Posts by Cold.EFso

bugün eczaneden geçen hafta satın aldığım maskelerin kulaklık lastikleri daha ucundan çekemeden hemen koptu.

Peşpeşe 4 maske öyle yaptı kapattım kutuyu , alışveriş yapamadan sinirle eve döndüm

Yarın Eczacıya gidip yüzüne tüküreceğim ama üreten hainleri bulup asıl cezayı ona kestirmek gerek ,

Üstelik bir de pahalı sattılar dandik maskeyi

Böyle şirret hırsız karakterlerle virüse karşı mücadele vermek çok da kolay olmayacak.

hırsızın kültürü dini imanı memleketi derneği partisi takımı olmaz

Hırsız hırsızdır ,bunlarla milletçe mücadele etmeliyiz

Burada bilgili bir topluluk var

30 gün sürecek bir sokağa çıkma yasağına kaçımız dayanabilir

Olmasın demiyorum , ama çok zor bir durum ortaya çıkacak

Olmaması için herşeyi yaptı devlet

Ama vatandaş kuralları takmıyor , sokakta geziyor , hijyene dikkat etmiyor

Bu karar gelince ve yasak uzayınca belki milyonlarca kişi işini kaybedecek

Bu ağır faturayı hep beraber ödeyeceğiz

Atlatacağımıza inanıyorum ama yasak sonrası bambaşka bir ülke olacak

Daha Avrupa ve Amerika’nın bize olası etkilerini saymadım bile

sokağa çıkma yasağı gelse onu uygulamak da çok kolay değil , bu karara uymayacak işgüzarlar , protesto edecek dengesizler de az değil memlekette

Yada çok daha önemlisi hiç parası ve erzağı kalmayan insanlar evde taş mı yiyeceğiz diyecekler , ölmemek için borç harç bulmak için sağa sola koşturacaklardır , zor , çok zor

Paylaşım ve yardımlaşma bu milleti ayakta tutarsa tutar(paylaşırken de virüsü paylaşsa o da ayrı dert) , yoksa devlet ve belediyeler bu kadar insana mümkün değil yetişemez

sokağa çıkma yasağı yani OHAL çok ağır sonuçları olacak bir karardır

Üç gün daha duruma bakılır , halk gevşek davranıp “bana sokağa çıkma yasağı müstehak” derse bu kararı acımadan alırlar

Ama sonra da ağlayan çok olacaktır ama iş işten geçecektir

sağlık bakanı ve bilim kurulunu objektif ve şeffaf buluyorum

Vaka sayıları da gerçekçi görünüyor

Bugün 500 artış var dese kim ne diyecekti ki , bundan dolayı çalışmalarını önemsiyorum

Halk eğer kurulu dinleseydi böyle artış olmazdı, birçok gereksiz tip ağzı açık sokakta hala.

İlaveten Bence bilim kurulunun üye sayısı biraz daha artmalı , sağlık Bakanı da eski sağlık bakanlarını yanına almalı

Parti görüş işleri artık bitmiştir ve bitmeli de

Ülke olarak en büyük kurtuluş savaşına doğru gidiyoruz

Allah yardımcımız olsun

Virüsü ülkeye ilk getiren kişi şu anda iyi ama onun bulaştırdığı 2 Can hayatını kaybetti

Her insan ben virüslü olabilirim kimseye yaklaşmamalıyım dese işler böyle olmazdı

Ama herkes ben temizim mantığıyla hareket ediyor ve birçok insan tedbirsizce heryerde salya sümük hapşırıyor , sonrada elleriyle herşeye dokunuyor.

Hala markette çıplak elle ekmeklere dokunarak seçen görgüsüzler var

Birine bilinçsizce ve ahmakça virüs bulaştıran benim gözümde katilden farklı değil

Tedbir almasına rağmen elinde olmayan nedenlerle bulaştırana birşey diyemem

Hindistan'da sokağa çıkma yasağını ihlal edenlere, güvenlik güçleri şiddet uyguluyor.

Virüsün şiddeti

Güvenlik güçleri şiddeti

Ekonomik şiddet. Bunları bol bol Yaşıyor ve yaşayacak dünyamız bu süreçte ne yazık ki

Bu arada silinen mesajım konu dışı mesajlara bir eleştiri ve itirazdı ama o gümbürtüde araya kaynadı gitti:)) Neyse derdimi tekrar ifade edeyim hatırladığım kadarıyla; bizler objektif bakış açısıyla sosyal medya fanatizminden sıyrılıp bu illeti nasıl en az hasarla atlatırız ona çok kafa yormalıyız. İnsanımız çok bilinçsiz maalesef

Maskeli eldivenli bir abla - sözde tedbirli- elini ağzına yüzüne bir güzel sürdü az önce market çıkışı , virüs zaten en çok bu şekilde bulaşıyor , konu sadece mesafe değil ki , ayrıca mesafe kuralı da pek takılmıyor

Bilinç düzeyimiz çok düşük hala. Bu düzey ile maalesef yaklaşan yasaklar da çok kar etmeyecek görünüyor . Örneğin Japonya sokağa çıkma yasağı getirmedi .Ama öyle bilinçliler ki birbirilerine yaklaşmıyorlar bile ve enfekte sayısı bini pek geçmedi , toplumdaki bilinç seviyesini arttırmalıyız diyeceğim ama birbirinin yüzüne sigara dumanı üfleyen büyük bir kitlemiz var

Bu arada Bakan bey ve Uzman Hocalar dahil herkes fazla bilimsel konuşuyor. Halkımız bunların çoğunu anlamaz ki, söylenecek ve binlerce kez tekrar edilecek şey , temaslar , market poşetleri, gıda güvenliği , hijyen gibi daha temel konular olmalı. Sağlık bakanı basın toplantılarında bunları ısrarla anlatmalı , sadece rakamlar ve lüzumsuz sorularla vakit kaybediyoruz

Bu hususlarda tv yayınlarını ve 14 Kuralının içeriğini de artık eskimiş ve yetersiz buluyorum , kuralların yarısı yurtdışı ile ilgili zaten , o konu çoktan geri plana düştü

5 tane akılda kalan kısa net kural her 10 dakikada bir ekranlardan yayınlanmalı , mesafe , hapşırma adabı , maske, eldiven temas kriterleri ve elleri yıkamak . Geri kalan şeyler yüzde 1’i bile ilgilendirmeyen ayrıntılar

Örneğin alışveriş zamanındaki tedbirleri anlatan bir hoca da görmedim

Şu anda bana göre en riskli alan marketler çünkü