Posts by ilker.gunebakan

Interstellar

Tabi Tsunami de aynı deprem gibi belirsizlikler içeren bir doğa olayı. Deniz altında oluşan depremin büyüklüğü, oluşan heyelanın yönü,

tekrarlanma sıklığı gibi bir çok parametresi var.

Her ne kadar Tsunami riski olan genel anlamda Pasifik coğrafyası ülkeleri bu tehlikeye karşı çok da hazırlıklı değiller.

Ama Japonya nüfus yoğun alanlar, limanlar, yerleşim olan kıyılar gibi yerlerde, deniz üstüne "mendirek" benzeri yapılar inşa ederek

bu riski azaltmaya çalışıyor. 2011 yılında olan depremde de Tsunami'nin vurduğu kıyılarda bu şekil önlemler mevcut.

Ama hesapların tutmamasına sebep olan yukarıda yazdığım parametreler, bu bölgedeki yapı parametrelerinin yetersiz kalmasına

neden olmuş olabilirler. Ya da tehlike öngörülmüş fakat gerçekleşme olasılığı düşük ve önlem maliyetleri yüksek olduğu için,

"pass" geçilmiş olabilir.

Japonya bu olaylar ve özellkle Fukuşima Nükleer felaketi sonrası, risk olasılığı düşük bile olsa, maliyet unsurlarının

önemi olmadığını deklare etmişti.

Sonuçta adamlar gördüğünü gibi yapı, altyapı, üstyapı unsurlarında gerekli dersi çıkardıkları gibi, Tsunami sonrasında da

gerekli dersleri almışlar gibi görünüyor.

Tsunami alarmı verilmiş

Yanlış bilmiyorsam bir dalma-batma zonu olduğu için tsunami alarmı verilmesi gayet doğal.

Ama depremin büyüklüğü dolayısı ile oluşan tsunaminin büyüklüğü endişe verici olmayacak gibi duruyor.

Büyük olasılık iptal edilmiştir ya da zararsız olacaktır.

Silivri sismografındaki bu hareketlilik nedir acaba ?

Sismograflar konusunda hep şunu söylüyorum. Sizlerin gördüğü hareketler "ilksel" hareketlerdir.

Bu tür hareketler görüldüğünde incelemeler yapılır. Sebebi kayaç hareketleri harici hareketler midir? ya da aletsel sorunlar mı vardır?

ya da hakikaten bir depremsellik midir?

Sonuçta ilk gördüğünüz hiç bir anlam ifade de etmeyebilir.

Çok takılmayın :)

Son 10 dakikadır hız olarak bir artma söz konusu 30 -40 saniyeleri bulan sayfalar arası geçiş yada anasayfaya dönüş 10-20 saniyeye düştü.Buna bile sevinir olduk.Arada 503 hatası da alıyoruz ama bu da bir gelişme.Eğer bu hızlanmayı az da olsa farkeden üye var ise dönüş yapabilir mi?

Çok belirgin olmasa da gelişme var.

Ama halen çok yavaş. Özellikle sayfa geçişleri halen kötü.

Bende arada 503 hatası alıyorum. Ama çok sık değil.

Size kolay gelsin, iyi çalışmalar dilerim.

Hem PC hem de mobil giriş, sayfalar arası geçiş bekleme süresi çok uzayabiliyor.

Bazen "503" hatası da alıyorum. ya da site bulunamadı mesjı geliyor.

Ama genel bir yavaşlık söz konusu. Hem evdeki modemi resetledim, hem de mobil veri açtım kapadım ama

değişen bir şey olmadı.

Kolay gelsin, iyi çalışmalar.

Arkadaşlar çok kısa olarak şu artçılar ne kadar devam eder sorularına cevap vereyim.

Ana şok da basit bir örnek olarak, 50 kilometre boyunda, 10 kilometre derinliğinde devasa bir kütle hareket

ediyor. Ana şok sonrası bu devasa kütle yeni yerine oturmaya çalışıyor. Buna hiç bir bilim insanı,

artçı büyüklükleri, olma süresi gibi öngörülerde bulunamaz.

Sadece şunu biliyoruz, artçılar, ana şok'un büyüklüğünü geçemez.

Onun harici, yok şu kadar ay sürer sonra kesilir filan resmen deprem geyiğidir.

Bunun açıklaması şöyle olmalıdır.

" Artçılar büyüklüğü ana şok'dan küçük olmak üzere depremler üretir. Oluş sıklığı zaman uzadıkça azalır ve kesinliği bilinmeyen

bir tarihte sönümlenir"

Çok da fazla zaman konusuna takılıp, sizi panikletecek yorumlar yapmayın.