Posts by 1357911

bulunduğum konum adına gecen hafta kutahyanin 40 cm alip bize kirintisi kalan sistemle ayni olduğunu soyleyebilirim. Atmosfer cok garip o sistemde ne kadar heyecan yapmis ama batımızdaki illeri seyretmiştik. Ha siklon doguladi kuzeyledo derken yağış bitmisti. Simdi güzel bir hediye oldu

siklon rotasi değişti. Batida oyalandi. Daha guneyli geçebilir. Sistem süresi uzayabilir. Aksam çıktıları surpriz yapabilir. Yaptığım yorumum dogru olup.olmadığını 20 dakika ya anlariz. Sanki 100 km guneyli ve 3 saat rotarli gibi geliyor. Bu yorumumu guncel basinc seviylerinden ola cikarak olusturdum.

gfs 850 hpa ve yer sıcaklığı 0 ın üstündeyken bile yoğun yagıştan dolayı kar veriyor. Kar seviyesini nakul düzeyde gösteriyor. Anladığım kadarıyla yüksek düşey hareket bekleniyor ki yağışın oluştuğu 500 ve 700 hpa soğuğunu ve kar yogunlugundan dolayı alcaklara inebikecegini ongoruyor. Tıpkı baharda ve yazda yağış aninda sicakligin 10 derece birden düşmesi gibi. Ya da yogun dolu yagisi anonda bu yaz kastamonu da sıcaklığın 2 dereceye düşmesi gibi. Bu tarz bir kar yağışını isparta burdur dolaylarinda hatirliyorum. 3 saat icinde 20 25 cm yagmisti. Hic bir hava durumu modeli ve mgm ongormemisti bile. Cok ilginc bir oluşum

gfs nin dedigi olurda efsane olur. 8 9 mart 2011 den farki siddeti ve soğuğun gittikce şiddetlenmesi. 8 9 martta hava yumuşaktı. Meteoroloji o efsane yağışa da karla karışık yağmur tahmininde bukunma becerisini göstermişti.

Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Bolu'ya hayirli olsun. Insallah bize de surpriz birşeyler düşer. 2015 yilbasi sistemine benzettim. Bu sistemin potansiyeli cok iyiydi. Neyse hayirlisi olsun. Her ne kadar inanmasam da belki son anda surpriz bir sekilde siklon 200 km doğular.

Akdeniz'den çıkan kütleler saat 13'den itibaren Ankara üstünde asılı kalacaklar. Siklon hemen yanımızdan geçiyor olacak, bu yüzden radarda aşağılara bakmanın anlamı yok öğleden sonra, kütleler aşağıdan gelmeyecek. Siklonun hemen kuzeydoğumuza çıkması sebebiyle kuzeyden nem beslemesini alıp üzerimizde gece 11'e kadar kalacaklar.

10 numara 5 yıldız yorum. Şu an bende mgm son durumlardan basınç takibi yapıyorum. Konya nın bazı ilçelerinin deniz seviyesine indirgenmiş basıncı 1000 mb altına düştü. Bu çok güzel bir şey

Hareketli görüntü açın arkadaşlar Akdeniz'de oluşmaya başlayan kütleler doğrudan bize doğru yol alıyor öğleden sonra hocaların da söylediği gibi yoğun kar alacağız görünüyor

Oglen kutlelerin hemen guneyimizde oluştuğunu ve üzerimizde kuvvetlendigini göreceğiz. 100 km guneyimi bos ya da hafif kutlelerle kaplı olsa bile telaşa mahal yok. Ogleden itibaren bati guneybatidan gelecek şekilde radar görüntüsü mümkündür

Angora Hocam öğlen bizi etkileyecek kütleler sonradan mı oluşacak? Şuan akdenizde oluşan kütlelerin yönü Konya gibi gözüküyor.

Hocam biraz radari hareket ettirirsen az sonra tepene babos kütlenin cokecegini anlarsin. Babos kütle az sonra coşturacak. Kutlelerin yonu güney. Guneyimiz full dolu. Aksam 9 a kadar 20 cmyi gecen yerler olacaktır