Posts by Berkay34

  Süper Hücre nedir?

  Süper hücre oluşması için atmosferin üst seviyelerindeki rüzgarın yön değişiminin fazla olması yani kararsız olması ve ısı değişiminin fazla olması gerekmektedir. Yıldırım fırtınalarının bazılarının sebebi olabilirler. Özellikle termodinamik kararsızlığın hakim olduğu koşullarda, bir başka deyişle, ani soğuma veya ani ısınma gibi durumlarda ortaya çıkabilir. Ayrıca yeryüzünde hissettiğimiz enine rüzgarlar değil, yukarı yönlü dikine rüzgarların hakim olduğu zamanda ortaya çıkabilir. Fırtına bulutu olarak da adlandırılabilir. Kümülünimbüs bulutunun hızlı gelişmesi sonucu oluşurlar.

  superhucre4.jpg


  Süper hücreler, uygun ortam koşulları oluştuğunda dünyanın her yerinde oluşabilirler. Ama genellikle Amerika’nın geniş düzlüklerinde, batısı olan hortum bölgelerinde, Arjantin, Urugay ve Brezilya’nın bazı bölgelerinde sık oluşurlar. Avrupa, İngiltere ve Çin de oluştukları da kayıtlara geçmiştir.  Süper hücre nasıl oluşur?

  Süper hücre, kendi etrafında girdap gibi dönen yatay rüzgarların yön değiştirmesi ile başlar. Yatay rüzgarlar, atmosferin üstüne doğru dikine yükselmeye ve esmeye başlarlar. Zemindeki sıcak rüzgarın yükselmesi sonucunda, üst tarafta bulunan soğuk rüzgarın yer değişmesi başlar ve aralarındaki sınır delinmiş olur. Yukarıya doğru çıkan kuru ve sıcak hava, yükseldikçe ve soğudukça aniden nemlenmeye başlar.

  superhucre1.jpg

  Bunun sonucunda yukarıda nemli ve soğuk aşağıda sıcak ve kuru hava kalır. Yoğun olmasına rağmen sıcak havanın yükselmesi kararsız bir hava akımı oluşturur. Hava akımının gücü kayboldukça, aşağıya doğru bir patlama şeklinde çökme başlar. İşte bu çökme sırasında dolu veya oldukça büyük dolu taneleri oluşur. Bu havanın çökme bölgesi, en çok zarar veren kısımdır.

  superhucre2.jpg
  Süper Hücredeki Bulutlar

  Süper hücre içinde bir çok farklı bulut yapısı gözlemlenir. Aslında super hücre, kümülümbüs bulutlarının oluşma tarzında bir bulut yapısıdır. Yani yukarıya doğru yükselmesi ve yayılması sonucu oluşurlar. İçlerinde altkümülümbüs, mammaut bulutları ve duvar bulutları bulunur. Süper hücrenin alt ucu, atmosferin en alt tabakasında başlar ve en tepe ucu ise 15 kilometre yüksekliğin üstüne bile çıkabilir.

  superhucre3.jpg  Kaç tip super hücre vardır?

  Genelde üç tip super hücre oluşumu gözlemlenir. Klasik tip, az yağışlı tip ve bol yağışlı tip super hücreler mevcuttur.  Az Yağışlı Süper Hücre :

  Bu tip super hücreler, isimlerinden de belli olduğu gibi nispeten az miktarda yağmur veya dolu bırakırlar. Bu tip super hücrede, havanın yukarı yükselişi çok kuvvetlidir fakat aşağı düşümü, diğer super hücrelere göre daha kuvvetsizdir. Bu tip bir hava hareketi 1980 yılında keşfedilmiş ve anlaşılmaya çalışılmıştır.

  Az yağışlı super hücreler nadiren hortum meydana getirebilirler ve hortum oluştursalar bile fazla etkili hortumlar oluşamaz. Bulutların tabanları yüksekte oluşmaktadır. Fakat yapıları gereği, az yağış yapmalarına rağmen oldukça büyük dolu taneleri oluşturabilirler. Hiç yağmur görünmemesine rağmen, elma büyüklüğünde dolu taneleri yapabilirler. Çok uzun ömürlü olmazlar, kısa sürede enerjileri ve etkileri biter.
  Çok Yağışlı Süper Hücre :

  En kuvvetli ve uzun süreli super hücreler, çok yağışlı olanlardır. Yoğun sağnak yarışlara sebep olurlar. Bazı zamanlarda çok şiddetli hortumlara sebep olurlar. Yoğun yağış sırasında, görüş mesafesi oldukça düştüğü için, içlerinde oluşan hortumların fark edilmesi zordur ve bu yüzden bir çok ölüme sebebiyet vermektedirler.

  Bulutların kendi içlerinde ve bulutlar ile yer arasında, diğerlerine nazaran çok daha fazla yıldırım ve şimşek oluşturur. Dolu yağışı da oldukça etkili olabilir. Bu tip super hücreler, genellikle Amerika, Kanada ve Urugay’da gözlemlenir.  Klasik Küçük Tip Süper Hücre ;

  Nispeten daha küçük ölçekli fırtına üretebilirler. Bulutların oluşumları daha yüksektedir.

  istanbul-superhucre.jpg


  Bir siteden buldum

  Merhaba

  Trakya için Tekirdağ’da hava sıcaklıkları yüksek ve aynı zamanda nem çok yüksek 1 ay oldu yağış alamıyoruz bu durum biraz sıkıntılı gibi gözüküyor topraklar çatır çatır kuru hocam

  Siz ne düşünüyorsunuz Berkay34 hocam

  Saygılar

  Öncelikle size de merhaba HAVA_DURUMU


  Evet haklısınız, özelikle bu sene Trakya bölgesi gerçekten yağış alamıyor ve nem çok yüksek. Bunun nedenlerinden biri şu, şimdi bizim alacağımız yağışlar diyelim ki 1 ayda 5-7 gün olsun ara ara ,ama şimdi bizim alacağımız bu yağış bize 1 günde düşüyor hem bu kadar ciddi yağış olurken ani seller, toprak kaymaları, orajlar vesaire gibi bazı olumsuz durumlar oluşurken birde bizi o ay ki düşen yağış aralıklara ayrılmıyor ve toprakta çatlamalar oluyor .Yani zaten ben bu konu neden yaz aylarında ilginç hava olaylarında artış oldu diye açmıştım tamda siz konun önemli yerine değinmiş oldunuz evet artık bu durumlar gerçekten bizi yani insanları ve özelikle de tarım sektöründe çalışan insanları gerçekten büyük bir güce sokuyor hem kurak olmasından hemde aşırı yağışlı olmasından yani ortası yok demek tam yeri olur. İşte bunun olmaması için tüm dünyanın her her yerinde bazı önlemler alınması lazım ülkemiz buna dahildir mesela bir yere baraj yapılırken oranın iklimini bozuyor ise kesinlikle yapılmamalıdır bizim memleket Tokat/Niksar bilirsiniz ormanlık ve yeşilliktir yani dediğim nemlidir ve gidip de sen oraya baraj yaparsan iklimini bozarsın zaten nemliydi ormandan daha nemli oldu bu da örneklerden birisi.


  Şimdi birde Tekirdağ'nın önümüzdeki günlerdeki hava durumuna ve ne zaman serinleyeceğine bakalım istersen.


  Diagramme GEFS


  Tekirdağ diyagramına baktığımızda önümüzdeki günlerde bir serinleme düşüşü var ayın 4-7 arası güzel düşüş var yani şuan Tekirdağ yaklaşık 33-34 derece ise o dediğim tarihlerde 27-28 dereceye kadar gerileyecek gibi duruyor tabii bu kadar serinlemenin öncesi sıcaklık artığı için yağışta var şuan az gözükse de tarih yaklaştıkça artacaktır bu serinlemenin olduğu günlerde saate 30-35 km/h kuzeyli rüzgarlar gözüküyor


  Diagramme GEFS


  Yağışlarda Wxharts da gözükmeye başlamış tekirdağ adına


  pasted-from-clipboard.png


  Sağlıcakla kal,


  hayırlı günler:)

  Adıyaman hocam

  Dostum, adiyaman civarları en riskli bölgelerden birsi yaklaşık 41-42 dereceye kadar çıkıyor ve dahada kötüsü olan şey rüzgar yok serinletmiyor bu güneşin altında 48-49 bulur ama gece vakti ise 19 lara kadar iniyor arada çok fazla değişim olduğu için hasta olma riski çok fazla yani şöyle söyleyim ne gündüz çok dışarı çıkın nede akşam çok dışarı çıkın eğer evinizde klima var ise en ideal 23-24 dereceye ayarlıyın derim.


  pasted-from-clipboard.png

  Öncelikle tekrardan herkese merhaba ;


  Bu açtığım konuda artık yaz aylarında neden ilginç hava olaylarında artış olduğu ile alakalı bir yazı yazmıştım ve üzerinden konuşmuştuk


  Şimdi ise size yine ülkemize yaklaşmakta bu senin en sıcak hava dalgasından bahsedicem şimdi ilk öne bu gelecek olan aşırı sıcak hava dalgası nasıl oluştu şöyle açıkayım haberlerde duymuşsunuzdur yaklaşık 1 hafta önce Avrupa da sıcaklık rekorları kırıldı sanırsam Fransa da 41 derece ölçülmüştü ve ardından bu kadar sıcaklık rekorları kırıldıktan sonra A B oluştu ve serin havaya döndüler ama işte bu ab ler oluştuğu zaman özelikle İtalya civarlarında biz sıcak tarafta kalıyoruz bilirsiniz Ab ler saat yönün tersinde dönerler


  pasted-from-clipboard.png


  şimdi gördüğünüz üzere a b nin etkisi ile ülkemize sıcak rüzgarlar geliyor ve bu sıcak rüzgarlar dolayısı ile ülkemiz fazlasıyla ısınacak hatta bu senin sıcaklık rekorları bile kırılabilir birde diyagramlara bakalım 3 büyük şehir olan istanbul izmir ve ankara sırasıyla


  İSTANBUL:


  pasted-from-clipboard.png


  Gördüğümüz üzere İstanbul ilk başlarda yani şu günler yaklaşık 29 derece civarı ve ilerleyen zamanlarda 35-36 dereceye kadar çıkıyor ve sonradan ani bir düşüş ve bu düşüsün ardın fazlasıyla sel dolu fırtına riskimiz var gibi gözüküyor net değil değişebilir uzun vade olduğu için şimdilik dolu sele bir şey diyemiyorum ama ilerleyen günlerde bundan bahsederim


  İZMİR :


  pasted-from-clipboard.png  İzmir de yaklaşık 37 dereye ulaşıyor göründüğü üzere


  ANKARA :

  pasted-from-clipboard.png  Ankara da yaklaşık olarak 33-34 derece civarında olacak gibi gözüküyor


  Sağlıcakla kalın,


  Hayırlı günler.:)