Posts by Onur35

  Artçı sarsıntı olan depremler daha çok 6 ve üstünde oluyor, diye biliyorum. bu 4.8, bence korkulacak bişey yoktur Kıyı Egede bu depremler sık sık oluyor.

  Öyle bir kural yok. 4'lük bir depremden sonra normal olanı küçük ölçekli veya mikro büyüklükte artçılar olmasıdır. Geçen ay olan 4.8 ve 30 Ağustos'ta olan 4.5-4.6 Ege Denizi depremlerinde en az 20 tane mikro artçı olmuştu. 3'lük bir depremden sonra bile 2-3 tane 1-2 büyüklüğünde artçılar gelebiliyor.

  Pergamon hocanın yazısını hatırlayan ve depremlerin konumuna bakan var mı ? Fayda kırılmaya çok yakın bir süre kaldığında deprem kümelenmeleri oluşur bunun anlamı fayın kırılma hazırlığı yapması diyordu. Haritaya bakınca fayın ortasında tam bir kümelenme oluşmuş =O.

  Paldon, hocam Onur35 bana öyle demiştide

  Ben öyle bir şey dediğimi hatırlamıyorum. Onu sana Ege için demiştim ve Pergamon hocamız da Afrika plakasının hızının arttığı dönemde Batı Anadolu'da depremselliğin arttığını söylemişti. Marmara için bir ara Tekirdağ açıklarında hareket vardı forumda da hissedilir hareket gelebilir diye konuşuluyordu onu demiş olabilirim ama onda da Pergamon hocamızın ismini kullanmadım.

  Arkadaslar İzmir körfezi bir hayli hareketli ben bugün hafif de olsa iki deprem hissettim koltuğunda yatarken bu hareketlilik hayra alamet mi?<X

  Dostum yanlış anlama korkutmak istemem ama daha önce de yazdıklarına bakılırsa bence ya sizin binada bir sıkıntı var ya da zeminin çok sıkıntılı. 50 km mesafede olan 3'lük depremleri hissetmek, 20 km mesafede olan 3.1'lik depremde duvar çatlaması duymak, 4 şiddetinde hissedilen bir depremde tabak çanak kırılması pek hayra alamet değil. O binadan çıkın bir şekilde derim ben :/.

  Ege Bölgesi'ndeki fayların araştırılması gerekiyordu ve bu konuda en önemli adımları Hasan Sözbilir hoca attı. Umarım en kısa süre içerisinde bölgedeki diğer fayların da deprem üretme potansiyelleri ve periyodları hesaplanır. Hatta haberde de bahsedilmiş deprem tahmini projesi de var inşallah o da başarılı olur.


  Çoğu kişi Ege'deki fayların kısalığından dolayı yıkıcı deprem olamayacağını iddia ediyor ama Ege Bölgesi kesinlikle Marmara ve Doğuyla birlikte en tehlikeli bölgelerden biri. Deprem tehlike haritasında da kıpkırmızıyız. Bunun sebebi bölgenin en büyük yerleşimi İzmir merkez de dahil olmak üzere Ege'deki çoğu yerleşimin altından diri fay geçiyor ve bu fayların çoğunun 6.2-7 arası deprem üretme potansiyeli bulunuyor. Tabi bir KAF kadar olamaz bu faylar ama hocamızın da dediği gibi ülkemizde 6 büyüklüğünü geçen bir deprem yıkıcı olabildiği için Allah korusun bu bölgede karasalda olabilecek 6.5 ve üzeri bir deprem can ve mal kaybına neden olabilir /:.

  Deprem kahincisi Frank, Ülkemizi hafta sonu için büyük deprem uyarısında bulundu, 6 7 büyüklüğünde deprem olabilirmiş, okudunuz mu?

  Ben o adamın dediklerine inanmıyorum. Bir de bu haber medya çarpıtması olabilir. Adam belki de öyle bir şey demedi ama bizim medya tık, reyting uğruna insanları korkutup paniğe sürüklemekte bir beis görmüyor. Geçenki İzmir ve Denizli depremlerinde de bu adamı kullanıp aynı haberleri yazdılar.