Posts by Cold.EFso

ECM ne kadar değişken olsa da şu olumlu görüntüyü hep veriyor bir kaç gündür

Uzun vadede çok geniş alanda etkili soğuklar olacak diyor bundan sonra

Kuzeydoğudan soğuk pompalanmaya başladı , hep soğuk tarafta olacağız ama -4 mü -14 mü buna karar verecek modeller

Hazar yükseği de buharlaştı, koridor açık

Bu süreçte kuzeydeki YB ittirici güçleri daha çok belirleyecek gelişmeleri.

Ssw darbelerinden dolayı serseme dönmüş olan Kutup ne tarafa daha çok genleşerek yükselecek? Sibirya ile mi Kara Denizi tarafına mı genleşip İskandinavya’ya mı sarılacak

Bize gereken sadece hafif Azor yada çok hafif İskandinav desteği olacaktır

Birçok büyük ve kritik endeksin değiştiği bu yeni dönemde, yaklaşan malum sistemler için moral bozmamayı tercih ediyorum

fb991971fa5721475a8ad8b.png0c5ffdc1ef61458835.png

Görüldüğü üzere en zayıf halka İskandinav balığı , oradan alacağımız destek bile bize yetecektir , Negatif Nao yada Arktik yükseği biraz o tarafa genleşince 300’lü saatlerden itibaren çok daha güzel sinoptikler çıkacaktır

Ocak sonumu bekliyorsunuz ,cold.efso?

Evet , veri sayfasından paylaşmıştım bunu

Çok deli bir Sibirya sistemi loading

Avrupa’yla savaşacağız ama Allah’ın izniyle kazanacağız

Fakat ayın 20/22’si civarına kadar en az -8’lik bir sistem almamız şart

Büyük sistem beklentimiz daha geç diye de hiç bir sistem olasılığını görmezden gelmeyiz

Biz atmosfer aşığı , kardan adam dostuyuz☃️

Dün şu yorumu Gfs’ye çok fazla anlam yüklenince paylaşmıştım

Ecm kötü de gelse iyi de gelse sadece Gfs ile yola çıkılamaz

Ayrıca daha son 72 değişiklikleri olacak

Şu anda 132/144/168 değişimlerini yaşıyoruz daha, Yani ilk ve ikinci sistemin Ana hatları bile netleşmedi

Son 72’de neler olur neler ucu ucuna sistemlerde

Ama Ecm gibi güvenilirlik endeksi yüksek bir modelin ayağa düşmesinden dolayı son derece üzüntülüyüm

Elbette Sonuna kadar sinerji ama her türlü değişime açık olmak zorundayız

Muhtemelen Ecm akşama İyi gelecek ama şehrimizde yüksek kesimler dışında kar çok zor ilk sistemde , bu sistemleri yağış kapma , hayatı kurtarma ve döngüyü değiştirme sistemleri olarak bakmaya devam edeceğim , Konya ovasından buğday gelmezse halimiz harap. Yağış olmazsa olmazımız

Bu sistemlerden sonra asıl büyük sistem heyecanını hep beraber yaşayacağız kısmetse

Bu yüzden 168 kritikdi ecm de. Kirilma noktasi orasi. Hatta gfs diyagramina bakin 17 sinde ana cikti nerede sonrasi nerede. Hersey acikca belli. Iyi okumak lazim

İkinci sistemden sonra birçok endeks değişiyor , Sibirya ve kutup yükselmesi işbirliği başlıyor

Zaten arktik yüksek peşpeşe gelen Ssw darbelerinden dolayı uyanmakta gecikti , ikinci sistemden sonra Aleut derinliği de yok olup gelişmeler Tüm batı Avrasya’ya doğru soğuğu taşıyacak süreci başlatıyor

O kadar geniş alanlı soğuk ki sıyırmış hali bile dondurur

Ama bizim parsayı sağlam götürmemiz gerek

İkinci sistemi iyi bir şekilde almamız lazım ki;

-15 istiyorsak -10’luk en az bir sistem altyapı için, zaafiyeti yıkmak için çok iş görecektir

Gfs çok daha iyiydi ben begenmedim açikcasi

Gfs’ye kıyasla beğenmemekte haklısınız

Ama 2 sistem konuşuyoruz artık

İlk sistemde Gfs iyi olabilir ama ikinci için Gfs hala hiç iyi değil

Ayrıca ilk sistemde Ecm dün +2 veriyordu bugün -8’e kadar geliştirdi

Bu arada doğru dürüst tırmanan cesur bir Azor yok , Atlantik’te AB’ler var , makul bir Kutup yükseği yok , Sibirya desteği yok, skandi bile yok piyasada

Pna+ , Epo- , Nao ve Ao Ultra -

Yani o kadar Aleyhimize şartlar varken -10’luk sistem , ciddi yağış ve kar alırsak NE KADAR ŞÜKRETSEK vallahi azdır şu berbat ortamda

İleri için çok iyi sinyaller var ama;

Bunları -8 bile gelse kaçırmayalım

HATIRLATMA☃️

GFS modeli 23/24 Şubat 2019 sisteminde , sisteme 48 saat kala -3 girişi vermişti

ECM ise sisteme 48 saat kala -8 civarı veriyordu

Sistem anı ise İstanbul’a -10,5 girdi Kuzeybatıdan ve o kesimler yarım metre kar almıştı⛷

Sahil kesimi ise KKY ile yetinmişti🐥

Böyle ucu ucuna GGS sistemlerde son 72 ve hatta son 48 bile yetmeyebilir❗️

Hele de Ecm farklı giderken,

GEM ve UKMO farklı seyir izliyor

Ecm de muhtemel yine farklı gelecek

Sadece Gfs ile yetinmeyelim böyle ucu ucuna sistemlerde ve temkinli olalım

Elbet sinerji takip ve umut şart

ECM 192/240 verdiği potansiyel sistemi çok daha önemli ve gelişime açık duruyor

GFS ilk sistemi güçlendirmesi İkinci sistemi böyle yok edecekse , Ecm yi tercih ederim

İlk sistem bol yağış , 16/20 dönemi ikinci sistem daha sert soğuk ve kar versin

Çokkk yorgunnum

Beni bekleme hava forummm

Seyir defterimi

Cold.EFso yazsın...

Böyle yapma Sensei , beni de ağlatacaksın

Nerden girdik bu ruh haline kim açtı bu başlığı noluyoruz , daha -15 girecekti 😀

Hadi gel Doğum günü hediyen şöyle bir sistem olsun ve bu sayfaya hiç ihtiyaç kalmasın Hocam

90d9ce39ef1012.png

External Content m.youtube.com
    Content embedded from external sources will not be displayed without your consent.
    Through the activation of external content, you agree that personal data may be transferred to third party platforms. We have provided more information on this in our privacy policy.