Posts by Efsane-Semih

ben test yaptirdiktan 1 gun sonra siddetli bas agrisi ile nefes darligi yasadim. Dun test yaptirdim negatif cikti ama bi daha yapin dersen kovarlar. Arti test yaparsin negatif cikar 1 saat sonra kaparsin. Ne anladim bu isten. Ozaman ayda her 1 kisiye 4 sefer test yapilsin. Her hafta 1 tane. Bunun altindan kalkabilecekmisin.

Bakan Koca günlük 50bin test kapasitemiz var. Bunu da arttıracağız dedi mi dedi. Biz de diyoruz ki bu kapasite kullanılsın. Biz de iyi yapılanları övüyoruz biz de alkışlıyoruz ama eksik gördüğümüz noktayı da dile getiriyoruz. Yanlış mı yaptığımız?

Dogru.

50 bin test yapisa 2000 3000 cikar diyenler yanlis yapiyor. her asemptomatik pozitif olani tum turkiyeye yayan ocu gibi gorenler var.

Herkes test sayisinin azligindan yakiniyor. Belkide bakanlik farkli bir yontem izliyordur.

Suru bagisikligina benzer bir yol izleniyor olabilir. Yani bu hastaligi buyuk cogunlugu yanilmiyorsam ayakta atlatiyor. Bu sayiyi maksimuma cikarmak istiyor olabilirler. Sonucta semptom gostermeyen 1 kisi dahi kalsa o 1 kisi yine tum ulkeye yayabilir. Ilac veya asi olmadigi surece veya kendi kendini yok etmedigi surece sifirlanmayacak. Eger sonbaharda tekrardan 2. Dalga gelecekse bagisiklik kazananlarin sayisi ne kadar fazla olursa okadar iyi olur.

Herkese merhaba . Yazacak bir konu bulamadığım için buraya yazıyorum . Solar Minimum hakkında bir bilgisi olan var mı? 2020 ile 2055 arasında dünyada ortalama sıcaklıkların düşeceği söyleniyor. Bu ne kadar doğrudur?

2010 yilindan beridir o konuyu takip ediyorum. Takip edenlerde var. bulut75 bu isin ustadidir. 2012 dediler 2014 dediler 2018 e attilar sonra 2020 dediler vs. Simdide 2020 den sonrasina attilar sanirim.

Kisaca simdiye kadar gunesteki sonumlenme kuresel sicakliga etki etmedi..

Bende takibi biraktim.

Hastanelerde belirgin bir rahatlama var. Yogun bakim ve entube sayisi azalmaya devam ediyor. Hatta bazi hastaneler eskisi gibi virus disindaki hastalarada bakmaya baslayacak. Gunluk 4 5 bin vakadan buraya geldik. Tepe noktasini gectik. Iyi kotu simdilik atlattik diyebiliriz. Bunun icinde hastaliga yakalanip kendi kendi iyilesen semptom gostermeyenlerde var. E tabi farkinda olmadan bulastirdiklar kisilerde var.

Kontrollu bir sekilde ekonomiyi acmaya mecburuz. Parasi tum dunyada gecen abd bile ekonomiyi aciyorsa biz haydi haydi mecburuz. Adamlar dunya dolar bastigi halde issizlik 1 ayda 30 milyondan fazla artti. Bizim etimiz ne butumuz ne ki ekonomiyi hala kapali tutalim. Bunun sonunda toplumsal patlama riskide var. Ekonomik kriz olan bircok ulkede bana gore yazin bu toplumsal patlamalari gorecegiz. Italya ispanya basi ceken ulkeler olacak ve Avrupa birligi dagilma noktasina dahi gelebilir.

Muhtemelenbekonomi tam anlamiyla acilinca vaka sayimiz artacak. Daha oncede soylrdim vaka sayisinin bence cok onemi yok. Onemli olan hastanelerin kapasitelerinin asilmamasi.

Ilaci veya asisi olmayan bir hastalikta sonsuza dek kontak kapatamazsiniz. Gonul isterki 15 20 gun full yasak olsun ama hemen hemen imkansiz. Yasak bittigi gunden itibaren hastalik yayilmaya devam edecek. Hatta yasak bitmeden alisveris icin sokaga ciktigimizda bile. Ilac veya asi olmayinca boyle oluyor maalesef.

iş tamamen şuna döndü dünyada hiçbir ülkedeki virüs birbiriyle aynı değil her coğrafyanın mkendine göre mutasyon geçirmiş aynı adı taşıyan virüsü var durum böyle olunca her araştırmadan farklı sonuç çıkıyor ve şaşırıyoruz tabi bu benim düşüncem doğruda olmayabilir

Bencede. Kimi virus sicaga dahayamiyor kimisi dayanikli oluyor. Insallah bizdeki dayaniksizdir.

Uşak gibi küçük şehirde 521 vakadan bahsediliyor ama ne bir kısıtlama ne bir önlem var .100 kuaför ve berbere test yapılmış 10 pozitif işin diğer tarafı hiçbir belirti yok o kişilerde.

Belirti olmamasi sikinti zaten. Bu virusun kolay kolay bitmeyecegini gosteriyor.80 milyon kisiye test yapsan belkide birkac milyon pozitif cikar.