Posts by kartal11

  Uzun vade de Şubatın 2. yarısı kutuplardan bir salınım daha var inşaAllah rotası biz oluruz. Semih Hoca buna vurgu yapıyor zannedersem rotasını kestirmek çok zor ama Hoca incelemiştir iyice bakalım Allah büyük.

  Hayırlısı ile Cuma akşamı nisbeten güzel kar yağışı il geneli başlıyor GFS yağış miktarını artırdı. Cmts de yağış aşırı olmasa da devam edecek. İlk kar örtüsünü Cuma gece saatlerinden sonra il genelinde göreceğiz gibi sıcaklıkta zaten bu arada eksi değere düşüyor. Zamanlaması itibariyle de İnsanlarda iş güçden çok fazla etkilenmeden karın tadını çıkarabilir umarım.

  Bu kış Anadolu açısından şuana kadar oldukça bereketli ki ülkemiz için önemli olan nokta bu. Ülkeyi büyük şehirler değil Anadolu besliyor soğuklanma süresi olsun Tarım ve bitki gelişimi için gerekli kar bereketli bu sene maşaAllah. Bizde Ocak ikinci yarıya kadar hemen hemen hep mevsim normallerinin altında sıcaklı ve iyi denebilecek bir yağışla geçtik. Her kış öncesi bir bahar vardır bu döngünün bu şekilde bir sıcaklık artışı ile kırılması ve filmin tekrar başa sarması gerekiyordu.

  Isı adası etkisinin gelen sistemlerinin potansiyelini çok az da olsa etkilediği bir gerçek ama bu gelen sistemler 1900 yılında gelseydi bile İstanbul adına hafif örtülerden öteye gidemezdi.Sistemler kesin olarak güçsüzlerdi.

  Arkadaşlar bilimsel olarak tartışmaya çalışıyoruz ama bazı arkadaşların ISI kelimesine dahi tahammülü yok. Bizde aksini iddaa etmiyoruz zaten yorumlarda hep yağmur ile kar arasında ki ince çizgide belirleyici olabileceğini belirtiyoruz ki insanlar şuanda yerde ki incecik çizgiye dahi hasret kaldi. Mesela aslında kar alamasak da genel olarak normal sıcaklıkların altında kaldık ve bulunduğumuz yer tabakası soğudu bu durum gelen sistemler için bize pozitif yansıyacaktır. Olaya bu gözle bakın lütfen. Yoksa altta soba var geleni eritiyor demiyoruz. İnşaAllah Ocağın sonu ile bu durum değişecek gibi duruyor ve bir veya 2 güzel sistem kapımızı çalacak gibi.

  Şaka gibi Hocaları daha iyi anlıyorum cidden işleri zor. Yağmaz mı diyoruz yağar ama sınır durumlarında yer sıcaklığının önem arz ettiği durumlarda etkilidir. Yoksa KARAYEL İLE GELEN CİDDİ SİSTEMLERDE elbette ki kuvvetli yağış olur. Neyse kar yok birbirimizi yemiyelim artık herkesin fikri kendine.

  D.Karadeniz de mi ısi adası ? oranin sahillerinede adam akilli kar yağmadı henüz yada Kocaeli,Sakarya'yada örtuluk kar yagmadi sahillere,Bursa ve Balıkesirde ayni sekilde yani olay İstanbulun ısı adasi olmasi degil

  Niye inatla terden okuyorsunuz arkadaşlar tabii ki de tek sıkıntı şehirleşme değil böyle bir iddaa da öne sürmüyoruz Bu sadece etkenlerden bir tanesi. Newyork'la falan kıyaslamış bazı arkadaşlar ki o konuya hiç girmiyelim. Sınırda ki sistemlerde kar ile yağmur arasında ki ince çizgi olarak belirtiyorum ki bu sene herkesin gördüğü gibi bunu yaşıyoruz. Bakın araba ile tali yoldan E-5 katıldığım noktada dahi araç termometresi 2 dereceden 3 dereceye çıkıyor ki belirttiğim mesafe 200 metre var yok. Bir kaç derecenin önem arzettiği durumlarda bu önemli bir etken olabiliyor ve özellikle Karayel değilde Poyraz estiğinde. Yoksa rahat olun Karayelin bangır bangır estiği zamanları kasdetmiyoruz.