Posts by ilker.gunebakan

Hocam, guzel laflarınız ıcın cok tesekkur ederım.

Zaten ozellıkle sızın ve yonetımın destegını hep hıssettım acıkcası.

Bu aralar ıkı sorunla ugrasıyorum. Bırıncıı gıp ama artık atlattım gıbı.

Dıger sorunum bılgıayarımın klavyesı gıttı.alı gunu servısten alacagım.

Ama telefon veya tablet ıle verı gırısı hem cok zor, hem de ben cok yavasım :)

Oglum da kendı makınasanı kullandırmıyor :)

Salı gunune kadar sorunum cozulur umarım.

ıyı aksamlar, selamlarımla

Kışın foscuları misali deprem konusuna da benzer işler sıçramış. Küçümsemek mi dersin, emeğe saygısızlık mı dersin; bunlar maalesef oluyor bu ortamlarda. Hava işinde de veri verene saygısızlık hep olur, hele ki sallayan kazara birşey tutturursa yandınız. Moral bozucu olduğuna eminim, bu forumda çok yaşandı bu hadiseler. Yönetimde emeği her zaman destekler, o konuda içim rahat. O yüzden, kararınıza saygım sonsuz, son karar sizin tabi ama kararınızı son bir kez daha değerlendirin isterim. Sanki tövbe haşa depremi yapan bizleriz.. PergamoN   ilker.gunebakan

Haklisin da, bir örnek vereyim mesela aksam icin. Yaklasik 4 tane makale okudum, birinde bir İspanyol bilim adamina referans yapılmış. Google transate ile parça parca çevirdim. Olmadi, once ingilizce yaptım, ordan Türkçe yaptim. Tek tek kelime araştırdım.

Bu arada ateşim var, dişlerim kesilmiş ve geçici dişler yerinden çıktı. Sonra foruma geldim. Ve bingo.

Tepkin ne olurdu?

Bu arada mesaj kutuma gelen bazı mesajlari da, kisiye saygım sebepli yazmiyorum bile.

Napardin sevgili Vintersaga

Oblik fay (verev) bir köşeden diğer köşeye kesmiş (çapraz).

eskisi kadar Paylaşım yapmayacağım artık bu arada uzmanlar gerekli konuları açıklıyor arkadaşların dediği gibi bizim ekstra yorum yapmamıza gerek yok :)

Hissiyatlarla konuşsun herkes bilimsel veriler bizim topluma fazla geliyor..

Bu konuda çok haklısın. Dün akşam bir arkadaşa cevap vermek zorunda kaldım ama

farkettim ki, bilimsel anlamda yaklaşmak, daha doğrusu insanlara fikir vermek, aydınlatmak ve fikirler

üzerinde tartışmalarını sağlamak çok da istenen şeyler değil.

Belki de toplum bunu istiyor, tabii bilemem. Ama eğer o aşamaya gelindiyse

kötü tabi. Daha önce de bir kaç olay sonrası, yazmama/kısıtlı yazma kararım vardı benim de.

Ama sahip olduğum bilgiyi paylaşmak bana mantıklı gelmişti.

Demek ki, insanlar istemiyormuş diye düşünüyorum ve bende sizin seyrek yazma

düşüncenize sonuna kadar katılıyorum.

selamlarıma

Prof. Ahmet Ercan dün akşam ki deprem sonrası yaptığı değerlendirmede yine Marmara için 2045 tarihini vermiş. Hocaya saygı duyuyorum söylediklerine saygı duyuyorum ki duymamam zaten yakışıksız olur çünkü ben konunun uzmanı değilim. Ancak az çok bildiklerimle şunu sorgulama gereği duyuyorum. 2045’e kadar deprem olmayacağını nasıl bilebiliyorsunuz? Yaptığınız çalışmalar, araştırmalar neticesinde böyle bir kanaate ulaşmış olabilirsiniz eyvallah doğrudur ama nasıl bu kadar emin olabiliyorsunuz? Söyleyin biz de bilelim. Kaldı ki Marmara bu kadar gerginken, arka arkaya depremler olurken 2045’e kadar (26 yıl) boyunca büyük depremin gelmeyeceğini nasıl garanti edebiliyorsunuz? Belki dediğiniz olabilir hatta belki 2045 değil 2070’de de olabilir kimse bilemez ama bu kadar net ve uzak bir tarihi nasıl verebiliyorsunuz? Bu tarihi söylerken acaba içinizden hiç geçmiyor mu ya arkadaş taa 26 yıl sonrasından bahsediyorum ya öncesinde olursa diye (kaldı ki olma ihtimali çok yüksek) içinize bir kurt düşmüyor mu? Hani olursa mahçup olurum diye hiç düşünmeden 26 yılın garantisini nasıl verebiliyorsunuz?:/ Israrla tarih vermekte ki amaç nedir? Bu depremin bir kumandası var da 2045 geldiğinde düğmeye siz mi basıp da depremi yaratacaksınız diye sormak isterdim ve bu sorularımın tümünü Sevgili Hocaya sormak isterdim şahsen. Bunlar benim şahsi düşüncelerim ve eleştirilerimdir. Tekrar Ahmet Hocaya ve diğer tüm hocalara saygılar sunuyorum.

Haklısınız kesinlikle. Bir de işin vicdani boyutu var. Tedbir almakta bu beyanlara inanarak geciken insanların kayıpları halinde

bunun hesabını vicdanına nasıl verecek.?

Sorumsuzluktur.

kusura bakmayın, tam anlayamadım. Yani ne yapalım?

Bizler uzman değiliz evet forum yonetimi mesela deprem konusunda İTU'nun kontrolüne mi girsin ? Neticede uzman onlar. Tavsiyeniz nedir?

İyi akşamlar dilerim

BaFRaLI55

Hocam,

Kim ne derse desin, Amerika'nın "devlet politikaları" var. Başkan, Bakanlar hatta Pentagon generalleri bile çıkıp ne derlerse desinler,

uygulama "devlet politikaları" kapsamında yapılır.

Kısaca, söylemler ne olursa olsun, adamlar ( tabi ki İsrail destekli olmak zorunda dinsel sebeplerle) Ortadoğu, Balkanlar, eski İpek yolu ülkeleri,

Afrika konusunda belki de yüzyıllardır bir planı sinsi sinsi yürütüyorlar.

Lokasyon gereği, bazen Avrupa, bazen Asya bazen diğer çoğrafyalardan ülkeler destek verse de;

işin saç ayağı üç ülke, A.B.D. , İsrail, İngiltere.

Arada verilen beyanatlara filan çok takılmayın.

100 yıllık geçmişin belli başlı nihenk taşlarını bulun okuyun, inanın değişen hiç bir şey göremeyeceksiniz.

İyi akşamlar

divane

Hocam, depremleri duyunca aklıma hemen siz geldiniz "yerindeki gözlemci" olarak.

Ben de çok tedirginim çünkü kızım İstanbul'da öğrenci.

Hocam, sormak istediğim şey şu;

- devamlı bir sesden bahsediliyor ya, şunu biraz tariflemenizi rica etsem.

Çok geçmiş olsun tekrar, iyi akşamlar

Sevgili Dostlar;

Ağır bir grip geçiriyorum. Ama Ordumuzun terörizm kuklaları ve sahiplerine karşı giriştiği

sınır ötesi harekatı duyunca yazmadan duramadım.

Allah yollarını açık etsin, orduma yönelik her silah, o silahı çevirenin üstüne dönsün.

Zaferleri daim olsun inşallah.

Hic kredi cekmedim. Faize bulasmam. Oleceksekte adam gibi oluruz. Devletin bu krediyi faizsiz vermesi lazim. Ben olmasam devlet neden var ? Halksiz devlet mi olur ? Neyse iş baska yerlere gidiyor. Bu arada dedigin destegi veriyor devlet. Faizinde bir kismini karsiliyor. Kira yardimi yapiyor. Tapu harc vs. Parasida almiyor.

Veriyorsa iyi. Hizmet ya parasız olmalı, ya da sıfır faiz, çok uzun vade.

Dediğiniz gibi, " devlet halkını korumayacaksa niye var?"

Aynen para yok.

Ne yazık ki dediğiniz çok doğru. Kamu bankaları, belki direkt çevre ve şehircilik bakanlığı uzun vadeli, faizsiz kredilerle

vatandaşa destek olmalı. Suistimallerin önüne geçebilmek için banka veya bakanlık inşaat eksperi gönderir, krediyi öyle onaylar.

Demokrasilerde çare tükenmez :)

Bugün şahit olduğum bir sohbet üzerine kısa bir bilgi vermek isterim.

1999 depremi sonrasında, yetersiz bilgi, bilgi kirliliği, yetkili, yetkisiz bir çok kişinin

açıklamalarına şahit olduk.

Arkadaşlar;

Şu anda, tabiki istediğiniz her kişiyi dinleyip bilgi alabilirsiniz ama bence en sağlıklı uyarı

ve bilgilerin yeri AFAD kurumudur.

Bir çok verinin koordinasyonu ve kurumlar arası koordinasyonu gayet başarılı

yapmaktalar.

kafanıza takılan her şey için referans alacağınız yer AFAD olmalıdır.

Selamlarımla

Zemin Katta bulunan kolon ve kirişlerde bulunan çatlakla bir hayli canımızı sıkıyordu,94 yılında yapılan apartman 25 yaşında ve 99 depremini yaşamış

Bugün çatlak olan bir kolonu,sıva üzerinden rastgele kırdık ve kolona kadar indik,kolonda çatlak görünmüyordu

Bunu 1 kolon için yaptık diğer ,diğer kolon ve kirişlerde yapmadık ,belediyeyi aradım ben karışmam ,lisanslı firmalar yapıyor deyince

Bizde kendimizce birşeyler yapmaya başladık

Hocam,

bu yapı konularında felaket tellallığı yapıyor gibi görünmekten ben de memnun değilim ama,

kendimi bazen "bilgi vermek" konusunda sorumlu hissediyorum.

Onun için kısaca bir değerlendirme yapmak istiyorum.

- ilk önce 1999 sonrası yapılan yönetmelik değişikliği ile yine değişen deprem risk alanlarına

göre ciddi değişiklikler yapıldı. O bakımdan risk mevcuttur.

- sadece görsel kontroller bir sonuç vermeyebilir. Genelde deformasyon görülen kolon-kiriş sistemleri

gerçekten sorunlu iken, görsel olarak sorunlu görülmeyenlerde sorunlu olabilir.

Bu bakımdan, kontrollerin profesyonel kişiler tarafında, mühendislik teknikleri ile yapılması

mutlak kural olmalıdır.

Tabi dediğiniz gibi hiç bir sorun da olmayabilir ama ben yine de bilgilendirmek istedim.

Selamlarımla