Posts by Berkay34

Anladım.Buradan tahmin paylaşamıyor muyuz peki ?

Buradan bölge sorumluları tahmin paylaşabilir, bu sayfanın ve İstanbul'un bölge sorumlusu Vintersaga hocamızdır.

Büyük ihtimalle siz karalama tahtasından tahminlerinizi paylaşabilirsiniz.

Eğer belli bir kategoriye girerseniz yani HF pilatinum üyeliği, ona girmeniz için HF puan yani başarı yapıp puan kazanmanız lazım ondan sonra, marketten satın alabilirsiniz o üyeliği bu şekilde de kendi tahminlerinizi paylaşabileceğiniz Üyelerin şahsi Tahminleri adlı başlık altına konu açarak.

Selamlarımla.:)

İSKANDİNAVYA YÜKSEK BASINCI NEDİR NERELERDE OLUŞUR ÜLKEMİZE ETKİLERİ NEDİR?

Öncelikle herkese merhaba ben ''Berkay Nişancı'' bu gün sizlere İskandinavya yüksek basıncına dayanacağım, üstünde konuşacağız.

Şimdi Ülkemiz için bu önemli İskandinavya yükseği nedir ilk önce onu açıklayım bu yüksek basınç aslında Azor'un bir kolu peki bu nasıl oluyor?

Azor yüksek basıncı kendi bölgesinde oluşuyor güçleniyor ve kendine destek alçak basınç buluyor ve yükseliyor. İşte bu yükselme sırasında bazen İskandinavya bölgesine de yükseldiği oluyor işte biz Azor eğer İskandinavya bölgesine Krallık kurduysa işte o zaman biz bu yükseğe ''İskandinavya Yüksek basıncı'' diyoruz

Ve bizim forum olarak da en çok Azor'un yükselmesini istediğimiz bölge İskandinavya Bölgesidir, çünkü ülkemize gelecek sistemde en ideal bölge orasıdır ve yüksek kendine orada yer bulduğu zaman kolay kolay yerinden ayrılmaz, ülkemize bir süre boyunca soğuk koridoru açık kalır.

Size şimdi bu İskandinavya yükseğini nerede oluştuğunu harita üzerinden gösteriyim, daha net anlamanız için;

pasted-from-clipboard.png

Gördüğünüz alan İskandinavya bölgesi oluyor benim söylediğim yüksek o alana yükseliyor...

Peki bizim için İskandinavya Yükseği neden önemli ve bize ne tür sistemler getirir?

Şimdi öncelikle bizim kışın gelen sistemlerde kırım üzerinden Bulgaristan'ı izleyerek geliyor başlıca sistemleri İskandinavya sayesinde, birde direk kırım üzerinden Karadeniz'e inen ve özelikle ''DEK'' olan sistemlerde geliş şeklini belirler.

Belki Dek nedir onu bilmeyen arkadaşlar vardır, arada onuda söylemiş oluyum. Görüyorsunuz dostlar her şeyi en açık ve net bir şekilde anlatmaya çalışıyorum elimden geldiği kadarıyla.

DEK( Deniz Etkisi Kar) NEDİR?

Şimdi öncelikle bizim dek dediğimiz olay Ülkemizde özelikle Karadeniz bölgesinde oluşur peki bu dek in oluşması nasıldır

Dek hava forum ile ilgili görsel sonucu

Öncelikle dek olayının oluşması için normal hava sıcaklığının denizin sıcaklığına göre daha soğuk olmalıdır. bu şekilde deniz üzerinde havanın yükselme hareketi olur ve bu hareketi devamlılığını sağlayan rüzgarlarının devamlılığında olması lazımdır hava deniz üzerinde yükselir karaya çıktığı zamanda yağış olarak yere düşer ve bu yağan yağış kar şeklindedir, bunu aynı durumu birde kardeşi ''DEY'' buda sadece hava sıcaklığı biraz daha sıcak olduğundan dolayı deniz etkisi yağmur oluşur.

Biz tekrardan konumuza geri dönelim.

Evet işte bu bizim Azor dediğimiz basıncın kolu olan İskandinavya yüksek basıcı o bölgede kendini belli eder ve bu şekilde Ülkemize sistem iner.

Nasıl iner şimdi onuda Çizim olarak gösteriyim.

Evet gördüğünüz üzere İskandinavya bölgesinde 1030 mb lık bir Yüksek basınç sayesinde ülkemize sistem geliyor.

Ve bu sistemlerde özelikle İskandinavya kuzeyimize yatıveriyor ve işte en sevdiğimiz şeyde o dur. ''REX BLOKİNG'' yani blokaj işte bu olay gerçekleştiği zaman soğuk ve yağışlı hava ülkemize yaklaşık 1 hafta hapis olmuş olur yani bu ne oluyor 1 hafta boyunca etkili kar yağışlar 80cm aşan büyük şehirlerdeki kar seviyeleri.

Mesala örnek yine 6-10 ocak sistemi şimdi diyebilirsiniz sürekli 6-10 ocak sistemin örnek veriyorsunuz çünkü bu sistem her açıdan neredeyse her olayı yaşadığımız bir sistemdi.

Rex blokingi yaşadığımız 2017 6-10 ocak sitemi sistem;

Yine kısa ve net yazmaya baktım dostlar, makalem bu kadardı okuyan herkese teşekkürler.

wildleo1907 üstat İzlanda baskı yaptığından Azor Atlantik'te yatıveriyor o bahsettiğin dönem için kurak ve sıcak günler olur ülkemizde, yani YB yiyeceğiz, Yüksek basınçta bildiğin gibi AB lere göre daha mutabık olur o yüzden öyle ip gibi diyagram, yoksa o zaman aralığında Alçak basınçlı bir sistem olasaydı, işte o zaman sapma çok olurdu çünkü 48h kadar sürekli değişiyorlar.

Bu arada kasım başı gibi beklentin nedir? Ben şahsen iç kesimlerin yükseklerine yılın ilk karını düşeceğini düşünüyorum. Sizce nasıl kasımın ilk başı sizin görüşünüzce ?

Hayırlı günler, selamlarımla.:)

Geçen sen kıyı bölgeler için söylüyorum, ferrari görünümlü, şahindi. Bakalım bu sene nasıl olacak, benimde artık neredeyse bu kışın sinoptiği yavaş yavaş kafama oturmaya başladı kasım başı gibi kendi konum üzerinden paylaşırım şahsi görünümü kış adına.

Bu arada Cold.EFso üstat benimde bu sene Şahin görünümlü, Ferarri bir kış beklentim var, kasım başı konuşmaya başlarız veriler dahada belirginleşince.

Herkese iyi akşamlar,

Selamlarımla.:)