Posts by Berkay34

  Sistemler zamanla dogu ve guneydogu anadoluyuda icine alabilir.

  Mesut kardeşim bunu senden duymak da iyi oldu.:)

  Bu arada bir sorum olacak size?

  Sizinde ay sonu gibi bir sistem beklediğinizi biliyorum.Peki mesut kardeşim sence bu sistem için oluşacak YB nin yeri neresi olur?

  Ben şahsen bunun İngiltere çevresi olacağını düşünüyorum. Ve son güncellemeler de gereksiz parazit ab ler var batı Avrupa da sanırsam kısa sürede inşallah modeller yok eder. Senin bu konu hakkında düşüncen nedir?

  su ile ilgili ''25 litre'' belgeselini izlemenizi tavsiye ederim.. vakit tasarruf vakti.

  O belgeseli izlemiştim, gerçekten çok bilgilendirici bir belgesel. Herksin izlemesini tavsiye ederim. Kişi başına bir yıl boyunca harcanan suyu duyunca şok olmuştum...

  İstanbul’un yeni en yüksek noktası 587 metre ile Çamlıca Radyo kulesi olmuş, deniz seviyesinden yüksekliği yani rakımı 587 metre... Mesela istanbulda şakır şakır yağmur yağarken radyo kulesinde kar yağabilir. 100 metrede 0.5 derece hava sıcaklığı düştüğünü var sayarsak tam 3 derecelik bir fark oluyor...


  Bir günün daha sonuna gelmiş bulunuyoruz...

  Zaman nasıl bu kadar hızlı akıyor insanın aklı almıyor daha dün yaz günlerindeydik hep beraber oraj kovalıyorduk. Şimdi sonbahardayız ama öyle adam akılı sonbahar olmuyor ama yinede zaman geçiyor bir bakmışız kış ayın girmişiz efsane bir sistem gelmiş, o sistem anı bitmesin diye uğraşıyor olabiliriz ilerleyen vakitlerde. Kim bilir? Nasipte varsa yaşarız...

  Zamanı kıymetini bilmek çok önemli.

  Atmosferden her şey beklenir...


  Baybars hocam dediklerinizi anladım o yandan bir sıkıntı yok. Dediğiniz gibi sonuçta kendi tahminimdir, tutabilir, tutmayada bilir doğal olarak. Evet konu içinde veri paylaşıyorum kendi şahsi yorumumu yapıyorum. Bazı arkadaşlar paylaştığım veriler içerisinde eğer eski ise bunu bildirebilir, bundan yana benim açımdan sıkıntı yok, hatta uyardığı içinde ayrıca teşekkür ederim. Bu arada veri paylaşım konusu değil diyorsunuz doğru ona ait bir konu var, ama bende veriler üzerinden yorum yaptığım için verileride paylaşıyorum...:)

  İyi günler, selamlarımla...

  Son verilere baktığımız zaman bize nasıl bir ön görünüm gösteriyor sizinle ilk olarak onu paylaşayım;


  Şimdi öncelikle,

  Bu akşam ki çıkan GFS açık ara en uç görüntü çıktı peki neden??


  Şimdi benim bu belirtiğim tarihte beklediğim sistemde oluşacak yüksek kendi tahminimce İngiltere çevresinde oluşacak... Tamamen kendi düşüncem. Takip edip neler olacağını göreceğiz. Peki İngiltere'nin basınç diyagramına baktığımızda bize nasıl bir çıktı sunuyor..
  Adsız.png


  Görüldüğü üzere burada gördüğünüz ana çıktı yani bu akşam ki GFS çıktısı en uç görüntü bunu bize en net zaten ortalama gösteriyor ortalama basınç değerleri 1020 milibar civarlarında ve 1020 nin üzerinde de gayet açık ve net fazla senaryo var. Ama ana çıktı bunun 990 milibar olarak göstermiş...1/kahkahas23s1:hfyeni (18): Yani öyle hemen moralinizi bozmayın sistem bozuldu diye değişecekti tekrar. Ama uzun vade tecrübelerime dayanarak diyorum bu sistem yüzde 70 ihtimalle ülkemize gelir diye düşünüyorum...


  NAO endeksine baktığımızda ise artık pozitif değerlerden nötre doğru bir iniş var;


  MRF Ensemble North Atlantic Oscillation outlooks

  Bu durumda gayet iyi. Ama birazda nötr olsa daha iyi olur...


  AO Endeksi;


  İşte bu çıktıyı beğendim. Neden?:)

  Artık öle eskisi gibi AO endeksi son zamanlarda gördüğümüz gibi negatif değil. Ve nötr, pozitife yol alıyor. Buda bize sistem için ihtimalleri artıran senaryolardan birisi...:thumbup:  GFS Ensemble Arctic Oscillation Outlooks  Sanırsam bu çıktıyı dün bu konuda paylaştım bu çıktıda ne demek istiyor bizlere?

  Öncelikle bu veri Aralık ayı başına ait.

  Bir SSW meydana geleceğini diyor

  Ve bu ısınma sonucunda soğuk parçanın yani soğuk bölgenin Ülkemiz ve balkanlar üzerinde olacağını ön görüyor....
  EIn0IgtWoAABOxQ.png


  Ve kasım son haftası Zonal rüzgarlarda yavaşlama var bu durum Polar Vortex in yavaşladığına dair bir bilgi.

  Bu nedenle güney enlemlere salınım ihtimali artıyor demek hiçte yanlış olmaz.

  Soğuk dalgaların nereye ineceğini bilemeyiz ama bu durumda uygun basınç dizilimi yakaladığımız zaman ihtimal yüksek.

  Buna Kasım sonu Aralık başı beklediğim sistemde uygun basınç dizilimi ihtimali fazla.

  Yani sistemi Polar vortex de destekliyor diyebiliriz...  EI4VvNQX0AE0Fsc.png  Elimden geldiğince son günlerde çıkan verileri özetlemeye çalıştım. Sorunuz var ise sorabilirsiniz...:)

  Herkese iyi akşamlar, selamlar olsun.

  Sağlıcakla kalın...

  Takipteyiz.:)