Posts by Adeta1KarDelisi

Aslında ülke olarak farklı değiliz, burada dma rekorlar kırıldı ülkenin bir çok yerinde olduğu gibi. Yanlış hatırlamıyorsam 37 ye dayanmıştı sıcaklık, geçmiş bile olabilir. Yani orası sıcak olunca burası buz olmuyor :)--

Yok demek istediğim o değildi aslında ama Aydın için konuşursam yıllardır ilk kez Şubat ayının birinci haftasından sonra serin-soğuk havalar oldu normalde yıllardır değişmeyen düzen ılık ilk hafta daha sonra ikinci haftada sağlam bir Afrika atağıyla yer seviyesi çok ısınırdı ve sıcaklık gündüz saatlerinde bir daha 20 derecenin altını nadir görecek şekilde takvimde kış bitmeden kışımız biterdi.Ondan sonra başlasın sıcak mesaisi. Bu sene şaşırdım o yüzden ancak iç kesimler öyle değil neredeyse Mayıs ayına kadar soğuk mesaisi devam. Neyse yazı da hiç sevmem ne kadar geç o kadar iyi. Bölgemin sevdiğim tek şeyi 365 gün 24 saat en soğuk havada bile oraj olması. En sonki İzlanda sisteminde gökgürültülü yoğun kar yağışı gördüm 200 rakımdahava-simsek3232hava-simsek3232hava-kars323hava-kars323

80'lerde yaşıyor olsaydık Mart ayında Söke'ye kar yağabileceğini düşünürdüm büyüklerimiz hep söylerdi ama 2021 yılındayız. Benim için "olası" sistemin takip edilecek bir yanı yok. Ben yağmurlu havalara devam etmek istiyorum hatta o da olmazsa bahar havasında gidebilir bu şekilde ama yaz aylarında iç kesimler için ciddi kuraklık demek olur bu, zaten kıyılar hariç kuraklık sürüyor.

Hocam aslında son badireden sonra 48 saat kalana kadar hiçbirinin yüzüne bakmamak lazım ama takip etmeden de olmuyor.

Bence soğukları tahmin etme konusunda başarılı olan yoktu ama ECMWF ana senaryo ara sıra tutarsız olsa da bir GFS kadar değildi yani, GFS ilk olarak günler boyunca ikinci siklonun güzelliğiyle gözümüzü boyadı sonra döndü daha sonra yine bütün modellere kafa tutarak günler boyunca birinci siklon için İzmir ve Manisa genelini beklentiye soktu, ki üst seviyenin sıkıntı yaratacağı belliydi ama yağış haritasında beyaz çizgiler cirit atıyordu kar haritası Manisa geneli ve İzmir'in kuzeyi için gayet iyiydi. Ama iki il de birkaç ilçesi dışında sadece havada kar ile yetindi. Yüksek kesimler bile sıkıntılıydı. En iyisi EPS idi en başından beri çizgisini bozmadı, en başından beri her seferinde siklonu Antalya'da patlattı ve soğukların çok daha zayıf gelmiş olması dışında sinoptik olarak aynısı geldi, zaten ECMWF ana senaryo da Girit AB verirken çok sırıtıyordu ve korktuğum da başıma geldi yani.

Cold.EFso hocam tebrikler, sistemin sinoptiğini bile ufak pürüzler dışında oldukça uzun bir vadeden nokta atışıyla tahmin ettiniz. Konumum için sadece profil fotoğrafımdaki haliyle hatırlamak istediğim bir sistem oldu onun dışında hayatta anmak istemediğim bir sistem olacak. Sibirya sistemi olunca beklentim çok yüksekti ama geçenki İzlanda sisteminden bile kötü bir hale evrileceği aklımdan geçmezdi. Bu sistemde birkaç saatlik havada çisenti şeklinde kardan fazlası olmadı.O sistemde 1 gün boyunca DEK'ler ile havada da olsa sağlam kar gördük. 100 metre yüksekte örtü oldu. 400 metrede 15 cm üzeri kar vardı bunlar gayet iyi değerler burası için ama bu sistemde dağlarda 1000 metrede bile örtü olmadı. Sistem bekleneni burası için hiç karşılamasa da siz çok başarılıydınız tebrik ediyorum :thumbup::hfyeni (29):

Uzun vadeli verilerin tutarlılığı bu yıl düşük. Tüm kış tahminleri bizim için iyi değildi, Azor'un Akdeniz çanağını kapalı tutacağı ve kıyı ege için şiddetli kuraklık öngörüyordu hepsi ama hepsi de yanıldı. Bölge çoğunluğu Aralık ve Ocak aylarında normalleri civarı ve üstünde yağış aldı. Sadece Şubat ayı İzmir dışında mevsim normalleri altında kapanabilir.

What's Happening in the Forum?

1. Topic
    2. Replies
    3. Last Reply
    1. BALIKESİR Meteorolojik /Tabiat Fotoğraf Galerisi 545

• GabelBerg_10
    2. Replies
      545
      Views
      58k
      545
    3. GabelBerg_10

1. İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar 503

• Aytac
    2. Replies
      503
      Views
      90k
      503
    3. karasevda55

1. İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar 10k

• KarTutkusu03
    2. Replies
      10k
      Views
      633k
      10k
    3. Huseyin cemre

1. Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar 321

• Samet
    2. Replies
      321
      Views
      29k
      321
    3. Kara hasret 61

1. Deprem Bildirim Konusu 12k

• Gray Cities
    2. Replies
      12k
      Views
      949k
      12k
    3. Aykut53

1. GFS-ECMWF-UKMO Yorumlamaları (Şubat 2021) 5.7k

• Samet
    2. Replies
      5.7k
      Views
      1.2M
      5.7k
    3. Samet

En Çok İfade Gönderilenler

1. Topic
    2. Replies
    3. Last Reply
    1. Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu 66

• Interstellar
    2. Replies
      66
      Views
      2.9k
      66
    3. HuseyinEren

1. HF 2021 Kış Ligi Yarışması 13 (27.02.2021) Genel Yorumlama 22

• Samet
    2. Replies
      22
      Views
      898
      22
    3. Aykut53

1. HF 2021 Kış Ligi Yarışması 13 (27.02.2021)

• Samet
    2. Replies
      0
      Views
      345
    1. Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar 321

• Samet
    2. Replies
      321
      Views
      29k
      321