Posts by 4-16_mart1987

180 derece donsun. 360 derece donerse basladigi yere geri doner. met mezunu birinin bunu bilmemesi ilginc.

simdi 360 derece donecek sey kutlemi yonumu. sayet yonuyse 360 derece de ayni devam eder 180 de geri doner. heralde bugunku kosullara gore biz 90 derece asagi yonlu isteriz yani tam olarak guneydogu yonlu heralde. donecek olan sey kutle ise 360 derece donsede 180 derece donsede bu donus yonune etki etmiyorsa problem olmaz ama bulundugu konum itibari ile o 360 derecelik asagi yonlu donus bize yukari yonlude ingiltere tarafina moment uygulayabilir heralde kafam cok karisti konu acip tartisilmasi gerekir. cunku ull lerde bu tarz hareketler yapiyor heralde ben hic anlamamm :d bide radyan hesaplari falan yapilmasi gerekebilir konu dahada genislerse, onuda anlamam.

Vallahi nereyi uygun buluyorsam oraya yorumlarımı yazıyorum. GFS ve ECMWF dışındaki diğer modellere de bakma fırsatım oldu. Yunanistan üzerinde oluşması muhtemel bir AB var 96h sonrasında, eğer derinleşirse soğuk havanın yönünü Ergene havzasına doğru çevirebilir. Zaten soğuk çekirdek yönünü AB vasıtası ile çevirdiği takdirde Almanya Polonya Macaristan arasında YB alanının stabilize olmasını beklerim.

hocam simdi benim gibiler vardir diye soyluyorum. yazdiklarinizi bir kerede anlayamadigimiz icin tekrar tekrar donup bakmak gerekiyor. sayfanizda olunca tekrar bulmasi kolay oluyor. malum bazen 15-20 sayfa acik oluyor ve hersey birbirine cok karismis olabiliyor. :boat:

hocam hicmi ihtimal yok yani. bu denli ekstrem salinimlar surekli tekrar eden senaryolar degilken. ben bir bilg. programcisi olarak calistirma denilen sayisal modellerin daha onceki orneklerine yeni verilerin eklenip yeni ciktilar vermesi olarak dusunuyorum hep. peki suanki durumu ekstrem durumlar oalrak nitelendiriyoruz ve normal standardinda calisan bir sistemin bu anormal durumlarda isabetli senaryolar uretemedigini kis basindan beri takip ediyoruz. neden tekrar yaniltmasin. yani sunu diyorum bugun efsaneyi kestane yapan yarin tekrar kestaneyi efsane yapmasin hava-kars323
    (ing klavye. kusura bakmayin)