Posts by 4-16_mart1987

ailem edremitte bundan yaklasik 1 saat once yagmur yuzunden evden arabaya zor gectilerini haber ettiler :) tahmin dogru. ben balikesir merkezdeyim bana oradan alisveris falan yapacaklardi arabadan inememisler olan bizim oteberiye oldu :)

Hocam 4 Ocak 2019 tarihindeki Gfs arşivine bakmanızı öneririm. Son saate kadar Çanakkale'de 30 cm kar öngörülüp okullar tatil edilmişti vali tarafından. Kar yağmasını geçtim yağmur bile düşmedi o gün gökten. İncelemek için güzel bir referans olabilir. Siklon hareketini tüm modeller mutabık olmasına rağmen çözemediler ve siklonun gözü tam şehirin üstünden geçecek şekilde tırmandı. Dolayısıyla kar bekleyen çevre illerde bile pek bir şey olmamıştı.

tesekkur ederim notumu aldim.

cunku kendi isimizi kendimiz gorucez biz anlasildi bu modeller bizim kadar inceleyemiyor dogal olarak yurtdisi kaynakli cogu

basladim bende takibe bakalim o istikametten gelen sistemin akibetinden bizi etkileyen ne tur durumlari oluyor onlari incelicem illa her sistemde bir kac sabite yakin durum yakalariz. hem son gun modellerin sacma sacma tepkileri ile ugrasacagimiza kendi fikrimiz icin modelden feyz alacagimiza fikrimiz uzerinden modeli sorgulariz. boylece daha az surukleniriz. misal ben her zaman trakyayi takip ediyorum amma yetmiyor siklonlar bi 800km capinda olabiliyor. bize digerleride lazim

Zo3EnQ.jpg

Bulgaristan beklenen kar yağışı için alarma geçti.

aslinda bu sekilde gelen sistemleri 1-2 gun oncesinde gelirken yarattigi hadiseler acisindan izlemeye alsak dar alanlarda guzel ipuclari yakalabiliriz. cunku bir nevi ayak sesleri bunlar. takibinden oturu tesekkur ederim Enis 22 onumuzdeki sistemlerde bizlerde katilalim. bu takibe bi 300 km kuzey batimizdan baslayalim. tmm uzun vadeli tahminlerin yeri ayri ama dar alan takibininde kendine has cok onemli ayrintilari ve guzellikleri var.

ama size basima gelen bir olayi anlatayim. balikesir samli tepeleri diye gecer caypinar tarafi. 5-6 sene onceydi hayvani onume kattim bayira haydadim. (bole derler bizim orda) hazir yagmur biraz hafifken peyledigim kuytular vardir kiyi bucak yaymak denir o ise neyse otlar uzundur hayvanin onune durursun 2 saatte doyar. bi an bi sesseizlik oldu butun tuylerimin diken diken oldugunu farkettim. ve bir anda 30 mt yakinimdaki yuksek bir agaca yildirimin dusup agacin resmen patlayip simsiyah oldugu gordum agac bildigin yandi. ve ister istemez ben o sesle kendimi yakinimdaki bir cukura attim. gercekten buyuk bir sesti. sakinlikla korkmam demeyin. suruyu alip nasil dama kapadigimi hatirlamiyorum. 1.5 saatte gittigimiz yolu 10 dk donmus olabilirz :) haberlerde cikmisti o gun komusunun surusune dustu 10 kadar hayvani telef olmustu. kalanlarin 60 kadarida kuzu atti. zarar yapmisti o sene yagis.

ben asiri model takip etmiyorum cok derinlemesine lakin. belli basli model guncelleme saatlarinin hemen ardindan yorumlarda keskin donuslu ifadeler goruyorum. gecen sistemde sabah ogle arasi guncellendi mgm bile uyarilarini sistem hareketine basladiginda ancak verebildi. modellerde keskin bir mutabakat goremedim ben. son 5-6 saate kadar takip edilecek bu sistem belli oldu. kimse sistemi bitirmesin yada fazla sevinmesin. soguklar bariz daha zayif ama ocak ayindayiz bi karayel e bakar. en az bir onceki sistem kadar kaotik.

What's Happening in the Forum?

1. Topic
    2. Replies
    3. Last Reply
    1. İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar 4.7k

• Aytac
    2. Replies
      4.7k
      Views
      609k
      4.7k
    3. Aykut53

1. Konu Dışı [Genel Sohbet] 10k

• Interstellar
    2. Replies
      10k
      Views
      459k
      10k
    3. xhacker09x

1. Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar 2.3k

• Samet
    2. Replies
      2.3k
      Views
      201k
      2.3k
    3. 28cengo

1. GFS-ECMWF-UKMO Yorumlamaları (Mart-Nisan-Mayıs-Haziran-Temmuz-Ağustos-Eylül-Ekim 2021) 763

• Samet
    2. Replies
      763
      Views
      189k
      763
    3. Selamikaya

1. HF 2021 Yaz Ligi Yarışması 8 (31.07.2021) Genel Yorumlama 21

• Samet
    2. Replies
      21
      Views
      495
      21
    3. bjk123

1. Marmara Bölgesi Raporlar-Yorumlar 7.4k

• Narsil
    2. Replies
      7.4k
      Views
      568k
      7.4k
    3. Enes Güleç(17)

En Çok İfade Gönderilenler

1. Topic
    2. Replies
    3. Last Reply
    1. HF 2021 Yaz Ligi Yarışması 8 (31.07.2021)

• Samet
    2. Replies
      0
      Views
      208
    1. HF 2021 Yaz Ligi Yarışması 8 (31.07.2021) Genel Yorumlama 21

• Samet
    2. Replies
      21
      Views
      495
      21