Posts by polarhuso

  bazı arkadaşlar şunu anlamıyorlar. azor anti siklonu çalışmazsa ister Sibirya ister kutup merkezli olsun soğuk sistemleri almak çok zordur. bizim olmazsa olmazımız kesinlikle azor yükseğinin gücü ve konumlanmalarıdır. orta avrupaya kadar genleşen bir azor yükseği bize mutlak az ya da çok soğuk sistem taşıyabiliyor. aksi halde bu kış olduğu gibi kaymağı hep Avrupa yiyor.

  bu tip sistemler bizi sevmiyor.. o yüzden semih hocamı dinleyip de gelmez bu sistem. şaka bir yana daha önceki tecrübeler de göstermiştir ki böyle devasa sistemler özellikle ucu ucuna olduğunda gelmezler. 2010 mart sistemi 2012 şubat sistemi bunlara yakın zamanlı örneklerdir. çünkü aptal azor antisiklonu bir türlü orta avrupaya doğru genleşmiyor. yoksa bu devasa sistem bizim olmuştu. ama sağlık olsun semih hocam. belki 2019-2020 yeni bir milat olur.

  sınırda olan sistemler bizi hep hayal kırıklığına uğratmıştır. o yüzden boşuna beklememeliyiz. her zamanki gibi yine Avrupa bu sistemde kazanandır.

  2012 şubatında kaçırdığımız devasa bir sistem vardı hani!. yine aynı hayal kırıklığını yaşıyoruz. ne şansız bir coğrayada yaşıyoruz arkadaş. b azor yükseğinin bize kaçıncı keleği sayısını dahi unuttuk. 850 hpa da -20 ler ve altı bir sistem yine bizi teğet geçiyor. aynı kaderi yaşamaktan bıktık. ben kışı noktaladım. bu kış tıpkı 1995 gibi 2007 gibi 2014 gibi kestaneler arasına ismini çoktan yazdırdı bile.

  semih hocam, türkiyeyi etkileyen basınç merkezlerinden azor-sibirya anti siklonik hava merkezlerinin aleyhimize çalıştığı açıktır. Sibirya Kafkasların batısına genişlemiyor azor ise sürekli atlantikte ısrarcı ve orta Avrupa eksenli hareket etmiyor ve bu da bizi sürekli ılıman tarafta bırakıyor. bu patern değişecek gibi görünmüyor zira uzun süredir böyle ve hala güçlü bir ısrarı var bu paternin. ben realist olalım ve hayal kırıklığına uğramayalım derim hocam. ben 8 yıldır meteorolojik siteleri takip eder ve fikirlerimi paylaşırım özellikle kış mevsimlerinde. geçmiş tecrübelerimle de dayanarak bu yazıyı yazıyorum semih hocam. kalan ufak umudum ise 15-22 şubat aralığıdır.oldu oldu!. olmadı artık seneye bakarız. sağlık olsun derim.

  azor anti siklonu atlantikte takılı kalıyor ve orta avrupaya doğru genleşmiyor. Sibirya antisiklonu deseniz o da kafkasyanın batısına genişlemiyor. basınç yerleşimleri sürekli aleyhimizde ve maalesef şubat geneli için de bu patern devam edecek gibi görünüyor. şu haliyle şubatı da kışı da kaybettik. 2018 kestanelerin de efsanesi olmaya adaydır. kutbi hava akımlarını azor yüzünden alamıyoruz zira Sibirya olmasa da azor çalıştığı zaman mulaka kutbi soğuklardan yararlanabiliyoruz. 2012 den bei Sibirya yok ancak başta 2015 olmak üzere 2016-2017 kışlarında azor sayesinde polar vorteks bize inmişti. bu kış azor da Atlantik ve batısında istirahat ettiğinden kestane bir kış yaşıyoruz.

  açıkçası ben sizler kadar umutlu değilim. zira azor yükseği güçleniyor ancak bu sefer de genleşme yönü maalesef aleyhimize olmaya başladı. Sibirya zaten Kafkaslardan bu tarafa geçemeyecek görünüyor. aslında bu kış gerçekleşen tek beklentim polar kaynaklı soğuk oluşumlardır. fakat azorun bazen güçsüz oluşu ve/veya güçlendiği dönemde aleyhimize olan genleşme yönleri nedeniyle polar atakları da maalesef alamıyoruz ve yine maalesef şubat içinde bu gelişmeler aleyhimize devam etmektedir. şahsi kanaatim belki şubat 15-22 arasında bir sistem alma olasığımızın olduğu yönünde fakat onun da tahmin edici olma olasılığı azalıyor. çünkü sistem gelse dahi gerek toprak gerekse de deniz sıcaklıkları yeterince düşmediğinden sistemin gücünü kırabilir diye düşünüyorum.

  İstanbul için konuşuyorum... kaynak mı dediniz?. en iyi kaynak 1 ocaktan bugüne kadar yaşadığımız tabi İstanbul'da bizzat şahit olduğumuz hava koşullarından daha iyi kaynak mı olur. en iyi kaynak yaşanmış olandır.. ayrıca basınç yerleşimleri de hala lehimize değil.. gerek azor gerekse de Sibirya yükseğinin hala batılı fazda genleşmemesi şubatı da giderek riske atmaktadır. karsız kışa kış demem ben. yağmur ilkbahar da sonbahar da yağıyor fakat kar sadece kış dönemine mahsus bir hava olayıdır. maalesef coğrafi konumumuz en ufak basınç yerleşimlerinden dahi etkilenebilen bir yapısallığa sahiptir.

  Arkadaşlar, Sibirya antisiklonu yer yer 1065 mbara kadar çıkma eğiliminde. bu arada azor yükseği de yer yer 1040 mbarları zorlamaya ve orta avrupaya doğru genleşmeye başladı. Sibirya sanki batılı genleşme eğiliminde!. ne dersiniz ufukta bir azor-sibirya blockingi olabilir mi?. hepinizin bu senaryo hakkındaki fikirlerini merak ediyorum.

  efsane semih bey, ocak 15 sonrası beklediğiniz oluşumlar silsilesi sert geçebilecek bir şubat ayının ön habercisi olabilir mi? saygılar....

  42 yaşında bir kar sever olarak 4 mart -18 mart 1987 efsanesini asla unutamam. tek tv kanalı olan trt de akşam hava durumunda İstanbul parçalı bulutlu ve 14 derece olarak gösterilmişti. oysa meteoroloji kuzey doğumuzdaki y.b alanını o zamanın teknolojisi ile hesaplayamamış ve kutuptan kopup gelen sistemin doğu yöne doğru gideceği gibi yanlış bir hesaplama yapmıştı. sabah kalktığımda -2 derece sıcaklık ve müthiş bir tipi vardı. Çengelköy yukarısında oturuyordum ve yer yer 30cm den fazla kar vardı. o sistemde yer yer 1,5 metre kar gördüm. 90 km poyraz ve yoğun kar harika bir sistemdi. tam 3 dalga halinde geldi çünkü blocking hadisesi vardı ve üst üste a.b alanları üretmişti. hayatımda gördüğüm en güzel kıştır 1987. tabi 1985 şubatını da unutamam zira o da özellikle soğuğuyla meşhurdu. ne de olsa 1985 kış Sibirya kışıydı. 2004 ocak 2012 şubat başı 2015 ocak ve şubatta da güzel kar yağışları gördük.

  Hala ülkemiz için bilhassa da batı bölgelerimiz için kışın ocak - mart 15 arası olduğunu öğrenememiş kişiler var ne yazık ki!. aralık ayının kışa geçiş ayı olduğu sürekli konu dışı bırakılır oldu. yine modellerdeki kısa süreli zaman aralığındaki büyük değişim senaryolarının varlığından da söz ediliyor. oysa Sibirya anti siklonik hava merkezinin bile giderek yerini alçak basınç merkezine bırakma eğilimine girdiğinden söz edilmiyor ve yaşanmaya başlamış büyük atmosferik değişimin yansımalarından bi haberiz adeta.polar vorteksin merkezini normalden daha güneye doğru indirmeye başlamasını da göz ardı ediyoruz. modellerdeki bu dengesizlikler esasen yeni oluşumların birer yansımasıdır. buna göre yorumlamak da rasyonel olacaktır.