Posts by williamferrer

  Merhaba kasırgaya karşı alınması gereken önlemleri az çok internette ve mgm sitesinde okudum ancak balkonlardaki çanak antenler, enlemesine duran doğalgaz kombileri bacaları ne olacak? Böyle şiddetli bir kasırgada doğalgaz bacaları da kırılırsa biz ne yapmalıyız? Evin camlarının kırılma ihtimaline karşı alabileceğimiz önlemler var mı? Bu tür kasırga sonrası yangınlar ya da ev içi su taşmaları görülür mü? Önlem alma konusunda sadece 2 mesaj gördüm forumda detaylı olarak ancak yine de korkuyorum, elimizden gelecek her türlü önlemle ilgili lütfen bizi bilgilendirir misiniz?

  Teşekkür ederim.

  Selam, camlarınızı tahta benzeri malzemelerle kapatabilirseniz (plywood malzeme idi sanırım) link vereyim aşağıya. Benim öyle bir imkanım yok (bina yapısı elverişli değil) , ısı yalıtım köpüğünü çerçeve içi ölçü olacak şekilde noktasal şekilde silikonla camlara yapıştırmayı düşünüyorum,nereye kadar korur bilinmez ancak eldeki şartlarda hiç olmamasından iyidir.

  Çatı katlarda oturanlar daha telaşlı bu aralar, teraslarda ne var ne yok depoya taşınacak,çiçekler saksılar (büyükçe olanlar) sabitlenecek,güneş panelleri sağlamlaştırılacak + uçan kaçana izole (sağolsun takan firma üstün körü montaj yapmış), güneş enerji sistemi keza yine öyle, elektronik eşyalar evraklar kitaplar tablolar ıvır zıvır alt kata. Nedeni aynı dertten yakınan bir ekşi sözlük yazarı princessserenity ile aynı, buyrun onu ekleyeyim. Bu dünyada yalnız olmadığını bilmek güzel bir şey.:) Kedinin kumu malzemesi de var bak beyefendiyi nasıl unuttuk. Artık tuvaleti ilk kim kaparsa diğeri tutacak kendini yapacak bir şey yok.


  Aramadım ancak forumda varsa da bulamadım. Gerek görülürse modlar silebilir.


  Fırtınadan önce:

  Fırtına uyarılarını radyo ve TV dan takip edin.Meteoroloji’den telefonla bilgi alın.

  Merdiven, bahçe mobilyası gibi serbest nesneleri ya da pencere ve camları kırıp içeri girebilecek her şeyi emniyete alın.

  Kapı ve pencereleri, özellikle evin rüzgar alan tarafında olanları, garaj kapısı gibi büyük kapıları kapatın ve emniyetli bir şekilde bağlayın.

  Araçları, varsa garaja park edin, yoksa onları bina, ağaç, duvar ve çitlerden uzakta tutun.

  Çatı katı /tavan arası kapılarını ya da kapaklarını kapatın ve sürgüyle emniyete alın.

  Eğer pencerelerde panjur / kepenk varsa bunların kapatılıp bağlandığından emin olun.

  Eğer bacalar uzun ve kötü durumdaysa mümkün olduğunca sağlamlaştırın.

  Afet ilk yardım çantasını yanınıza alın.

  Fırtına sırasında:

  Mümkün olduğunca içerde kalın.

  Dışarı çıkarsanız, bina ve ağaçlara yakın yerlerde yürümeyin ve onlara sığınmayın.

  Duvar ve çitlerin korunaklı tarafından uzak durun, korunaklı tarafa yıkılacağını unutmayın.

  Fırtına devam ederken hasarı onarmak için dışarı çıkmayın.

  Evinize girerken ve çıkarken kapıları arkanızdan kapatın ve güvenli yolu tercih edin.

  İçerdeki kapıları yalnızca ihtiyacınız olduğunda açın ve arkanızdan kapatın.

  Fırtınaya maruz kalan yollarda araba kullanıyorsanız (köprüler ve viyadükler) dikkatli olun mümkünse yolculuğunuzu erteleyin ya da alternatif yollar bulun.

  Eğer yüksek bir aracınız varsa ya da yüksek bir aracı çekiyorsanız daha da dikkatli olun, yavaşlayın ve yandan esen rüzgara dikkat edin.

  Gerçekten gerekli olmadığı sürece yolculuk yapmayın.

  Fırtınadan sonra:

  Yere düşmüş ya da hala sallanmakta olan elektrik / telefon kablolarına dokunmayın.

  Duvar, bina ve ağaçlara yakın yürümeyin, fırtınanın zayıflatmış olabileceğini unutmayın.

  Savunmasız komşu ve yakınlarınızın güvende olduğundan emin olun ve tamirat için gerekli düzenlemeleri yapmalarına yardım edin.


  kaynak : https://www.mgm.gov.tr/site/yardim2.aspx?=RUZGAR

  Saçma bir hipotez. Her zaman sıcak sular Antalya taraflarında olmuştur sıcak su da kasırgayı çektiği için... Çok saçma bir cümle. Eğer sıcak su kasırgayı çekerse gitsin Mısır'a ve Kıbrısa ne işi var Marmara da.

  Şu an deniz suyu sıcaklığı Marmara 20 / Antalya 28 derece. farklı bir etken olduğu muhakkak,ancak işi bilen tecrübeli kişilerin nedenleriyle birlikte açıklayabileceği bir durum.

  Değerli arkadaşlar bu sistem ecm ye göre basınç 1000 mb civarı ve üzeri olmakla beraber marmara üzerinden yukarı çıkacak gibi duruyor. Acaba marmara denizinden güç alır mı diye de bir endişem var. Hatta karadenize çıkıp orda tekrar güçlenebilir mı, zira bu denizler de hala sıcak. Bilhassa hocalarımız yorumlar ise memnun oluruz.saygilar.

  Son çıktılardan birinde Saroz körfezine uğrayıp tekrar Tekirdağ yönü görünüyordu.Oradan Marmara denizi olur mu bilinmez.

  Her ihtimale karşı kasırga "öncesi/durumunda/sonrası" durumları için gerekli hazırlıkları yapmakta fayda var. Pek çok dökümanda mevcut,daha sonra eklemeye çalışırım. kendimizce afet durumları için 6 ayda bir yedek tüp,içme ve kullanma suyu,radyo,ışıldak fener vs,yeteri kadar pil,ilkyardım çantası,su arıtıcı tablet vb. malzemeleri gözden geçirir yenilenecekleri yerine koyarız. şimdilik camlar için acele etmiyorum cumartesiyi bekleyelim ona da bir önlem bakarız o zaman. Umarım sistem her zamanki gibi güney denizine ilerler.