Posts by chronic53

Gulf stream akıntısında su sıcaklığı ve debisi ne durumda acaba ? Atlantik bu yıl izlandayı çok da çılgına çevirmiş gibi görünmüyor. Çabuk çözülen örümcekler gibi. Haftalar süren izlanda örümcekleri yok.

Oha la oha Hz. NUH nebiden beri buradasın hala hoş geldin istiyorsun 😂

( Yeni gelen arkadaşlar benim hitap şeklime aldanmayın. Uğurcan ile çok sabahlamışlığımız var. Ben sakaryaya o düzceye çekmeye çalışırdı dekleri)

Emice sende Hz Adem a.s dan beri buradasın hala psikolojik tedavini bitiremedik :))

Geçen cumartesi günü yoğun sis beklerken çisenti yağmurla karşılaştık İstanbul'da. Bu yıl, volkanik kışın etkilerini hissedeceğiz. Kasım ortasında oluşan sistem sizce ne kadar normal ? Kuzeyimiz bu mevsim de nasıl bu kadar soğudu. Pastırma beklerken 14-16 dereceyi geçemedik bile. Bakın normal bir kış geçmeyecek bu artık iyiden iyiye belli oldu.

Biz havaseverler duygulu insanlarızdır...

Hak'tan gelen bereketle mutlu olmaya çalışan, insanlığın belki de en farklı bireyleriyiz.

Kavgamız bile bereketin bizim topraklarımızı sulaması içindir...

Sevgiyi ve mutluluğu beyaz güzellikte ve yağmur damlasında arayan doğa dostu insanlara selam olsun...

diyagramda ufak ufak hareketlilikler var. hatta 3 gün sonrası için dümdüz olan diyagram bile 4-5 derecelik fark oluşturdu. atmosferin sonbaharda ki geçiş dönemi tutarlı hareket etmez. bu yüzden iyi veya kötü anlamında tahmin yapmak yanıltıcı olur. bu dönemde yapılan en sağlıklı tahmin mevsimsel uzun süreli tahminlerdir. orta ve kısa vade çok takla attırır.

Son ölçümler ne durumda bilmiyorum, kışa etkisi için veya geçmiş yıllarda kışa etki eden volkanik salınımlarla ilgisi bilimsel bir makale bulursam geri dönüş yapacağım hangi miktarda salınım ne kadar etki eder gibisinden,hala 1815 Tambora/Endonezya patlamasından çok daha küçük bir patlama olarak sürüyor volkan patlama indekside, depremleri ölçen richter ölçeğinde olduğu gibi logaritmik artıyor.

Sağolun hocam. Görsel bayağı açıklayıcı burdan yola çıkılabilir. Kışa etkisi konusunda bende araştırma/ makale arıyorum. Ama kendi şahsi izlenimlerim, akış ve patlamalar bir süre daha devam ederse ( sürümden kazanma taktiği gibi düşünelim) mutlaka etkileri olacaktır.

Hocam, geçen gün püsküren lavların çıkardığı toz materyaller şuan için kışa etkisi olmaz demiştiniz şuan için ne düzeyde? Atmosfere yayılan yada üst katmanlara çıkan yoğunluk ne durumda ? Kışa etkisi giderek artıyor mu ? Yada ne denli etkisi olacak ?

benim rozetler neden görünmüyor ? daha önce açmıştım görünürlüğü diye hatırlıyorum. kapalıysa tekrar açacağım yerini bulamıyorum.

edit: bu konu güncellenmiş artık rozetim yok :D

Nasıl yani hocam? Nasıl etkileri var?

Eğer aktif durumda olan las palmas yanardağı atmosfere bir süre daha kükürt püskürtmeye devam ederse yada bir başka yanardağ aktif olursa, 1816 kışına benzer bir kış kaçınılmaz olabilir. Bunlar geçmişte oldu yine olabilir. 1816 yazı olmayan bir yıldır.