Posts by mrtzfn

Anlamadığım nokta şu sürekli takip ettiğim için o kadar çabuk farkediliyor ki.Bazı arkadaşlar Gfs yada Ecmwf farketmiyor bariz kötü geçsin güncelleme çıkan yorumlar şunlar;

"Aralık ilk yarısını kapattı."

"İzlanda baskısı başladı inşallah geçen sene gibi olmaz."

"Modeller bir şeyi tutturamıyor 10-11 de yalan olacak gibi."

Bu ve benzeri mesajlar yazılıyor.Aynı arkadaşlara bakıyorum modeller her zaman kötü vermiyor ya ilk defa izlanda baskısını öne çıkarmışlar diğer çalışmalarda azor bir şekilde koridor bulup işlevini görmüş öyle yada böyle memleketin bir köşesine sistemi vermiş.Bu sefer bu arkadaşlar da ses yok.Demek istediğim olumsuzluk belirtmek için olumsuz çıktı kovalayan üyeler var.Olumsuz olduğunu bizde görüyoruz bu kadar süredir gece gündüz model takibindeyiz biz de bir şeylerin farkındayız ama bana ilk çıkan olumsuzluğa yay yüklü insanlar gibi atlamak hemen o kötü havayı yaymak doğru gelmiyor.Tek güncellemeyle "tek" aralık ayını bitiren,beklenen sistemi öldüren,geçen seneye benzeten ne ararsan var.Şimdi sadece okuyan bilgi sahibi olmak isteyen kişinin kafası allak bullak oldu bile.Bu arkadaşların mesajını siliyoruz yada konudan yasaklıyoruz hemen sohbetten sorular gelmeye başlıyor. "Ben neden yasaklandım" "Benim mesajım neden silindi." Cinayet işlemişiz gibi sorular,tavırlar geliyor.Size kimse olanı söylemeyin demiyor.Olumsuzluğu kovalamayın olumlu şeyleri de yazın.Dışarıdan gözükmüyor zannetmeyin kimin ne yapmak istediği o kadar çok belli ki artık alıştık.

Samet hocam çok doğru söylüyorsun. Benim kafam karıştı, moralim bozuldu bile. Ama sisteme 10 gün varken burada atıp tutan, sanki sistemden bir gün önce konuşuyormuş gibi kesin konuşanlar, birşey öğrenmek yerine kendini uzman sanıp insanları yanlış yönlendiren arkadaşlarıda bu tarz konularda mesajlarını siliniz. Atış poligonu, karalama tahtası gibi sayfalar bunlar için var. Burda sadece bilimsel, hayalden uzak ve adı üstünde geleceği net yansıtmayan TAHMİN ler yaparsak kimsenin canı sıkılmaz, morali bozulmaz.

Değerli hocalarım, ben bu meteorolojik tahmin ve takip hobisine yeni merak saldım. dediklerinizin çoğunu anlamıyorum. :D Daha anlaşılır olmak gerekirse biz aralık 10 a kadar hangi tarihlerde kar alma ihtimaline sahibiz? teşekkürler.

Arkadaşlar geçen seneden hiç ders almamışsınız. Burda günlerce konuştuk ama havada bile göremedik karı. Henüz çok erken evet soğuk olur olacakta ama cetveller için henüz erken. İstanbul acıbademde 5 cm kar tutsun burdan 10 arkadaşımı kahvaltıya götürücem. 😁😂

Üstadlar hani kar hava soğudu üsküdarda acıbademde bir tek kar tanesi düşmüyor? İstanbulda karı sadece havadamı görücez? Örtü yapacak mı?

Bünyamin sürmeli çok sınırda dedi ama kesinde konuşmadı. Bence yine büyük bir hüsran yaşıycaz gibi.

Semih hocam ben aranızda yeniyim daha somut verilerle detaylı anlatarak neye göre nasıl gelecek bu sistem biraz anlatsanız heyacanımız pekişse?