimdi ise bunun bize etkileri nelerdir bize sistem geleceği nasıl anlaşılır bunu açıklayım dostlar.

Bizim ülkemize gelen sistemlerin neredeyse yaklaşık %70 i Azor yükseği ile gelir.

En başta dediğim gibi Atlantik’te oluştuğunu vay sayalım şimdi.

Haritada gördüğünüz noktada oluştu azor, size bu örneği 6 Ocak 2017 deki sistem ile vereceğim.

pasted-from-clipboard.png

Gördüğünüz üzere yaklaşık 1040 milibarlık bir Azor yüksek basıcı olmuş durumda, biz buna neden azor diyoruz sorusuna yine geri dönüyüm çünkü bulunan yüksek basınç hem Atlantik de hem de dinamik yüksek basınç olduğu çok net belli dostlar.

Peki şimdi herkesin merak ettiği şu soruya da gelelim neden sabit durmuyorlar ve hareket ediyorlar ve nasıl nereye doğru gittiklerini veya gideceklerini nasıl anlayacağız. Arkadaşlar tüm basınçlar kendi ekseni etrafında dönerek doğuya doğru hareket ederler bazen sapmalara uğrarlar işte bu sapmaları çevresindeki basınç hareketleri sağlalar.

Şimdi biz eğer Azor YB sini yükseltmek istiyor isek onun sol tarafında yani batısında bir alçak basınç oluşması lazım çünkü bu alçaklar sayesinde yükselirler ve doğuya ilerler aslında Azorun kendisi dışında çevresi daha önemlidir.

İşte bu dediğimi yansatıcak çizdiğim görsel;

pasted-from-clipboard.pngpasted-from-clipboard.png

Birde size İzlanda’yı da arada söylemiş oluyum, oda genelikle kendi bölgesinde oluşan bir dinamik alçak basınçtır ve balon ab ler üretir çeverisinde işte bu yüzden de Azor İzlanda aktif olduğunda yükselemez.

Daha iyi anlayacağınız yine kendi çizdiğim görsel;

Birde size Azor ile nasıl sistem iniyor onu da çizim olarak gösteriyim;

Evet dostlar makalem bu kadardı umarım anlamışınızdır. Yazdığım yazıyı beğenebilir, yorum yapabilirsininiz bu konu üzerinden. :)

Dostlar yazıyı yazıyorum şuan, az kaldı birazdan bu konu üzerinden paylaşacağım ve herkes adına yararlı ve bilgili bir yazı yazdığımı düşünüyorum.:)

Biraz sonra görüşmek üzere.:)

Harikaymış SnowHisar03 dostum çok güzel çekmişsin , keşke şimdi bir anda ocak ayına geçip tipinin ortasında olsak. Ne güzel olurdu ?:)

İnşallah o da olacak az kaldı sabrın sonu selamettir, hiç anlamadan sonbahara girdik, zaman çok hızlı geçiyor.

İnşallah bu sene ülke genelinde güzel bir kış oması dileği ile.uzays3271653126hava-kars323hava-kars323

Hayırlı akşamlar,

Sağlıcakla kal, kendine iyi bak.:)