Posts by O Sistem Buraya Gelecek!

  Moğolistan’ın batısındaki Khovd eyaletinde 2 veba vakası tespit edildi. Bölgede karantina ilan edildi.

  Montsame ajansının aktardığına göre, Moğolistan’ın batısındaki Khovd eyaletinde, sincapgillerden olan Marmot etini yiyen 2 kişiye veba teşhisi kondu. Moğolistan Sağlık Bakanlığı, vakaların laboratuvar test sonuçlarıyla doğrulandığını açıkladı.

  Doğrulanan vakalardan biri 27 yaşında, diğeri de 17 yaşında iki kardeş olduğu belirtildi. Hastaların farklı hastanelerde tedavi gördüğü, aralarından birinde pnömonik veba (aşağıda açıklaması var) gözlemlendiği kadyedildi.

  Hastalarla temasta olduğu tespit edilen kişilerin karantinaya alındığı, aralarından bazılarının da hastaneye kaldırıldığı aktarıldı.

  Rusya’nın Moğolistan Büyükelçiliği, veba vakaları tespit edilir edilmez ülke yönetiminin acil tedbirler aldığını, endişe için hiçbir neden olmadığını bildirdi.


  Pnömonik Veba

  Pnömonik veba formu, akciğerlerin enfeksiyonundan kaynaklanır. Öksürme ve hapşırmaya neden olur ve böylece bakteriyel hücreler içeren ve bunları teneffüs eden herkesi enfekte etmesi muhtemel havadaki damlacıklar üretir. Pnömonik veba için kuluçka süresi kısa, genellikle iki ila dört gün, ancak bazen sadece birkaç saattir. İlk belirtiler diğer bazı solunum yolu hastalıklarından ayırt edilemez; baş ağrısı, halsizlik ve kan tükürme veya kusmayı içerir. Hastalığın seyri hızlıdır; teşhis edilmez ve yeterince erken tedavi edilmezse, tipik olarak birkaç saat içinde ölüm bir ila altı gün içinde takip edilebilir; tedavi edilmemiş vakalarda ölüm oranı (mortalite) yaklaşık %100'dü.

  The Economist Dergisinin 3 gün önce yani 27 Haziran'da yayınladığı "Sıradaki Felaket" (ve nasıl hayatta kalınır) adlı kapak resmi;  The Economist cover image for the Jun 27th 2020 edition  :/ Kapaktaki en soldaki tabloda hayvan olarak bir domuzun resmi var. Dün de BBC haberine göre, Çin'de Domuzlarda keşfedilen insanlara da bulaşabilen yeni bir grip virüsünün tespit edildiğini ortaya atmıştı.:/


  Bazı Komplo Teorisyenlerine göre 2020'nin ikinci yarısında nükleer savaşların başlayacağına, birçok yeni grip ve virüs türlerinin türeyeceğine, Göktaşların dünyaya düşeceğine, buzulların daha hızlı eriyeceğine ve birçok yanardağın patlayacağı iddia edildi.


  Not: The Economist Dergisinin 2019 kapağının sol altında da Pangolin hayvanı vardı ve koronavirüsün de o hayvandan çıkmış olduğu düşünülüyor. Yani tabii böyle şeyler kapakta gösterilince ve bunlar gerçekleşince dünyada büyük yankı uyandıyor.


  Benim fikrimi sorcak olursanız bir şey diyemiyorum, Ama şunu diyebilirim;


  “De ki: Göklerde ve yerde Allah’dan başkası gaybı bilmez.” (Neml, 27/65)

  “Gaybı bilen O’dur. Gaybını, razı olduğu Rasul'den başkasına bildirmez...”(Cin, 72/26-27)

  Bölge halkına geçmiş olsun...  Bölge halkına geçmiş olsun...
  Van Valisi Mehmet Emin Bilmez de bazı köylerde hasar gören evlerin olduğunu, can kaybının olmadığını bildirdi.