Posts by Cold.EFso

Hocam bu iş bitti, artık sürprizlere yer yok diyebilir miyiz?:)--

Olaya nerden baktığımızla ilgili

İstanbul’da kar mı ? (İhtimal çok çok düştü artık Allah’a şükür , ama hala imkansız değil)

Don riski mi?

Ankara’da kar mı?

Yada modellerin ters köşe oluşu mu?

Yada sahurda tir tir titreyerek çay içmek mi

Yani sürpriz ne beklenip ne geldiğiyle alakalı

Atmosferde sürpriz bitmez

Bu başlık Atmosferin en 1. Kuralını bilmeyip kibirli dille ecek acak mutlak kesin ifade kullanan ve dakka başı yanılan bazı sosyal medya şizofrenlerini tekamül etmek için atılmıştır😀

Atmosferi tanımayan isterse 10 bilinmeyenli Enso denklemi çözsün ( çözemezler orası ayrı) boştur

En 1. Kuralda sınıfı geçemeyen diğerlerini hiç öğrenemez

Atmosfere saygı, onun öngörülmezliğini bilmek ve süprizlere açık olmakla başlar

Çok Teşekkür ederim kapadokya50

Evet sizle konuşmuştuk 9 Nisan 2003 sinoptiğini ve benzer tarihlerde yine etkili bir sistem ihtimalini ( sistemden 2 hafta kadar önce döngü bağırıyordu adeta)

Ama siz biras abartmışsınız

40 cm kar nedir ya Nisanın ortasında😀

Nevşehir / Kapadokya civarları Türkiye’de en sevdiğim yerler arasında üst sıralardadır, zaman zaman uğrarım da

Oraya bu tarihte 40 cm (Diz boyu ) ☃️ Kar yağmasını kendi adıma Yılın Olayı seçiyorum ( güncel video olan paylaşabilir)

Zemherir sisteminde Zonguldak’ın 1 metre gibi dudak uçuklatıcı bir kar alması bana göre 2 numaradır

İstanbul Anadolu yakası yükseklerinin Tulpar sisteminde yarım metre kar alması da bana göre bu kışın 3 numaralı hava olayıdır ☃️❄️🏆

forum.havaforum.com/wcf/attachment/137315/forum.havaforum.com/wcf/attachment/137316/

karasevda55 aynen Hocam

Benim için en büyük anomali Doğalgaz faturasıdır , Ocak’ta 400 şubatta 500 Mart’ta 550 , Nisan’da 300 gelse bayram edeceğim 😀

UçanTürk işte tam olarak ne demek istediğimi ifade eden bir paylaşım yapmışsınız, sağolun

Mağduriyet yaşamışsınız, ve gerçekten beni de artık bıktırdı , Güney enlemlere kaçmanın yollarını arıyorum ,iliklerime kadar dondum, yeter artık ısınmak ve güneşi hissetmek istiyorum 🌞

Ben de atmosferin süprizlerinin gram bile etkisi olacak sektörlere karşı daha dikkatli olunması gerektiği için kesin ifadeler kullanılmasın istiyorum

Yine kesin ifade kullanmamak kaydıyla 25/30 Nisan dönemi sizin için daha rahat uçuş şartları oluşur diye düşünüyorum.

Yine vurkaç şeklinde ara ara yağışlı soğumalı iniş çıkışlar olacaktır ama o dönemde bahsettiğiniz bölge için dingin hava şartları ihtimali bana göre daha yüksek

ExcuseMe accu büyük yanıldı bu dönemde , katılıyorum tespitinize

Bu ilginç Mart Nisan dönemi ( en azından son 20 yılın en soğuk ilk baharı) için çok daha fazla analizler yapılabilmeliydi

Teşekkür ederim DoquKaradeniz28 hocam

Önümüzdeki süreçle ilgili Perşembe günü bir yorum yapmıştım , fikrim değişmedi

Gfs yukarda paylaştığınız denemeyi yapmış ama artık zor ve gelmesin de

Kıyı kesimler Don riski anlamında direkten döndü ama Balıkesir Bursa Çanakkale Yalova Kocaeli Sakarya ve hatta İstanbul iç kesimleri Negatif değerlere indi

Bunun tarıma etkisi inşaallah az olur

Bursa’da sıkıntı daha fazla olabilir

+200’den itibaren -3’lere kadar indi

Bu konular hakkında elimden geldiğince fikir belirtmeye ve gündemde tutmaya çalıştım

✅başlığa gelirsek ,

Atmosferin en büyük özelliği Öngörülmesinin zor oluşu ve Süprizlere Çok açık oluşudur

❗️Bu değişmez ve En 1. (Birinci) kuraldır

Bu kuralı bilmeden tahmincilik oynanmaz

Biz Mart’ta kar kovalarken nelere muhatap olduk , şimdi onları tek tek yazmayalım

BU BAŞLIK bundan önceki paylaşımlarımızın Temel mantığını göstermek için atıldı

❗️Olasılık konuşmak bu işin doğasıdır

Ama elinde hiç veri yokken (sadece işkembe endeksleri veya aşırı değişken Gfs 384 verisiyle yazı getirenler (kesin ifadeler kullananlara sözüm) atmosfere karşı Saygısızlık etmişlerdir ve 20 Şubattan beri bunu yapıp yaz gelecek de gelecek dediler

Sonuç 500 TL Mart doğalgaz faturası:))

❗️Böyle kesin ve kibirli bir dil Sadece atmosfere değil okuyucuya da saygısızlıktır hatta herşeyi yaradan Yüce Allah’a da saygısızlıktır

❗️Bak Nisanda bile kar yağdı 😂

❗️Tutturamayınca da kar değil graupel yağdı diye ağlarsın , peki graupelin peşinden yağan lapa lapa kar , yada 850’de -6 yada 500’de -36 yada 10 Nisanda DP -3 demi utandırmıyor 😀

❗️Büyük konuşmayacaksın

Atmosferin en birinci kuralını bilmeden Ao Nao Amo Sst Gwo Mjo Epo Pna ALL SHL Qbo DP Hpa Ssw Rosb KW JCB ACE CAPE vb diğer kavramları endeksleri konuşmak abesle iştigaldir

İşte bunun için belli başlı yabancı ustalar saygıyı daha çok hak ediyor

İnsan yanılabilir , yeter ki ecek acak kullanmasın

Ama kesin ifade kullanma saçmalığıyla ömrümün sonuna kadar mücadele edeceğim, çünkü bu iddiacı dil özür dilemelerini gerektirir

Bu dili bırakmadan meteoroloji gelişmez

Hatırı sayılır sayıda arkadaşlarımız bu konulara büyük özen gösterdiler.

Bu anlamda Olasılık belirterek hemen hemen her sistemde Türkiye’nin en bilimsel ve özgür düşünce ortamında faydalı olduğunu düşündüğüm paylaşımlar yaptım ( özellikle tarih verecek yoğunlaştığımız Geç kış Bitmeyen kış öngörülerimizin altında büyük emek var ama sistemler geldikten sonra iş başka yöne gidiyor :))

❗️9 Nisan karlı sistemini tahmin etmek bence Tulpar sistemini tahmin etmekten en az 10 kat daha başarıdır

Bununla beraber nowcasting’de ülke olarak defalarca yamulduk 😀 , yer seviyesi tahmininde ters köşe oluyoruz , modellerden biraz daha esnek ve özgür düşünebilmeliyiz

Sayfa sadece üyelere açık olsaydı daha fazla katkılarım olurdu ama neyse..

Katkı veren herkese teşekkürler

Yaşasın Tam bağımsız , tam bilimsel ve Süprizlere açık olma olgunluğunda Atmosfere saygı duyan Tahmincilik Sanatı ☃️🦋

EFCB2A41-F231-47F4-830B-7EF730BD88BB.png

İngiltere’ye dikkat , Bu baharda nerdeyse üst üste 20 gün -4/-8 bandında kaldılar , hakkında kitap yazılacak bir trend oldu bu

9AAD5F5B-98CB-46D9-8E54-B54CBB290552.png

Sibirya bölgesinin gecen seneki kışla yani Ocak-Mart arasi sıcaklık anomaliysiyle bu seneki kısin kiyaslaması.

Aslında bu tablo ibretlik bir tablo

- Ama Sibirya’da bu sene yeterli soğuk olmayacak ki o yüzden boş bir kış olur, Şubat 10’dan sonra da kavrulacağız !

Yalanını yerlerde süründüren bir tablo

Ama Sibirya’da çok fazla soğuk varken de hiç de öyle çantada keklik bir kış olmuyormuş işte yaşadık bu sene

Kıyılar kar görmek için can çekişti adeta

Yani Sibirya’da yeterli soğuk yok 1. Yanlış

Orda çok soğuk olsa bize akardı 2. Yanlış

Konuşacak o kadar çok şey var ki

Neyse...

benden bu kadarlık katkı olsun

Kıta değiştirirken deli bir kütleye yakalandım

Yok böyle bir rüzgar ve graupel yağmur buz kar karışımı hızlı ve öfkeli , metrobüs adeta türbülansa girdi, Nisandayız bro biz ettik sen etme dedim de kütle biraz hafifledi :hfyeni (18):uzays3271653126

Hocam Çorum'da don beklentiniz var mıdır ?

Kayısı ve badem ağaçları açtı

Maalesef risk var sizde Eray kardeşim

Zaten yoğun kar ve örtü ihtimaliniz var

Peşinden hava kapalıyken bile sıfır derecelere inersiniz ki olası bir ayazda -2/-3 ler can sıkıcı olabilir

İç kesimlerde birçok il için geçerli bu olasılık ( yarından itibaren )

Mucize olsun da hiç bir yer hasar almasın

Şu anomaliye bakar mısın lütfen

Tam arktik şaplak patlamış suratımızda

Burdan kayısıları kurtarmak ancak Allah’ın lütfu olur

E455EF82-D2B0-47A0-AE1F-398602AEFBD8.png

bizim buralar şuan acayip sogudu gece olunca lakin yağış kesti 😵 yağsa daha iyi kuru soğuk daha beter oluyor bitkiler için. Yağış olunca daha bir ılınıyor hava

Konumunuz ve Çatalca arası bölge için don riski bu geceden itibaren var maalesef

Yarın gece zaten çok stresli olacağa benzer

Çatalca radar şimdiden 0,5 dereceye indi

Dilerim sabaha kadar hava açmaz ve daha fazla soğuma olmaz

0/2 derecede mütevazi kar , graupel, sulu kar hatta yağmur ne varsa alalım da , Ocak ayında olmadığımızı da hatırlatalım sayın atmosfere , daha fazla soğuma don ve hasar demek tarım için

Curious snowflake tebrikler asıl goller geceden itibaren gelir gibi ❄️🏆

karasevda55 güzel tespit , siz bu yorumu dün akşam yazmışsınız ve Gfs görmeye başlamış diyagramda bunu

Ben de ifade ettiğiniz gibi bir gidişat bekliyordum ama bu yaşadığımız Arktik Şaplak gibi bir tonda sert sistem bana göre artık zor ve olmasın da ( ama -2/-3 soğuk girişleri hala mümkün )

Şubat sonundan beri bahar ha bahar , mutlak bahar da sıcak bahar geldi ha geldi diyenler oluyormuş😀

Atmosfer tokat manyağı yapıyor işte

Kesin ifade kullanmayacaksın

Bilmiyorsan da bu işlere girmeyeceksin

Kesin ifade kullanmadıktan sonra +50/-50 arasında her tahmine saygı duyuyorum

Çünkü bir olasılık belirtti

Amaaa ecek acak mutlak ifade kullananın Bilimsel meteo alemde yeri yoktur

Bu arada Serin Ramazan diye bir tabir kullanmıştık Mart ortasında , sanki öyle bir durum ve gidişat var döngüde

Covid tedbirleri gereği Teravihleri evde kılmayı teşvik eden kararı alkışlıyorum

Çünkü bu serinlikte akşamları asla dışarda teravih olmazdı , cami içleri de tam covid riski taşırdı yoğunluk olacağı için

Muhtemelen bu akşam ile yarın öğlen arası dönemde kar yağışlarına tanık olacağız İstanbul’da ve devamında birçok ilde

Asıl sıkıntı yarından itibaren don/ayaz riski

Artık bahar gelsin ne olur , ısınmak istiyorum

Nisanın ortasında donduk be dostlar 😀🥶

Başlığı beğendiğinize sevindim arkadaşlar

8/12 Nisan dönemini Türkiye’de belki de ilk yine biz buradan tahmin ettik

Hatta Gfs mjo chart yorumlarken Yusuf Eskinazi ile konuşmuştuk , Nisanın nerdeyse ortasına bu diyagram bizi Kar soğuklarına götürür bu çılgınca bir girişim demiştim(25 Martta sanırım) , ECM merkeze verip ılık bir Nisan ilk yarı verirken Gfs soğuk ateşini ilk yaktı ve biz 9 Nisan 2003 sinoptiğini getir Mazluuum diye Meteociele yüklenmiştik😀

Ama o site artık geçmiş sinoptikleri göstermiyor , analog çalışmalarım büyük hasar alacak böyle devam ederse o site

Bu arada Tam da 9 Nisana denk geliyor yine( 2003’deki o sistem de İstanbul örtü almış)

Bu tespitlerimizden dolayı Arktik Şaplak ismi verme hakkını biraz kendimizde gördük😀

Şu anomaliye bak -14 var nerdeyse

Arktik yumzuk yada balyoz da denir de Nisan için biraz kelimeyi muzipleştirdim :))

Ama şaplak da ses çıkartır yani , iç Anadolu ve bazı illerin örtüsü dudak uçuklatabilir

DC7A21C1-0F57-4B82-A96D-947B09202847.jpeg

Sparrow’un yediği şaplaklar gibi olmasa bari

Cold.EFso hocam hayırlı akşamlar. Düzce olarak dolu görme ihtimalimiz var mı ve olursa ne zaman olur fabrikamızda araçlar hep dışarda senden alacağımız Bilgi ile tedbir alacağız inşallah .

Birde kar - örtü ihtimalimiz nedir rakım 200

Çok teşekkürler 🙏🏻

Hocam Mart sonu sistemde İstanbul’da örtü dahil ☃️ birçok öngörüm isabet etmiş olsa da Düzce için epeyce yanıldım:))

Düzce penaltılarında ters köşe oluyorum

Onun için ne desem tam tersini yapın😂

Dolu ihtimali az da olsa var , iri dolu zor ihtimal , graupel ihtimali daha fazla var , bölge tam geçiş bölgesi aksiyoner rejime

Hem rakımı hem konumu zorluyor yorumlamayı , ama bu sistem hareketli olur bölge için bence , araba saklama işi falan tedbir her zaman iyidir ama bunu gerektirecek bir durum çok çok düşük ihtimal görünüyor , yağacak karın tadını çıkarın

Hocam yalova yüzde 90 ama İstanbul yüzde 6 da kalmis:hfyeni (18): Hedefim graupel benim, şayet cuma değerler oldukça uygun. Belki bir graupel ile örtü alırız neden olmasin? Ama bunlarin yaninda ağaçlara çok üzülüyorum.

Yarın akşamdan itibaren hepsi olabilir

Biz çözmekte zorlanıyoruz ama modeller de en az bizim kadar zorlanıyor

Sürprize çok açık bir sistem bir çok ilde.

İstanbul’da Belli noktaların güzel kar yağışları görebileceği ihtimalini hiç azımsamıyorum

537F18C1-73B6-46E3-BCB5-1D618E9D6001.gif

What's Happening in the Forum?

1. Topic
    2. Replies
    3. Last Reply
    1. Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar 1.7k

• Samet
    2. Replies
      1.7k
      Views
      149k
      1.7k