Posts by Onur35

  Buradan ve daha önceki karantina protestolarında da görüyoruz ki bazılarımızın sandığı gibi Avrupa ve Amerikan halkları da öyle aman aman çok bilinçli, çok medeni değillermiş. Oralarda da maskesiz dolaşan ya da maske çenede gezen azımsanmayacak insan var. Protestoların haklı bir sebebi var bence ama en olmayacak zaman..

  Amerika'da günlerdir milyonlarca kişi iç içe protestolar yapıyor ve gördüğüm kadar oradaki halkın da maske bilinci bizden farksız. Etkisinin olmaması imkansız bence. Bunun sonucunu haftasonuna kadar yavaş yavaş görmeye başlarız. Ay ortasından sonra tekrar 30 binli vakalar ve 2 binli ölümler gelirse hiç şaşırmamak lazım. Bir de Her hafta Pazar ve Pazartesi ölüm-vaka sayısı düşüyor.

  Örneklendirdiğiniz uzakdoğuda insanlar maske takmasını biliyor, bizde 10 kişiden yarısınından daha fazlası çenesine takıyor maskeyi.Kendimizi kandırmaya devam ediyoruz yok sosyal mesafeye uyarsak, maskeyi düzgün takarsak diyerekten.En fazla 1-2 haftaya insanlar sıkılacak bu kurallardan.

  Bunu hepimiz biliyoruz. Aksi yönde bir şey söylemedim. Sadece öyle olursak biz de kontrol altında tutabileceğimizi anlatmaya çalışıyorum. Aynı şekilde bizim milletin bilinç düzeyinin de farkındayım. Keşke böyle olmasak ama maalesef.. Burada da iş önce hükümete ve sonra kolluk kuvvetlerine düşer. Hükümet gerekiyorsa yasak koyup zorla taktırmalı o maskeyi. Polisler de maske takmayanı yakaladığı an kesecek 3150 tl cezayı ve yine maske takmayan kesinlikle toplu taşımaya alınmayacak. Bunda hiçbir şekilde tolerans gösterilmeyecek. Bakın bakalım o zaman 1 haftada sokaklar nasıl değişiyor :) . Bunların arasında sadece toplu taşımayı uygulasak bile kardır. Çok birşey beklediğimi de düşünmüyorum sonuçta ekonomiye olumsuz etkisi olmaz aksine kasaya yararı bile olur. Halk bilinçsizse devlet eliyle zorla bilinçlendirilebilir.

  Toplu taşımada %50 kuralının kaldırılmasını artık iş yerlerinin çalışmaya başlamasına bağlıyorum ben de. Yarı kapasiteyle o kadar taşımak mümkün değil. Klima çalıştırılmazsa ve maskesiz binmek yasak olursa, insanlar birbiriyle temas etmezse, hijyene dikkat edilirse sorun çıkacağını sanmıyorum ben. Mesela uzakdoğudan gelen görüntülerde metrolar tıka basa doluydu ama herkes maskeliydi ve hiç de ölüp bitmediler.


  İlk başlarda ben de yasakları destekledim, sokak yasakları istedim hatta eleştirdiğim noktalar bile oldu ama çoğu arkadaşın dediği gibi artık normale dönmek zorundayız. Amerika gibi bir ülke bile 2 . dalga gelirse ekonomiyi kapatmayacağını açıklamış, Avrupa ülkeleri bizden daha yüksek vaka, ölüm sayılarında hızlıca normale dönmüş, Hindistan günlük 8 bin vaka gelirken sokak yasağını sonlandırıp normalleşme planı açıklamışken biz daha fazlasını kaldıramazdık. Zaten en son ekonomi alarm vermeye başlayıp market fiyatları iyice uçmuştu. Bakanın dediği gibi Dünya'da ne zaman biterse bizim ülkede de o zaman bitecek bu illet. Biz de bununla yaşamaya alışacağız bir şekilde. Sağlık sistemi çökmedikten ve hastaneler normal işleyişe devam ettikten sonra günlük 500-600'e kadar vakalarda problem görmüyorum. Hükümet elinden geleni yaptı bundan sonra kontrol millette. İnşallah milletimiz kurallara riayet etmeye devam eder.

  Peru, Hindistan ve Rusya da kontrolü kaybetmeye başladı sanırım. Dün açıklamayı beklerken haberlerde Peru'nun sağlık sisteminin çok zorlandığı söylenmişti. Aynı şekilde Rusya ve Hindistan ilk defa +200 ölü bildirdi bugün, vaka sayıları da çok yüksek.