Posts by Cold.EFso

İşlerim dolayısıyla Yaklaşık 10 gün bölgede bulundum ve büyük keyif aldım

Harika bir misafirperverlik , damak tadı , kentlerin birbirine yakın ulaşım ağı (Adana Hatay Antep Osmaniye Maraş ve Adıyaman) ve tabiki muhteşem bir sıcak vardı , araç termometremde 43 dereceyi gördüm , incir , üzüm , Taze fıstık gibi ürünlerle gurur duydum

Bence bu Eylül asrın en uzun süreli sıcak yaşanan Eylül’ü yönlü tespitimiz doğru çıkacak gibi

Adana’nın 49’u gördüğü gün orada olmak isterdim , insan ömründe ancak bir kez denk gelebilir , Geç yazı nedense seviyorum , kuraklığın farkındayım ama Ekim ikinci yarı ile bunu atlatacağımıza inanıyorum

Ecm dahil modeller maalesef sezona iyi başlayamadılar , bu sadece ülkemiz için değil Amerika ve Avrupa için de geçerli

Muhtemelen Avrupa yükseklerinde yağması beklenen karı da abartıyorlar

Özellikle Ecm’nin 168-192 saat vadeleri bile nerdeyse Gfs ile aynı kıvraklığa erişti

Mesele 192 vadede 850’ye bakalım(2 Ekim)

Ecm son güncellemesinde Kuzey Kesimlerde 8-10 derece girişler verirken Güney’de 12-14 derece giriş beklemiş

Muhtemelen akşam bu da değişecek

Eğer Adana Antalya sahillerine +20 kuzey sahillere +15 girerse ki o ihtimal hiç de az değil , bu Ecm için ve en çok da Ana senaryo için pek hoş olmaz

46f04b46cc9.gif

Geçmiş olsun Al1han kardeşim

Bu covid belasına karşı forumu takip eden binlerin onbinlerin belki de yüzbinlerin bilgilenmesinde çok emeğin geçti 6 ayı aşkın süredir , geçenlerde belirtmiştim.

Kaderin cilvesi şimdi bu musibet senin de çevreni kuşatmış , tıpkı bazılarımız gibi

Allah şifa versin ve tez zamanda negatif test haberlerini göstersin

Bu arada hastalığın yayılımının ve bulaş oranının yüzde 99 Havadan olduğu aşikar

Cisimden veya gıdadan bulaşması çok nadir

Haftalardır gıdadan bulaş konusunda birçok yabancı kaynak okudum

Tek bi vaka yok yiyerek içerek enfekte olan

Ancak bu dikkatli olmayalım anlamına gelmez , örneğin bindiğimiz metroda yada bir Avm’de covidli biri bir yüzey üzerine hapşırdı ve biz o yüzeye kısa süre içinde dokunursak ve o eli yıkamazsak işte o zaman risk başlar

Çünkü her an o el yüze göze bulaşabilir

(Madem gözden virüs bulaşıyor neden damlacıklara karşı gözlük tavsiye edilmiyor bu da benim yeni merakım)

Ayrıca restoranlarda yemekten daha büyük risk maskeyi çıkarınca diğer müşterilerden yada personelden dolayı havadan bulaşma ihtimalidir

Dolayısıyla maske ,mesafe , cisimlere az temas ve hijyen olduktan sonra , kişi eğer çok bahtsız değilse enfekte olması oldukça düşük bir ihtimal demektir

Böyle Objektif , bilimsel ve gerçekçi yorumlar ancak bizi memnun eder ve araştırmalarımıza ışık tutar , motive eder

Öncelikle şunu söyleyeyim ;

MGM istatistikleri hakikati algılamak için pek yeterli olmuyor ne yazık ki

Bugün de bölgedeydim ve hassasiyetine % 99 kefil olduğum araç termometrem 43 dereceye kadar yükseldi ve adeta sauna sıcağı yaşadım Eylülün 17’sinde

Ve bu durum Ağustos 25’ten beri böyle

Kaldı ki bana en yakın MGM istasyonu 39 derece gösteriyordu

Yani istasyon sayımız ekstrem değerleri ölçmek için kesinlikle yetersiz

Ayrıca son 2-3 haftanın anomalisine ulaşamıyorum (MGM sadece aylık ve yeni ayın onunda yayınlıyor )

Bölge için bu anomali ortaya çıktığında renklerin kahverengiye hatta mora çalacağından şüphem yok

Böyle bir Eylül ayı son yarım yüzyılda görülmemiştir , bu durum kış için önemli bir sinyal olabilir

Ama yaz dönemi için de önemli , Üzüm incir fıstık gibi stratejik ürünleri geçtim pamuk gibi bir ürün bile takvimi hala Ağustos ayında sanıyor ve bu durum birçok şeyi etkileyecek , öteleyecek yada tetikleyecek

Bu ayrı bir tartışma konusu ve bu başlığın da konusu değil , birkaç gün daha 40 derece ve civarlarının tadını çıkarayım😀

🔥

Hatay ve diğer bir çok Akdeniz ilinin Eylül ayı ortalama sıcaklığı 30-31 iken işler kötü gidiyor denilemez. Çukurova bölgesinde beklenen hava sıcaklıkları var. Her şey yolunda. Ekim ayı gelmeden çukurova bölgesi serinlemez. 35 yaşındayım ve kendimi bildim bileli bu böyledir.

Yani sıcaklık ha 30 olmuş ha 39 olmuş sizin için aynı mı , böyle mi anlayalım ?

Şu uzun süreli aşırı sıcaklığa rağmen , termometrelerde 48/49’lar ölçülmüş bir Eylül ayına rağmen herşey yolunda demeniz ilginç

Hiçbir şey normal değil

Ortalamanın en az 7/8 derece üstünde bir 15 Ağustos - Eylül dönemi yaşıyoruz

En az 30 gündür devam eden bir aşırı sıcak dönemdeyiz

Daha yaşadığımız durumu doğru ve bilimsel tespit bile edemezken ilerisi için projeksiyon yapma ihtimali falan kalmaz

İmkanı olan bir arkadaş son 30 gün yaşanılan sıcaklık ortalaması ile aynı dönemin 30 yıllık sıcaklık ortalamasını paylaşırsa çok net anlaşılır herşey

Arkadaşlar üzülerek söylüyorum basranın uzun bir süre daha etkisini sürdüreceğini düşünüyorum

Katılıyorum , Bölgedeyim iki gündür

Çok fena sıcaklar var , kavurucu

Araba termometresi 35’in altına inmiyor gündüzleri

Sanırım Eylül sonuna kadar Basra yangını devam eder , bu Eylül’ün son yüzyılın en uzun soluklu ve en sıcak Eylülü olduğuna her türlü iddiaya girerim

Estofex kasırga oluşumunu pek mümkün görmüyor galiba ama yinede izlenmesi gerek demiş

Birkaç NWP modeli (örneğin IFS ve ICONEU), Libya Denizi'nde 15/09 Salı ve 16/09 Çarşamba sabahı erken saatlerde derin konveksiyon damlası altında düşük seviyeli bir siklonun geliştirilmesini önermektedir. Bu görünümün yayınlandığı tarihte (Mon 14/09, 20z), Sidra Körfezi'nde görünür bir yakın-yakın girdap yoktur. Ek olarak, analiz haritalarında güçlü bir yüzey siklonunun gelişimini desteklemek için güçlü bir orta / üst seviye vortisite yoktur ve nihayetinde derin konveksiyonun büyük düşük değerler üreterek bu siklonu diyabatik olarak yoğunlaştırabileceğine dair bu NWP model senaryolarını destekler. -seviyeli PV. Bu görünümün sonunda bir kasırganın tropikal geçişinin gerçekleşmesi pek olası olmasa da, bu ilginç kurulumun önümüzdeki 48 saat boyunca yakından izlenmesi gerekiyor.

IFS’den kastı ECMWF , lafı evirip çeviriyor meslektaşlarımız , tropik aksiyon mu takip ediyoruz şifre mi çözüyoruz anlamadım :))

Ne 1700u :)-- en az 3000 vaka vardir gunluk. Artik etrafinizdan duymaya basladiysaniz bu tesaduf degil.

1700 ile 3000 arasında çok fark yok

5-6 bine kadar hatta tolere edilebilir

Ama ya eksik söylenen + tespit edilemeyen vaka sayısı günlük 9/10 binlerdeyse

İşte o zaman hapı yuttuk

Gerçi 1000 de olsa 10.000 de olsa halk ciddiyetsizlikte devletten bir Adım önde

Onun için günlük 10 bin açıklansa gene maske takmazlar

Bari ekonomi az daha nefes alsın diyor yönetenler belli ki (Ege ve Akdeniz sahil esnaf , otelciler ve turizmden ekmek yiyen büyük bir kitle durumdan memnun , hatta hükümetin gereksiz yere sayıyı yükselttiğinden şikayetçiler )

Kısaca her kafadan bir ses çıkıyor

Modeller çok farklı tellerden takılıyor

48/60 saatlerde bile büyük fark var

Yakın vadesinde çok güvendiğim İcon 50 saatlik vade için Mora’ya yaklaşırken 970’lere indirmiş derinliği , başka bir modelde bu 1000’e bile inmeyebiliyor , 50 saat böyle karmaşıkken 100 saatleri konuşmak şu anda çok zor, model çıldırtan (doğal olarak bizi de) bu sistemi takip etmenin zevkli olduğunu düşünüyorum

Anormal bir Eylül ilk yarısı yaşadık

Muğla’da ve Antalya’nın batısında Güneydoğu Anadolu’yu aratmayan 42/43 dereceler gördük , bu anormal ısınma öyle yada böyle , er yada geç bir aksiyon patlatacaktı(ekstrem ısınmalar çoğu zaman 10 hpa’da da 1000 hpa’da da birşeyleri tetikler) , algoritmalar sonucu görünen her uç senaryoya ihtimal verip takip etmekten zarar gelmez

Düne kadar Medicane’nin varlığı bile şüpheliyken şimdi rotası ve şiddeti konuşuluyor ,

Ciddiye alınacak bir kasırgaya dönüşme riski ihtimalinden dolayı kuzeye yönelmeyip Antalya’yı teğet geçip Kıbrıs açıklarında bir yol takip etmesi dileğim

(Senaryoların konuşulmasından kesinlik yorumu çıkartanlar meteoroloji ve özellikle tropik hadiselerle ilgilenmesinler )

What's Happening in the Forum?

1. Topic
    2. Replies
    3. Last Reply
    1. Deprem Bildirim Konusu 11k

• Gray Cities
    2. Replies
      11k
      Views
      747k
      11k
    3. Aykut53

1. İç Anadolu Raporlar - Yorumlar 5.8k

• KarTutkusu03
    2. Replies
      5.8k
      Views
      264k
      5.8k
    3. kilanli

1. Veri Paylaşım ve Değerlendirme Merkezi 5.1k

• Interstellar
    2. Replies
      5.1k
      Views
      542k
      5.1k
    3. karasevda55

1. Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar 5.1k

• Interstellar
    2. Replies
      5.1k
      Views
      315k
      5.1k
    3. Kardelisiii2828

1. 🚑 Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu 23k

• Fease
    2. Replies
      23k
      Views
      1.7M
      23k
    3. Kardelisiii2828

1. Konu Dışı [Genel Sohbet] 1.4k

• Interstellar
    2. Replies
      1.4k
      Views
      45k
      1.4k
    3. Tipi54

En Çok İfade Gönderilenler

1. Topic
    2. Replies
    3. Last Reply
    1. Şahsi Tahminler ve Yorumlar (2020/2021 Kışı) 8

• Aytac
    2. Replies
      8
      Views
      239
      8
    3. DoquKaradeniz28

1. HF 2020 Yaz Ligi Yarışması 14 (26.09.2020) Genel Yorumlama 13

• Samet
    2. Replies
      13
      Views
      357
      13
    3. bjk123

1. HF 2020 Yaz Ligi Yarışması 14 (26.09.2020)

• Samet
    2. Replies
      0
      Views
      264