Posts by mcxxltrm

İstanbul yenibosna için konusuyorum 22 ocak 2004 ,31 ocak - 1 subat 2012, 17-18 subat 2015 , 7 ocak 2017 . Hepsi çok güzel sistemlerdi.Her kış bu tarz sistemlerden bir tanesini yaşasak benim için yeterli.Ama maalesef 7 ocak 2017 den beri göremiyoruz insallah bu kiş görürüz.

Bu avmlerin sağlamlığını çok merak ediyorum

acaba 9.0 depremine dayanabilir mi bu avmler?

Sağlamlığınü bilmiyorum ama cok sallandığını duymustum.Yapısından kaynakli veya dayanıklıklıgından dolayı olabilir

Bugün yeni bir bilgi gördüm.Deprem anında(dogru olmamakla birlikte depremden önce ve sonra) fay hattındaki kırılma ve sürtünmeden dolayı muazzam bir elektrik akımı olusuyormuş.Ve gökyüzüne çıkıp yıldırım çarpar gibi ışıkların ortaya çıkmasına sebep oluyormuş.Hatta bunun jeolojik bir durum olduğunu bilmeyen kişiler haarp veya ufo gibi şeylere bağlıyormuş.Deprem ışıkları hakkında detaylı bilgi sahibi arkadaşlar paylaşırsa sevinirim...

Cenk hoca demiski buyuk depremler oncesinde marmara denizi bizleri korkutacak depremler uretecek ornegin gecen haftaki 5.8 gibi ve vadesi dolunca kirilip 7.1 ile 7.6 arasinda bir deprem uretecek..

İstanbulda buyuk deprem öncesi 5.8 gibi depremler olması muhtemel olabilir denilebilir ama eskiden istanbulda gerçekleşmiş büyük depremler öncesi depremlerde 6 dan kucuk depremler olması ve bundan 3-11 yil icinde buyuk deprem gerceklesmis olmasi suan yasadigimiz 5.8 den sonra 3 -11 yil icinde buyuk deprem olacagini göstermez.Bi arkadaş burdan paylaşmıştı bir deprem bölgesinde 4 kez 22 yılda bir büyük deprem oluyor ve bundan sonra bilim insanları 5. Seferdede yine büyuk deprem olacagini dusunmusler ama deprem tam 11 yıl geçikmiş.Anlayacaginiz deprem tahmini zor.Eğer bu 3-11 yil icinde buyuk deprem gerceklesirsede cenk hocanin bilimsel olarak bildiginide gostermez.Deprem tahmin etmek şuanki teknolojide mumkun degil diye biliyorum o yuzden bu sekilde yıl verilmesini pek tasvip etmiyorum.En iyisi her an depreme hazır olmak...Not: Yaptığım yorum şahsi olarak kendi mantığımla ve az çok bilgimle söyledigim ifadelerdir.

Deprem sırasında iletişimle ilgili yaşanan sıkıntıya da değinerek çalışmalar yapıldığını belirten Oktay, "İletişimle ilgili bir toplantımızın olacağını GSM operatörleriyle olacağını söylemiştik. Orada bazı kararlar aldık. Biz şunu gördük, normal zamanda herhangi bir zamanda 20 milyon, kişinin birbirini aradığı bir hatta, deprem olduğu andan sonra yaklaşık 1 60 milyona çıkıyor. Teknik sebeplerle bunu bize detaylı olarak anlattılar, hattın çöktüğünü ifade ettiler. Biz tekrar bunu yaşamamak adına ne tür tedbirler alabiliriz diye baktığımızda şu kararları aldık. Mevcutta olan 3 operatörümüzün, toplam kapasitesi 1 18 milyon kişi. Bunu 175 milyona çıkarılmasını ilgili operatörler arasında paylaşımlarını yaptık. 6 ay sürede bu kapasiteye ulaşacaklar" dedi.

Kaynak:NTV

Yapılan güzel bir gelişme tabi ama 5.8 deprem yaşamamız gerekmiyordu bunların yapılması için her an hazir olmalıydık...yinede sevindirici bir habar umarım gerekli önlemler ciddi bir şekilde alınır.

Ben doğuya kayması kötü birşey demedim bir senaryoda üretmedim dediklerim yanlış anlaşılmasın 5.8’luk depremin çözümüyle uyuşmuyor bunu dile getirdim

Çözüme göre artçıların kırmızı ok yönünde dizilmesi gerekirken daire içindeki fay doğrultusuyla uyumlu tuhaf

Anladım peki neden kırmızı ok yönünde dizilmesi gerekiyor bilgi verir misiniz

Ne kadar uykum varsada uyuyamıyorum binaya güvenmeme rağmen öğlen depreme uykuda yakalandım annemin telaşlı depre oluyor diyerek bağırmasıyla kalkıp fırlamam bir oldu uyumadan öncede bir buçuk saat deprem belgeseli izlemiştim.Uyandığımda gerçekten çok kötü hissettim.Allahu teala hepimizi felaketlerden korusun inşallah

Ve maalesef ne kadar bilinçsiz olduğumuzu eğitimsiz olduğumuzu gördük.İletisim sağlayamadık telefonlar kullanılmaz hale geldi trafik durma noktasına geldi kimse yakınındaki toplanma noktalarıni bilmiyor kimsede afet çantası hazır bulunmuyor deprem anında kameralara yansıdığı kadarıyla herkes hunharca koşuyor binalarımız dayanıksız...dua edelimde daha büyük depremler yaşamayalım yoksa vay halimize !

Arkadaşın paylaştığı habere bende baktım.Prof. şener üşümezsoy 1912 de yaşanan deprem sebiyle fayın enerjisini boşalttığını ayrıca fayda strest birikmesi oluşmadığını aksine stres boşalması olduğunu ve 6.5 den büyüj bir depremin 100 yıl içerisinde gercekleşmesinin düşük olduğunu söyluyor.Ne kadar doğru bilemem ama şu günlerde yapılan olumsuz senaryolar içerisinde azda olsa Şener beyin açıklamaları içimi rahatlattı.Ama ne olursa olsun artık depreme dayanıklı binalar yapmalı ve hazırlıklı olmalıyız.Daha fazla eğitimle insanlarimızı bilinçlendirmeliyiz.Medyamız bu konuda kamuoyu oluşturmalı her şey çok geç olmadan...