Posts by Baskentli

  Ankara biraz boşlukta kalmış gibi sanki hocam yarın.22’si daha şanslı olacağımız anlamına mı geliyor yoksa bilemedim şimdi? ^^

  Ecmwf haritasına baktığımda ab’nin istediğimiz konumda oyalandığını ve Ankara’nın öne çıktığını görüyorum.Modellere enerjiyi iyi yolluyorum bu sene😁

  Sınırlı alan modellerini inceledim. Sabah saatlerinde başlayan kar akşama kadar aralıklarla hafif hafif devam edecek. Şehir geneli ortalama 1-3 mm arası yağış görünüyor. Sıcaklık düşük olacağından ince bir örtü oluşabilir.

  Ankara biraz boşlukta kalmış gibi sanki hocam yarın.22’si daha şanslı olacağımız anlamına mı geliyor yoksa bilemedim şimdi? ^^

  Selamlar dostlar son dönemde covid geçiren ve hatta Omicron olduğunu tahmin ettği veya bildiği birileri var mıdır? Şuanda oldukça şiddetli kas ağrısı çekiyorum boğazımda bir şey yok,burun akıntısı baş ağrısı veya ateş belirtileri hbiri yok.Omicronun eklem ağrısı ile başladığı doğru mudur bilenler aydınlatabilir mi?

  Bugün sabah itibariyle test sonucum pozitif geldi salgın başından beri maksimum dikkat etmeme rağmen bu virüse ben de yakalandım maalesef .

  Selamlar dostlar son dönemde covid geçiren ve hatta Omicron olduğunu tahmin ettği veya bildiği birileri var mıdır? Şuanda oldukça şiddetli kas ağrısı çekiyorum boğazımda bir şey yok,burun akıntısı baş ağrısı veya ateş belirtileri hbiri yok.Omicronun eklem ağrısı ile başladığı doğru mudur bilenler aydınlatabilir mi?

  Baskentli

  Bu arada kötü haberi vereyim hocam, euro4'ü kaldırdılar.. komple..

  Evet dün farkettim onu hocam bugün unutmuşum Ankara konusunu derinden üzen bir durum olmuş.Kalanlarla devam :)


  Kar birikim haritalarının zorluğunu anlatan yabancı bir kaynaktan aldığım alıntı.Profesyonel kar birikimi için yapılacak bir harita skew-t diyagramlarına kadar dayanması gerekiyor.


  Kar yağışı miktarlarını tahmin etmek zor olabilir. Bunun birkaç nedeni var. Bunun bir nedeni, ilk etapta kar yağması şartıyla olmasıdır. Bu, tahmincinin yalnızca yağış olup olmayacağını tahmin etmesi gerekmediği için, aynı zamanda ne kadar yağacağının da tahmin edilmesi gerektiğinden, bunu iki kat daha zor hale getirir. İkinci bir neden ise yağış miktarındaki küçük bir farkın inç cinsinden kar birikiminde büyük bir fark yaratacağıdır. Örneğin, bir inç sıvı eşdeğerinin 1/10'u 1 inç kar üretebilirken, bir inç sıvı eşdeğerinin 4/10'u 4 inç kar üretebilir. Bir yağmur tahmini için bu fark o kadar belirgin değil, ancak kar yağışı birikimi ile çok belirgindir. Diğer bir sebep ise oluşabilecek sıvı eşdeğer miktarlarının çeşitliliğidir. Bir inç sıvı eşdeğerinin 1/10'u, oluşan kar miktarına bağlı olarak yarım inçten daha az kardan birkaç inç kara kadar herhangi bir yerde oluşabilir. İyi bir tipik değer, 10:1'lik bir orandır; bu, her inç sıvı eşdeğerinden 10 inç kar oluşacağı anlamına gelir. Sıcaklık profiline bağlı olarak, kar 20:1 oranında kabarık veya 5:1 oranında ıslak kar olabilir. Bu nedenle, karın ne kadar kabarık veya yoğun olacağını belirlemek için sıcaklık profilini tahmin etmek önemlidir. Diğer bir zorluk ise, karın yerde olduğu her saatte karın yoğunlaşması anlamına gelen sıkıştırmadır. Bu, yerçekimi ve erime karın daha yoğun bir şekilde birikmesine neden olduğunda meydana gelir. Örneğin, akşamları zemindeki 6 inçlik kar, sabaha kadar 4 inç'e sıkışabilir. Ayrıca, sıcak bir zemin sıcaklığı karı eritebilir ve sıkışmaya neden olabilir. Zemin çok sıcaksa, potansiyel birikimin çoğu erime nedeniyle kaybolabilir. Rüzgar, farklı yerlerde sürüklenip karı farklı derinliklere yığacağından, rüzgar kar yağışı ölçümlerini zorlaştırabilir. Bu, düşen inç sayısını kesin olarak belirlemeyi zorlaştırabilir. Bu çeşitli nedenler, kar yağışı birikimi tahminlerini zorlaştırıyor.

  Ek olarak şunu da ekleyeyim bu tip modellerin birikim haritaları benim gözümde sadece sistemde istikrar olup olmadığını anlamama yarıyor.Model sinoptikleri dışında baktığım tek harita sisteme yakın dönemde özellikle Euro4,İcon,Bolam,Skiron gibi sınırlı alan modellerinin yağış tahminleri olur.Aslında gözlem yaparsanız sistem şekline göre şehrin birikim tablosunu kendiniz bile tahmin edebilirsiniz.

  Ecmwf de güzel gelmiş. Sistem hayırlı olsun diyeceğiz az kaldı. Geriye sadece detaylar kalacak. Ama En önemli kısmı da orası 😄

  Harita güzel görünüyor beni kendine çekti açıkcası :) Sistem heyecanı yaşayacağımız artık kesin gibi evet ama konu Ankara olunca pürüzler can sıkabiliyor cm miktarı konusunda fikir elde edebilmemiz için daha çook zaman var umarım bu yılın hatta son yılların acısını çıkartırız.