Posts by MetarTaf

Şimdiden biraz hazırlık yapsak iyi olacak galiba bilen bir arkadaş tavsiye ederse sevinirim. Hangi maskeden almamız gerekir? Türkiye de hangisi var? Fiyatı ne kadar teklisinin?

Şimdiden buraya yazıyim ileride kafa karışıklığı yaşayanlar olacaktır.

N95 tipi maskenin koruma sağladığı yazıldı. Bu doğru bir bilgi ancak N95 sertifikasyonu Amerika için geçerli bir sertifikasyonur. Avrupa (Türkiye için geçerli) FFP 1-2-3 sertifikasyonu ile üretim yapar. FFP3 en yoğun filtreleme sistemine sahiptir. İnternette N95 standartlarında aratsanız bile büyük ihtimal sahte ürün gelebilir. Evet gerçekten 3M marka N95 maskeler var ancak FFP3 bir maske bulmanız ülkemizde daha kolay.

FFP 2 ve 3 arasında eğer hastaya müdehale edilmeyecek ve toplum içinde kullanılacak ise FFP2 kullanılabilir denmiş ancak daha yüksek filtreleme sağlayan FFP3 tercih etmenizi öneririm.

Taksicinin yaptığı önlem aslında sonuçta Çinde olmuş olay ama oda hastaneye gideceğini söylüyor indireceğine hastaneye götürmesi çok daha iyi olurdu ama o adamda taksiye bineceğine bi ambulans felan arasa daha makul olurdu.

Hocam her mahalle için belirli sayıda taksi bulunması koşulu getirilmiş. Ambulanslar yetişemiyor vakalara. Gidilecek yer hastane ise bu konuda taksicilerin gerekeni yapması konusunda bilgi verilmiş ancak bu taksici abi haklı olarak korkmuş.

Videoda ne diyor

Aynen . İngilizce falan bilende altyazıdan biraz cevirirse bize önemli kısmı çok güzel

Wuhan'da hastanelerdeki durumu anlatıyor daha çok. Hiçbir hastanede yer olmadığını, insnaların dışarıda beklediğini söylüyor. Test kitleri yetersiz kaldığı için insanlara cevap veremiyormuş doktorlar. We chat adlı uygulama da sansür uygulandığını virüs ile ilgili video ve yazı paylaşanların uygulamadan silindiğini söylüyor(WeChat Çin'de kullanılan Whatsapp gibi düşünebiliriz. Devlet gözlem yapma hakkına sahip konuşmalarda). Dışarı çıkma yasağı olduğundan dolayı toplu taşıma yok. Evlerinde hastalanan kişilere ambulans hizmeti sunulamıyor. Ayrıca Çin için yeni yıl tatili olduğundan herkes ailesi ile bir araya geldği için virüs bu sebeple daha çok kişiye hızlıca bulaşmış.

Aynı kıyamet senaryolarını 2009'da H1N1 ilk çıktığında görmüştük ve şimdi 2020 de sosyal medya bu halde iken söylentilerin virusden daha hızlı yayıldığı gerçeği var.

Wuhan şehrinde bağımsız olarak gazetecelik yapmaya çalışan bir adamın yüklediği videolar var. Çin sosyal medyası devlet tarafından kontrol altında olduğu için gerçekleri öğrenmemiz ne kadar doğru bilemiyorum ancak bu adam hastanelere gidip kayıt yapmış. Ayrıca WeChat adlı uygulama virüs ile ilgili yapılıan konuşmaları ve medya paylaşımlarını tespit eder ise paylaşan kişinin hesabını kapıyor. Videoyu ekliyorum aşağıya. İngilizce altyazı seçeneği var şimdilik.

Son söylenenler Çin Hükümetinin ölü sayısını az gösterdiği. Wuhan şehrindeki hastanelerde hastalık tanısı için gerekli olan test kitleri bitmiş durumda. Her gün en fazla 100.000 test gönderiliyormuş hastanaye ancak hastaneye başvuran vaka sayısı gönderilenden fazla. Birçok hastanede yer kalmadığı için insanlar dışarıda bekletiliyormuş. Kısacası gidişat pek iyi gözükmüyor.

Aslında çok da ilginç ve sadece bizim ülkemize mahsus bir durum değil.

Örneğin sismograf verileri daha sonra bazı yazılımlarla da incelenip, normal olmayan anomaliler eleniyor.

Yine aynı şekilde deprem derinliği fiilen ölçme mümkün olmadığı için yine yazılımsal olarak hesaplanıyor.

Bu sebeple, daha sonra revize edilen büyüklük ya da farklı derinlik bilgileri normal sayılabilir.

İlker hocam doğrudur haklısınız ancak benim kafama takılan kısım daha çok bir kurumun tek bir görevi olması. Bu yüzden tek örneğiz demek istemiştim. Örneğin Amerika USGS ile sadece yer bilimleri kökenli gidiyor. Arama ve kurtarma kısmını ise Fema adlı kurumu üsleniyor. Bu açıdan bana biraz yanlış geliyor. Bir kurumun tek bir göreve odaklanması daha doğru sonuçlar sunuyor sanki. Şahsi fikrim tabiki bu.

Geçmiş olsun hocam.

Hala anlam veremiyorum. 2 farklı kurumun deprem tahmini ve sonucu yapması ne kadar doğru ? Bizim ülkemize özgü bir durum resmen. ' farklı sonuç çıkıyor ortaya durmadan..