Posts by berkay_tuku

Yahu neden sileyim konuyu? Önümüzde 2 sistem var biri efsane adayı. İlk yazımda bu sistem her türlü gelir dedim ve geliyor da. Efsane benim görüşümdü, kesin efsane geliyor demedim. Hala da efsane ihtimali sürüyor, sadece biraz umut kaybettik o kadar. 22 sistemi için modeller birkaç gün öncesine kadar 850hpa'yı +3'lerde dolandırıyordu, şimdi hepsi mutabık -5 sokuyor. Mart ayındayız, değişiklikler çok olur, ne dememi bekliyorsunuz ki, gelişmeleri göz önünde bulundurmadan her mesajımda takılmış plak gibi "Efsane geliyor" dememi mi? Baştan söylemişim ben görüşlerimi, tahminimi baştan yapmışım. Şimdi sıra analizlerde, tahminimi güncelleyecek bir durum görmüyorum. 22 mart kesin gelir dedik buyrun geliyor. 26 mart da gelir diyorum. Sadece birkaç günde modeller +3'lerden -5'lere geçiş yapıyorsa, -5'lerden de -10'lara geçiş yapabilir. Benim yazım, modellerin ve verilerin neler dediğini size iletmek amaçlı idi. Beklentimde değişiklik yok, 2 sistem de gelir, 2.'si efsane olabilir. Ben verileri dikkate alıp tahmin yapıyorum, o zaman ki veriler efsaneydi. GFS'yi de sizinle paylaştım. Şuanki verilerle de efsane ihtimali devam ediyor.

22sindeki gelen sistem kar yapamayacak ki.Bünyamin Sürmeli ve Gökhan Abur 7-8 derecelerden 10-12 arasına çekmişler sıcaklıkları.Ben sadece ilk dediğinizle son dediğiniz çeliştiği için dikkat çekmek istedim yoksa maksadım olumsuz değil.Herkesin tahminlerine saygı duyarım.Genelde bu yıl için diyorum gelen sistemlerde en ufak umutsuzluk veyahut değişim bize negatif yansıdı.26 sistemi de buna benzer olacak bence A.B'ın konumundan dolayı.

26 marr civarı gelecek olan soğuk hava dalgasının sürüklenerek gelecek olması bizim için kötü oldu. Aslında hala kesin konuşamıyoruz ama GFS sürekli benzer çıktılar sunuyor. Alçak basınç İtalya taraflarında gücünü harcıyor, Anadolu'ya anca 1005'lik değeriyle dalıyor, o da soğuk çekemiyor haliyle. Bekleyelim bakalım modeller gelecek günlerde bize neler gösterecek?

İlk yazını okuyup sonra bu başlığı değiştirebilir hatta silebilirsin. Eğer bu sistemden ilk yazındaki gibi kesin ve eminsen kalmalı.İlk ve son yorumun arasında dağlar kadar fark var.

Efsane Semih'e sor. Ben burada kendi tahminimi yapıyorum, eğer onun tahminini merak ediyorsan bana sorma, takip et. Onun fikrini nereden bilebilirim ki ben :)

Kusura bakma ayrı olduğunuzu unuttum bir an hızlı yazdım.Son durumu toparlarsak ne olacak cuma akşamı sistemin ömrü rüzgar durumu yağış ortalaması soğuma nasıl ?

Evet ab dengesiz. Mesela öğle güncellemesinde merkezi bize nisbeten daha uzaktaydı. Akşam güncellemesinde ise gayet yakın görünüyor. Eğer şöyle 200km daha aşağılara kaysa çok daha güzel bir sistem alırız. Bundan önceki yazımda da belirttiğim gibi bu iş -8'e kadar gidebilir. Eğer fikrimi sorarsanız bundan önce de dediğim gibi cuma gecesi kar kesinleşmiştir bence İstanbul'da. Tabii bu benim görüşüm, başkaları farklı düşünebilir.

Semih reis ne diyor sen ondan haber ver cuma akşam kar dedi mi ?

Ay sonu sistemi hakkında fikrim yok henüz bakma olanağı bulamadım kendimce 23 sisteminden sonra değerlendirmeyi doğru buluyorum.Uzun vadeye baktığımda ise Nisan'da bize soğuk akışı devam edecek gibi.1 sistem çıkarabilirsek ne ala.Sıcaklık dalgalanmaları bu ay içinde de görülecek ama kar yapacak düşüşü yaşatabilecek mi onu beklemek gerek.

Şahsi fikrime gelince 23 sistemi çok kısa rüzgarın karayelden eseceği ne getireceği belli olmayan bir sistem anlık değişimlere karayel dolayısıyla açık.18-19 derecelerden 7-8 derecelere inecek soğuma yönü kuvvetli rüzgarı karayel olan bir sistem gibi yorumluyorum yanlışsam beni düzeltin.Gün içinde etkisi olacak son derece etkisiz gibi sistem ancak İstanbul yükseklerinde yağışı sulu kara çevirecek gibi.Dediğim gibi soğuma kuvvetli rüzgar karayel anlık değişime açık takip edilmesi gereken bir sistem gün içinde.

Şunu rahatlıkla diyebilirim ki hafta sonu (İstanbul geneli için söylüyorum en azından Göztepe de tek bir kar bile düşmedi) dahi gelen sistem kar yapamadıysa bu saatten sonra ancak büyük sıcaklık dalgalanmaları dışında kar yapabilecek sistem zannetmiyorum.Sizi hevesle takibi devam edeceğim bunda bir değişiklik olmayacak :)