Posts by Onur35

Kandilli ve EMSC'ye düşmemiş. 22.33'te olmuş sarsıntı. Bir hayli hisseden var. Bazıları patlama olduğunu iddia ediyor.

Edit : 1.9 Kandilli

Code
    1. 2020.07.30 22:33:22 38.2727 27.1068 5.0 -.- 1.9 -.- AKCAKOY-MENDERES (IZMIR)

Kasım ayında aynı şeyi Balçova'da yaşamıştık. Jeotermal patlaması 2 km derinlikte 1.9'luk deprem yapmıştı ve yakın çevrede ben de dahil hisseden çok kişi olmuştu. 1.5-2 arası depremler merkez üssünde veya çok yakınsanız, deprem de yere çok yakın olmuşsa hissedilebiliyor.

Manisa, İzmir ve Balıkesir'deki binalar çok yoruldu Ocak'tan beri. Yeni gelebilecek +5 depremler eski, dayanıksız binalarda önemli hasar yapabilir artık bu 3 şehirde.

İzmir'de yaklaşık 50 kilometre uzunluktaki Tuzla fayında inceleme başlatan deprem uzmanları, Menderes ilçesinde kazdıkları hendekte fayın jeolojik geçmişini araştırıyor. Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Tuzla fayının kuzey ve orta bölümlerinde uzun zamandır bir kırılma meydana gelmediğini belirterek, "Uzun bir süredir deprem üretmemiş. Bu da depremin yaklaştığı anlamına gelir" dedi. Sözbilir fayın gelecekte 7'ye varan büyüklükte bir deprem üretebileceğini söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı ulaşım şirketi ESHOT'ta çalışan 16 kişinin corona virüsü testi pozitif çıktı. Bunun üzerine Belediye, İl Sağlık Müdürlüğü'ne başvurarak, belediye otobüsü şoförlerinin tümüne corona testi yapılmasını istedi. Ancak İzmir İl Sağlık Müdürlüğü bu talebi reddetti.

İşte ben buna ikiyüzlülük derim kimse kusura bakmasın. İspanya'nın günlük 100-200 ölümden birden 3-5 ölüme inmesi (yoğun bakım sayısı 617 iken), iyileşen sayısını silmesi şüpheli değil, Fransa'nın durduk yere 36 bin vaka silmesi şüpheli değil, o kadar protestoya Avrupa'nın yükselmeyen vaka sayıları şüpheli değil ama bir tek biz şüpheliyiz çünkü onlar Avrupa ülkesi, çok medeniler :) . Yav he he.

Ülkemizi eleştirse de bu yazdıklarımı da gören arkadaşlara saygım sonsuz.

Okullarda salgın süresince sabahçı-öğlenci sistemine geçilebilir ve devamsızlık sınırında da tolerans tanınıp 2-3 katına çıkarılabilir ya da salgın bitene kadar tamamen kaldırılabilir. Eba var zaten gitmeyenler dersini oradan işler ve geri kalmaz.