Posts by Cold.EFso

İnşallah hastalık mutasyona uğrayıp yok olurda kurtuluruz

Mutasyon iki yönlü de olabilir

Mutasyonla Bi tık daha kötüye giderse hepten biteriz

Onun için öyle bir riski düşünmek bile istemem

Virüsün şu halini eğer kurallara uysaydık çok az hasarla yenerdik

Ama güzel halkımız , boşver virüsü keyfime karışma dedi, yaşayıp göreceğiz sonuçlarını

(Komşuma akrabaları ziyarete geldi , çıldırmamak elde değil)

Önemli olanı Maske’nin varlığı sanıyor cahil bir kesim

Maske cepte

Maske çenede

Maske sadece ağızda

Maske ara sıra sıyrılıyor

Maske yirmi gündür aynı maske

Maskenin dış kısmına dokunuluyor

Hatta bazen iç ve dış kısmı değiştiriliyor

Kısaca maskenin varlığı kutsanmış

Halbuki önemli olan Maske ile ağzının ve burnunun dışarı ile temasını minimize etmek

Bunu anlamıyor insanlar

Sağlık Bakanı sadece bu konuya yoğunlaşacağı bir basın toplantısı düzenlemeli

Tüm kanallar (acun dahil) canlı yayınlamalı

Ben şu kadarını biliyorum biliyorum derken şöyle benim bir arkadaşımın arkadaşı pozitif çıkmıştı ona kimlerle görüştün diye sormuşlar arkadaşımın adını da verince arayıp teste cağırmışlardı negatif çıkmıştı bu arada hiçbir sağlık sorunu yada belirtisi yoktu

Hem iyi hem kötü bu durum

Çünkü 40 bin vaka varken en az 400 bin test yapılmalıydı bana göre

Yine de çok kötü değil diye inanmak istiyorum

Benim anlamadığım 28.000-4000 = 24.000 kişi neden teste tabi tutulmuş

Semptomların çoğunu göstermişler mi?

Doktorlar neden test istemiş bu şahıslara.

Normalde hergün bu kadar kişi gribal enfeksiyon belirtileri mi gösteriyordu bu hastalıktan önce

Oran düştükçe benim kafa daha da karışacak

Bu yıl kışı en güzel yaşayan bir bölgemiz de Güneydoğu oldu

Doğu Akdeniz ve Güneydoğunun baharı da ayrı bir güzel

Yağmurda ılık ve nefis bir hava varken hava açtığında 20-25 derecenin hakkını veren bir bölge

İstanbul’da nerdeyse bir aydır hissedilen sıcaklık 7-8 dereceler ve hatta altında.

Nisan demeye bin şahit gerek

Bir işe yaramayan , ancak masraf yapan havalardansa Bahar gibi Baharı tercih ederim

Suudi Arabistan Sağlık Bakanı Tevfik er-Rabia:

"Ülkede yeni tip Koronavirüs (Covid-19) vaka sayısının gelecek haftalarda maksimum 200 bine ulaşmasını öngörüyoruz."

Bu saçma açıklamanın neresinden tutalım ki

Gelecek haftalar demek en çok 6-7 hafta demek , daha uzun süreler önümüzdeki aylar demek olur

6-7 haftada 200 bin nasıl olacaklarmış bu açıkladıkları ivmeye göre?

Zaten 7-8 haftada 2 binli sayıları ancak buldular

Bu ivmeyle 200 bini bulmaları aylar belki de yıl sürer . Hafta falan hikaye.

Yani baştan sona Yalan Yalan Yalan

Şimdi 200 bin vakamız var nasıl açıklarız derdindeler.

Çin’den sonraki belki de en büyük yalancı ve vebal sahibi zalim Suud yönetimidir

Ülkemiz dahil (ülkemizde etkisinin en çok yüzde 15 olduğu tezini kabul etsek bile) en az 20 ülkede Suud’un Umre sürecindeki başarısızlığının faturası ödendi

Madem virüsle baş edemeyeceksin Umreyi anında yasakla

Ayrıca umrecilerin ülkelerine ulaşıncaya kadarki süreçte de çok kötü bir yönetim sergiledi hain Suud yönetimi

Dolayısıyla bu yalancı devlet yönetimi islam dünyasına virüs yayılmasında 1.derecede sorumludur

Kendi ülkelerine yayılmış yüzbinlerce vakayı da alıştıra alıştıra açıklamaya çalışıyorlar , bakalım 200 bini nasıl yayacaklar zamana

Bir de maksimum 200 bin demiş ki oraya girmeyeyim iyice uzar mevzu

Şu ana kadar akrabasında veya çevresinde vaka haberi almayanlar ile test sonucu negatif çıkanlar asla rehavete kapılmamalıdır

200.000 civarı test negatif çıkmış olabilir

Ama o negatifler de kurallara uymazsa her an pozitif olmaya adaydırlar

İstanbul şu anda hemen her mahallede ortalama 50-100 civarı vaka vardır

Tespit edilemeyen de en az bu kadar vaka vardır mahalle başına.

Sultanbeyli ile Kadıköy’ün risk seviyesinin de çok ayrı değerlendirilmesi gerçekçi değil

Sultanbeyli’deki bilinçsiz 3 vaka , Kadıköy’deki kendini izole etmiş 200 vakadan daha tehlikeli olabilir

Halkın bu işi ciddiye alma oranının yüzde 70 bile etmediğini düşünüyorum

Daha fazla baskı ve yaptırım uygulamak şarttır , medya bilimsel programlardan ziyade pratik güncel konuları daha sık dile getirse daha faydalı olacaktır diye düşünüyorum

Bu arada Bir de günde en az 2 bilgilendirme toplantısı yapmalıdır yetkililer (İllaki Koca değil)

Konu sadece vaka test sayıları ve oranları değil , izolasyon ve sonuçları ile ilgili çalışmalar da olmalıdır

Çin’den sonra (bana göre Çin tarihin en büyük yalancısı bu salgınla) en güvensiz ülke İran

Berbat bir sağlık altyapısı , yanlış politikaları ve kuralları bizden bile daha az ciddiye alan halkıyla günde 2-3 bin vaka 120-150 arası kayıp bildirmesi hiç ama hiç inandırıcı değil

İran bu yalanlarına devam edecek ve muhtemelen on onbeş gün sonra vaka sayısı bizden az görünecek , ama virüs o halkı kemirmeye ekonomisini bitirmeye devam edecek

Bir de Yunanistan’a asla inanmıyorum

Tek geliri Turizm olan Yunanlılar asla vaka sayısını yüksek göstermeyecekler

Yunanistan halkı da bu durumu bilip bilinçli bir halk olduğu için gıkını bile çıkartmayacaktır

Havalar bu şekilde soguk daha ne kadar devam etmesi ön görülüyor ekimde dügün yaptım dügün borçlarımı bir tarafa bıraktım bu sene hep dogalgaza çalıştım kış totalında 3000tl ödemişim çok çok ısındım mı dersin hayır kar yagışı dışında soguk bir kış geçirdigimizi düşünüyorum

Benim için de Kışın soğuk geçtiğinin en büyükbaş belirtisi Doğalgaz faturasıdır

Bu yıl Kasım ayından Nisan başına kadar yüklü faturalar ödedikçe ödedik

850 hPa ve 2 m anomalisi kadar , doğalgaz fatura anomalisi de önemlidir

Hatta 2 m anomalisi sarı iken , esen kuzeyli rüzgar ve nem havayı olduğundan serin hissettirip insana kombiyi yaktırabilir

Dolayısıyla önemli olan termometrenin ne ölçtüğü değil bizim ne hissettiğimizdir ve bu sene fazlasıyla üşüdük , üşümeye devam ediyoruz , neyseki don ve buzlanma yok , en azından tarım hasar almadı şu ana kadar birçok bölgemizde

O kadar yağmur yağıyor barajlara neden etki etmiyor baraj havzalarında yağış mı zayıf kalıyor acaba

Baraj havzalarına çok yağması önemli.

Çatalca radar bölgesi ile Büyükçekmece arasındaki alan , Terkos gölü ile yeni Havalimanı arasındaki bölge , Darlık ve Ömerli Baraj havzası 30-40 mm ve üzeri almadıkça diğer istasyonlara düşen yağışların pek fazla etkisi olmuyor.

Yine de 2-3 puan artış oldu son zamanlarda , birkaç gün daha ufak ufak artışlar devam eder

İyileşen sayısının iki üç gün içinde günlük 500’ü hatta 1000’i aşması gerek bana göre

Çünkü 22 Marttan itibaren vaka sayımız Bini aşmış ve günlük 500-1000 ve üzeri artışlar başlamıştı

İki hafta geçti o tarihin üstünden

Şehirdışı yasakları da birkaç güne verilere yansır

Bakalım birkaç gün sonra nasıl olacak

Bu arada 2 hafta önce Amerika nerdeyse bizim gibiymiş sayısal olarak

3D01822D-A62E-40C7-85EA-170DFCCB4E84.png

Bakın arkadaşlar Teke Tek'te 2 gece evvel anlatmışlardı söylemişlerdi.Her gece 21-21:30 arası bütün kanallarda aynı anda korona virüsün ciddiliği hakkında yayını yapacaksın yarım saat vatandaşı hem bilgilendirip hem korkutacaksın.Umutsuzluk değil ama korkutmak. 3 gün üst üste yapılsın bakın bakalım 4.günü nasıl azalıyor çıkanların sayısı.Ben denk gelmedim ana akım medyada prime time denilen akşam üstü gece yarısı arasında her hangi program yapan var mı? Haber kanallarını ayrı tutuyorum.

Türkiye’de Prime Time = US Dollars

Hiç bir kanal rantından ve dizilerinden ödün vermedi

Dün bu tespitin benzerini paylaşmıştım

Yaklaşımınız için tebrikler

Hiç haber izlemeyen , rahat ve aylak tiplerin gözüne gözüne sokmazsan anlamazlar durumun vehametini

Tvler saat 20-22 arasını virüsle mücadeleye ayırmalıdır