Posts by Lionirossi

Müsadeniz ile bir paylaşımda bulunmak istiyorum, bu video bir youtube kanalından alıntıdır video resmi için şimdiden özür dilerim hepimizden, ancak videoyu paylaşan kişi, video resminin bu şekilde olmasının daha fazla izlenme olacağına inanarak böyle bir paylaşım yapmış, bende bu videoyu kendimde bir sorumluluk hissettiğim için paylaşıyorum, lütfen sizlerde paylaşın bu dünya hepimizin.

Ilker Gunebakan Hocam ağzınıza sağlık bende kısa bir dönem kanada da bulundum üniversite zamanları, inşaat alanlarını gördüğümde şok olmuştum o zamanlar, insana çevreye bu kadar değer verildiği orada görmüştüm ve şaştım kaldım sadece izledim, ancak bende müsadenizle kısa bir olay anlatmak istiyorum,

1. Pratik zekada bizden çok ama çok gerideler,

Örn. orada yaşadığım dönemde bir alışveriş merkezine gittim 2 gömlek alana bir gömlek bedava kampanyası vardı, tabi Türküz kaçar mı kaçmaz :)

Şimdi buna istinaden bizde, 4 gömlek alana 2 gömlek bedava oluyor değil mi?

Ama orada öyle değil di ben kasaya gittim 4 gömlek aldım dedim 2 si bedava dedim, hayır dedi bana kasiyer 2 gömlek alana 1 gömlek bedava dedi buyrun :D

bende o zaman önce 2 gömleği geç dedim ve 1 bedavamı aldım, sonra diğerini geçirdim ve diğer bedavayı aldım, o zaman kasiyer suratıma baka kalmıştı :)

Anlatmak istediğim, pratikte biz onlardan zekiyiz ancak onlar daha kuralcı ve her şeyi kuralına uygun yapıyorlar.

2. İnşaat alanında çalışanlara sorduğumda, işte burada ne olacak bu önlemler niye diye, uzun uzun anlatmayacağım ancak oradalar da adamlar inşaat yaparken eğer asfalta bile zarar verse ceza yiyorlar onarmazlarsa,

Fazla uzatmayayım konuyu dağıtmayayım malesef dünyanın en güzel ülkesine sahibiz ancak kıymetini bilemiyoruz, bizde olanları yazmamıza gerek yok zaten günlük hayatta yaşıyoruz.

Örn: Yavvv sen geç bir şey olmaz..

Saygılar...

Hocam hepinize ayrı ayrı çok teşekkür ederim, benim için kar, yağmur, soğuk hava hepsi bir yana ancak deprem bir yana, belki Japonya gibi bir ülkede yaşam (kendi adıma) bu kadar güvensiz davranmam ancak malesef bizim güzel ülkemizde ben güvenemiyorum, hatırlayın 17 Ağustos depreminde (öncesi veya sonra tam hatırlayamadım) binalardan tuğla aralarında çimento torbaları çıkmıştı, ne ülkemiz nede milletimiz bunu hak etmiyor.

Teşekkür ederim hocam, o zaman bu bağlamda daha öncede sizlerin uyardığı gibi ve bizleri bilinçlendirdiği gibi eşyalarımı sabitlemek, çevremizi uyarmak, evlerde önceden plan yapmak ve dua etmekten başka çok fazla seçeneğimiz kalmıyor, bu arada şunu söylemek istiyorum, belki bir çoğunuzdan küçüğüm, bir çoğunuzdan büyüğüm veya bir çoğunuzla yaşıtım ama ben depremden değil de bırakacağı etkiden ve bu binalardan çok korkuyorum..

Lionirossi yıkıcı etkisi şöyle azalacak; birkere fay hattı istanbulun göbeğinden yani karadan geçmiyor dolayısıyla direkt olarak etkisini göstermeyecek ancak bu demek değil sallanmayacak ya da yıkılmayacak, hatırlatmak gerek 17 ağustos depreminde deprem merkezinden neredeyse 150-200 km kadar uzakta olan avcılarda yıkılan binalar ve ölenler oldu, fay hattının adaların hemen güneyinden geçtiğini biliyoruz yani 150 -200 km değil çok daha yakın bir mesafeden,17km den geçiyor. Buda 17 ağustostaki depremden çok daha fazla hissedeceğiz demek oluyor. Deprem derinliğinin salınıma etkisi var ancak KAF ın marmara denizinden geçen kolu çok derinlerde değil, dolayısıyla evet denizde olması bir avantaj ancak bu yıkılmadan atlatmak için maalesef yeterli değil

Teşekkür ederim hocam açıklama için, dua etmekten başka şansımız yok, Allah hepimizi korusun.

Merhaba,

Ben bir şey sormak istiyorum yıllar önce okuduğum bir yazıda deprem karada değil de denizde ve derinde gerçekleşirse bu derinlik depremin yıkıcı etkisinin azaldığı yönündeydi, bu ne kadar doğrudur bilmiyorum, sadece okuduğum yazıyı söylüyorum, olası deprem marmara denizinin ne kadar derinlerinde olacak ve eğer benim bu okduğum yazı doğru ise derinde olması yıkıcı etkisini azaltırmı sizce?

Saygılar..

17 Ağustos depremini bende İstanbulda ve uyanıkken yaşadım, önce bir rüzgar sesi gibi bir uğultu oldu sonrasında sanki duvara çekiçle vuruluyormuş gibi bir ses geldi ve sonrasında sallamaya başladı, annemle babam hemen kalkıp kardeşime bakmaya koştular onlarda uyku sersemi kardeşimi kaldıracaklarına yatağını tutuyorlardı, sonra ben odaya gittiğimde babam demişti uyandırın çabuk salona gidelim diye, sonra salona geldik annem o panikle elektrikler gidince mutfaktan mum almış mum yakmaya çalışıyordu, sonra dedik sakın yakma ve bütün bunlar gerçekleşirken o deprem sanki 1 saat sürdü gibi geldi hepimize, sonra ki günlerde mahalleden bir abimle karşılaştım deprem gecesi sahildeymiş balık tutuyormuş ve deprem anında gökyüzünün bir anda aydınlık olduğunu söyledi, yani hepimiz bir şekilde yaşadık Allah bundan sonra hiç birimize böyle kötü günler yaşatmasın İnşallah.

Cold.EFso , bende hep aynı şeyi düşünüyorum, acaba diyorum Allah korusun yıkılırsa tuvalette banyoda olmak, ölmez sağ kalırsak bir damla bile bir su buluruz mantığıyla ancak ne kadar doğru ne kadar yanlış bende sizin gibi hep düşünce içerisindeyim.

Hocam ben sizin görüşünüzü bildiğimden yazıyı yazarken belirttim :)

Ancak tekrar bilgilendirdiğiniz için size çok teşekkür ederim.

Belkide bilmiyorum duymak istediklerim bunlardır ve beni rahatlatan şeyler bunlardır, tekrar çok sağolun.

Herkese merhaba, paylaşacağım konu ile alakalı aslında bazı hocalarımızın görüşünü biliyorum ama okuduğum bir haberi paylaşmak istiyorum.

Çıplak gözle takip edilebilen az sayıdaki astronomi olaylarından, ay tutulması 16 Temmuz saat 21.34'de başlayacak, 03.18'de sona erecek. Tutulma tüm Türkiye'den çıplak gözle izlenebilecek.

İstanbul Aydın Üniversitesi Gök Bilimleri Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Orhan Gölbaşı, Parçalı Ay Tutulması'nı açıkladı. Gölbaşı, "Ay Dünya etrafında, Dünya da Güneş etrafında döner. Ancak bu üç cisim uzayda her zaman bir doğru üzerinde yer almaz, yörünge düzlemleri farklıdır. Ancak yılda ortalama iki kere, yörünge düzlemleri çakışır ve üç gök cismi bir doğru üzerinde buluşur. Bu zamanlarda tutulmalar meydana gelir. Hiçbir zaman sadece Ay veya sadece Güneş tutulması meydana gelmez, biri oluyorsa mutlaka 14-15 gün önce veya sonra diğeri gerçekleşir. Örneğin yıl sonunda 26 Aralık'ta Halkalı Güneş Tutulması ve 10 Ocak 2020'de Gölgeli Ay Tutulması yaşayacağız" ifadelerini kullandı.

"TUTULMA TÜM TÜRKİYE'DEN İZLENEBİLECEK"

Parçalı Ay Tutulması'nın saatini bildiren Prof. Dr. Gölbaşı, "Tutulma Türkiye saati ile bugün 21: 43'de başlayacak, tutulmanın ortası 17 Temmuz'a girdiğimiz saat 00: 31'de gerçekleşecek ve saat 03: 18'de de sona erecek. Tutulma sırasında Ay'ın yaklaşık yüzde 65'lik kısmı Dünya'nın gölge konisi içinde kalacak. Tutulma İstanbul Aydın Üniversitesi Gözlemevi'nde meraklılara açık olarak izlenebilir" dedi.

PARÇALI AY TUTULMASINDAN SONRA MARMARA DEPREMİ OLMUŞTU

Öte yandan Parçalı Ay Tutulması'nın yaşandığı yıllardan birinin de 10 Ağustos 1999 olduğunu hatırlatan uzmanlar, bu tutulmadan yalnızca 7 gün sonra 'Büyük Marmara Depremi'nin gerçekleştiğini hatırlatarak,"1999 yılında Parçalı Ay Tutulması öncesi irili ufaklı depremler ve Büyük Marmara Depremi yaşanmıştır. Parçalı Ay Tutulması yeni bir depremin habericisi olabilir" dedi.

NOT: ALINTIDIR.