Posts by polarhuso

  açıkçası ben sizler kadar umutlu değilim. zira azor yükseği güçleniyor ancak bu sefer de genleşme yönü maalesef aleyhimize olmaya başladı. Sibirya zaten Kafkaslardan bu tarafa geçemeyecek görünüyor. aslında bu kış gerçekleşen tek beklentim polar kaynaklı soğuk oluşumlardır. fakat azorun bazen güçsüz oluşu ve/veya güçlendiği dönemde aleyhimize olan genleşme yönleri nedeniyle polar atakları da maalesef alamıyoruz ve yine maalesef şubat içinde bu gelişmeler aleyhimize devam etmektedir. şahsi kanaatim belki şubat 15-22 arasında bir sistem alma olasığımızın olduğu yönünde fakat onun da tahmin edici olma olasılığı azalıyor. çünkü sistem gelse dahi gerek toprak gerekse de deniz sıcaklıkları yeterince düşmediğinden sistemin gücünü kırabilir diye düşünüyorum.

  Arkadaşlar, Sibirya antisiklonu yer yer 1065 mbara kadar çıkma eğiliminde. bu arada azor yükseği de yer yer 1040 mbarları zorlamaya ve orta avrupaya doğru genleşmeye başladı. Sibirya sanki batılı genleşme eğiliminde!. ne dersiniz ufukta bir azor-sibirya blockingi olabilir mi?. hepinizin bu senaryo hakkındaki fikirlerini merak ediyorum.

  42 yaşında bir kar sever olarak 4 mart -18 mart 1987 efsanesini asla unutamam. tek tv kanalı olan trt de akşam hava durumunda İstanbul parçalı bulutlu ve 14 derece olarak gösterilmişti. oysa meteoroloji kuzey doğumuzdaki y.b alanını o zamanın teknolojisi ile hesaplayamamış ve kutuptan kopup gelen sistemin doğu yöne doğru gideceği gibi yanlış bir hesaplama yapmıştı. sabah kalktığımda -2 derece sıcaklık ve müthiş bir tipi vardı. Çengelköy yukarısında oturuyordum ve yer yer 30cm den fazla kar vardı. o sistemde yer yer 1,5 metre kar gördüm. 90 km poyraz ve yoğun kar harika bir sistemdi. tam 3 dalga halinde geldi çünkü blocking hadisesi vardı ve üst üste a.b alanları üretmişti. hayatımda gördüğüm en güzel kıştır 1987. tabi 1985 şubatını da unutamam zira o da özellikle soğuğuyla meşhurdu. ne de olsa 1985 kış Sibirya kışıydı. 2004 ocak 2012 şubat başı 2015 ocak ve şubatta da güzel kar yağışları gördük.

  Hala ülkemiz için bilhassa da batı bölgelerimiz için kışın ocak - mart 15 arası olduğunu öğrenememiş kişiler var ne yazık ki!. aralık ayının kışa geçiş ayı olduğu sürekli konu dışı bırakılır oldu. yine modellerdeki kısa süreli zaman aralığındaki büyük değişim senaryolarının varlığından da söz ediliyor. oysa Sibirya anti siklonik hava merkezinin bile giderek yerini alçak basınç merkezine bırakma eğilimine girdiğinden söz edilmiyor ve yaşanmaya başlamış büyük atmosferik değişimin yansımalarından bi haberiz adeta.polar vorteksin merkezini normalden daha güneye doğru indirmeye başlamasını da göz ardı ediyoruz. modellerdeki bu dengesizlikler esasen yeni oluşumların birer yansımasıdır. buna göre yorumlamak da rasyonel olacaktır.

  öncelikle koyyu bir Galatasaray taraftarı olarak Beşiktaş camiasını haklı galibiyetleri nedeniyle kutlarım. ve bu başarılı futbollarının şampiyonlar liginde de sürmesini dilerim. şenol güneş ilk yarı esasen galatasarayın ne oynayacağını görmek ve bir tartmak istedi ve yaptı da. zira Galatasaray maalesef sık sık taktik ve metod değiştiren takım olunca güneş de ilk yar bunu çözdü ve ikinci yarıda da işi bitirdi. tudorun bence en büyük hatası belhanda dan ne hikmetse bir türlü vazgeçmemesi ve yine jason denayer de ısrarına devam etmesidir. dün Galatasaray sahada 9 kişiydi. ayrıca tolganın yokluğunda fernando ve ndiaye dışında basan oyuncu yoktu ve tudor yasin gibi adam eksilten top yapan hızlı bir adamı orta sahada değerlendirmedi ve hala pili bitmiş selçuktan medet umuyor. 4-3-2-1 yerine 4-2-3-1 ile oynarsan ve üstelik ortanın ilerisindeki 3 lünün merkezinde belhanda gibi temposuz ve fiziksiz birisini oynatırsanız o sistem asla işlemezdi ve nitekim de öyle oldu. üstelik de bu hatayı Beşiktaş gibi 3 yıldır bir arada oynayan ve takım olmuş bir ekibe karşı yaparsanız 3-0 bile az oldu derler adama. neyse ki 5-0 6-0 olmadı. Beşiktaş türkiyenin en iyi takımıdır. benim de sezon başından bu yana en büyük şampiyonluk favorimdir. Beşiktaş ila başakşehir çekişecek giibi görünüyor şimdilik.

  Önümüzdeki kış, polar bölge-Sibirya bölge basınç marjının biraz daha polar bölge fazında açık olması ihtimali yüksektir. daha kasım ayında sibiryanın bazı kesimlerinde -56 hatta -60 derecelerin ölçülmesi kanaatimce erken güçlenmiş bir Sibirya termik yükseği anlamına gelir ki bu da sibiryanın güçlü pozisyonunun kış ortasına bile gelmeden zayıflaması riskini artırmaktadır. bu nedenle de özellikle Qbo nun güçlü doğulu fazda henüz yer almaması ve bu yöndeki eğilimine devam etmesi riskinin de yer aldığını düşünecek olursak ki mjo nun durumu nispeten daha umut vericidir; özellikle şubat-mart aylarında polar kökenli soğuk ataklar azor yükseğine doğrudan bağlı olarak bize gelebilir. ancak burada elzem olan net şekilde azor antisiklonik hava merkezinin gücü ve genleşme yönüdür. eğer azor yükseği orta avrupaya kadar genleşip güçlü şekilde yerleşebilirse kutup kaynaklı soğuklar alabiliriz. ben naçizane fazla aktif bir Sibirya yükseği beklemiyorum. zira Sibirya bölgesinin basınç anamolisinde son yıllarda başlayan basınç düşüşü ışıma yani enverziyon olgusunun zayıflaması kaynaklıdır. bu zayıflamada özellikle barents kara denizinin azalan buzul hacminin yarattığı ısınma artışının etkileri fazladır ve bu süreç artarak devam etmektedir. muhtemeldir ki önümüzdeki yıllarda da sibiryada zayıflama devam edecektir. ve polar vortex ise güçlenecektir. daha güney enlemlerde polar vorteksler yaşanabilecektir.nao endeksinin hafif pozitif fazda ao endeksinin ise fazla güçlü olmayan negatif fazda salınım yapmasını bekliyorum. hafif la nina etkisi de nao üzerinde negatifleşmeyi dengeleyici etki yapabilir ki bu lehimize olabilir. Aralık ayı genelinde batı ve orta avrupanın iyi kış yaşayabileceğini ocak ayında batı ve kuzey batı şubatta ise ülkemizin kuzey ve iç ve doğusunun mart ayındaysa tüm kuzey kesimlerin kar yağışları alabileceğini yine bilhassa da şubat ayında başta akdeniz olmak üzere ege nin bol yağmurlu bir dönem yaşayabileceğini düşünüyorum. Sibirya aralık ta kıta avrupasına çalışacak gibi ocak ve özellikle de şubatta polar bölge bize çalışacak gibi bir kış kokusu alıyorum. ancak aralık ayında kar almayacağımız anlamına da gelmiyor bu tahminim. güçlü bir Sibirya dalgası avrupaya gelirse bu mutlak şekilde bize de kırıntılarıyla gelebilir ve kar bırakabilir. Semih hocama sevgilerimi ve saygılarımı yolluyorum ve kış tahminlerini bizlerle paylaştığı için çok teşekkür ediyorum.

What's Happening in the Forum?

  1. Topic
  2. Replies
  3. Last Reply
  1. Futbola Dair Her Şey [2020/21] 5.4k

   • Samet
  2. Replies
   5.4k
   Views
   167k
   5.4k
  3. Aykut53

  1. İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar 4k

   • Vintersaga
  2. Replies
   4k
   Views
   322k
   4k
  3. Aykut53

  1. İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar 12k

   • Samet
  2. Replies
   12k
   Views
   762k
   12k
  3. Onur35

  1. Veri Paylaşım ve Değerlendirme Merkezi 5.2k

   • Interstellar
  2. Replies
   5.2k
   Views
   546k
   5.2k
  3. 4 Şubat

  1. 🚑 Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu 23k

   • Fease
  2. Replies
   23k
   Views
   1.8M
   23k
  3. 4 Şubat

  1. Yabancı Ülkelerdeki Meteorolojik Hadiseler 4.6k

   • Aytac
  2. Replies
   4.6k
   Views
   372k
   4.6k
  3. 4 Şubat

En Çok İfade Gönderilenler

  1. Topic
  2. Replies
  3. Last Reply
  1. Meltem Nedir?

   • HF Bot
  2. Replies
   0
   Views
   21
  1. HF 2020 Yaz Ligi Yarışması 15 (03.10.2020)

   • Samet
  2. Replies
   0
   Views
   258
  1. HF 2020 Yaz Ligi Yarışması 15 (03.10.2020) Genel Yorumlama 18

   • Samet
  2. Replies
   18
   Views
   371
   18
  3. arnavut