Posts by ExcuseMe

Ecmwf Paralel Ay sonu ay başı olan sistemciği sistem yapıp güçlendirme yolunda Ukmo ve Gem ile kısmen benzerlik mevcut. Kısa ve orta vadede çok ani değişimler oluyor. 5 Gün sonrası için farklar bariz modellerde. Heyecan verici güncellemeler, böyle ani değişimleri severiz tabi olumlu yönde :)

ECM1_144nbf8.GIF

ECM0_168rnh5.GIF

UW144_21onu9.GIF

UW144_7ttc2.GIF

Zaman hızlı geçiyor,geçen yıl Eylül sonunda böyle sert bir sistem almış miydik? Yani bu sene daha mı iyi bir başlangıç yapacagiz

En son 2017 yada 2018'de Eylül ayında sert sistem almış olabiliriz arşive bakmak lazım net hatırlamıyorum, ama son 2-3 senedir zaten sıcak geçiyordu orası kesin.

valla kardeş kenar mahallelerde 600 e bulursun. görükle modern elit kesim uçmuş onlar merkez yıldırım müstakil ev 600 tl civarı hadi 700 olsun

700e çok zor. Onlar daha önceden beri oturan kişiler için gecerli olabilir veya konumu bana uymayacak kenar mahalle kesimi dedigin gibi ama şu dönemde 1400-1500den assagı zor. Önemli olan istedigin civardan uygun fiyata bulabilmek ayrıca ailemide getirecektim yani konumu ve evin durumu önemli. Örnek vereyim şuan oturdugum yerden 1 buçuk sene önce 900 tl olan kira şimdi 1300 1500tl civarı eşyalı 2000+ fark ortada. Neyse zaten vazgeçtigim için Bursa planı benim için bir süreligine ertelendi.

Hocam maalesef 25 yıllık işletmeyi kapatma kararı aldık. Şu an işsizler ordusuna katılmış durumdayım. Şimdilik Antalyaya gidiyorum. 1200 tl kirada olduğum eve 27.50 tl isteniyor. Elektrik su vs eklersen işin içinden çıkılacak gibi değil. Allah herkese kolaylık versin. Hele ki çoluk çocunu okutmaya çalışanlara. Görükle de daha yaz başı 800 1000 TL olan evler bile 2500 tl...

Abi geçmiş olsun dedigin gibi kira durumu heryerde büyük sıkıntı bende bi iş için Bursa'ya gelecektim kira ve faturalar vesair muhabbeti yüzünden vazgeçtim en azindan evim var burada okuduğum bölüme gore iş bulamasamda başka işlerle idare ediyoruz mecbur. İşinizi kaybettiginiz için üzüldüm. Allah bu sıkıntılı dönemde herkezin yardımcisı olsun.

Geliyor gelmekte olan. Modellerde sürekli bi kaybolan bi gözüken 22-24 sistemimiz sonunda netleşmiş oldu hayırli olsun. Sezonun ilk ciddi serin atagı olacak. Yagış için detaylar yarına daha net belli olur ama şuanlık modellerde gözükene göre kuzey ve doğu bolgelerimiz özellikle dogu karadeniz agırliklı gibi. ZH8fQ.png ZHtSt.png

Modeller hala 96-120.saat arasını 22-23'ünü çözebilmiş değil. Gfs izlandaya set çekerek çok iyi bir sistem vermiş oysaki Ukmet İzlanda efsanesi diyor Gem ise orta şeker oda sistem veriyor ama bi Gfs gibi hemde uzun soluklu değil. İconda eh işte. Ecmwf önemli.

UW120_21mam0.GIF

gem_0_120zol4.png

icon_0_120rtt1.png

Genelde ,İzlanda yüzünden birçok sistem telef oluyor.Kisin da birçok kez izlanda yüzünden birçok sistemi heba etmiştik...

Öyle ama bunlar hep 96 ile 144.saat arası olan durumlar. Bir benzerinide önümuzdeki olası 22-24 sistemde yaşıyoruz dün akşam bozan sinoptik bugün sistemi tam bekledigimiz sekilde olmasada bu bozan sinoptikden anca bukadar çıkar size der gibi sistemi tekrar göstermeye başladılar tabi daha çok yine dogu karadenize ekmek çıkar bu göruntüde ama en azından serinlik ve azda olsa yagiş. Özetle 96.saat sonrası herkezi yanıltıp kandırabilir. Ek olarak eger bu sekilde gelirse o hemen batımizdaki sicak atak devaminda bize kayar 25 sonrası gene ısınırız hala net degil birde akşama bakalım takibe devam.ECM1_144nsz2.GIFECM1_168uku9.GIF

Modellerde bir anda gözükmeye başlayan sağlam izlanda atağı can sıkmaya başladı iskandinav yükseğini darmadağan etmiş gözüküyor.. Oysaki dün Ecmwf'de orta avrupadan yükselen azor atağı ile yeşil topun bize direkt olarak inme ihtimali yüksekti sabah gfs'de onaylıyordu ama 12z güncellemeleri ve sabahki Ecmwf'de kabarmış izlanda baskın gözüküyor ilginç.... Biz 22-23'üne yeşil top beklerken bunlar sıcak atak demişler :/ Yarına belli olur durum.

gfs_0_150dud0.png

UW144_21mly7.GIF