Posts by isobarmania

  Bir bereketsizlik var eylül ortalarından beri.. çünkü yaz iyi geçti aslında... ne olduysa eylül ortasından sonra başladı.. Balkanlar'ın bir bölümünü de içine alıyor bu bereketsiz dönem.. elbette bir hikmeti hayrı vardır..

  Bence cevap Temmuz ayında yaşanan anormal soğuk ve yağış olabilir. Kelebek etkisi...

  Endekslerin aksine uzun zamandır gördüğüm en güçlü ve geniş alana yayılmış İzlanda örümceği. Örümcek değil "Tarantula" neredeyse :) Üstadlar yorum yapabilirlerse muhteşem olur. Ben mi yanılıyorum yoksa anormal derecede kuvvetli ve dominant mı? Geçen senelerde trend İzlandaydı ve bünye artık alışmıştı fakat Aralık ayında gördüğüm 2 haftalık sinoptik bizim için felaket olsa da meteorolojik açıdan incelenmeye ve yorumlanmaya değer. Sanki İzİanda enerjisini son damlasına kadar önümüzdeki 2-3 hafta kullanıp sonra yok olacak hisi veriyor ki üstadların Şubat ayını işaret etmeleri bu sanki. Bence bu hızla Şubat ayını da beklemeye gerek kalmayacak. Ocak ayından itibaren Kırım kökenli çok kuvvetli sistemler yolda sanki. Önümüzdeki 2-3 hafta yiyeceğimiz lodosun acısını İstanbul sağlam soğuk ve Deniz etkisi kar fırtınaları ile karşılığını alacak bence. İstanbul'un batısından itibaren ise kuru soğuk ve kuraklık kaçınılmaz. Sadece İstanbul adına konuşuyorum. Bulunduğu konum nedeniyle Kırım kökenli sistemler efsane getirmiştir. Akşam dışarı baktığınızda yatmadan önce yıldızları sayarken kalkıp tekrar baktığınızda göz gözü görmez.

  ECM bugün çok mantıklı çıktı vermiş. Dün akşam abartı görünüyordu verdiği soğuklar. Bu kadar sıcak üzerine mantıklı gelmemişti. Büyük ihtimalle 850'de -2 civarı bir giriş olacak. Bence 10 derece aşağı düşmesi demek. Bu bile çok ümit verici.

  Ellerinize sağlık. Meteoroloji aşığı olarak büyük keyif aldım ve çok bilgilendirici ayrıntılar vardı. Çok ümitli olduğumuz ama ayrıntıyla bize teğet geçen yılların aksine bu sene kimsenin hiç beklentisi olmadığı ve kışı kapattığı bir anda sağlam bir sistemin yurdu vuracağına ve 2004 gibi tarihe geçeceğine çok inanıyorum. 1987 sistemi dahil ekstrem sistem aldığımız dönemlere bakın. Benzer basınç hakimiyetleri olmasa da ter köşe yapan sistemler. Bu sene okuduklarım üstdatlardan evet rezalet bir kış geçireceğimiz kesin ama beklenmedik çok güçlü kış sistemi içinde koşulları sağlayacak bir durumda söz konusu özellikle Şubat ayında.

  Lodos iyi ısıtmış havayı 17-18 derece sıcaklık var.

  Sanki Havalar Nisan ortası gibi:) 45 yıllık hayatımda İstanbul'da bu kadar ılık ve kurak geçen toplamda bir elin parmaklarını geçmez :( Hayırlara vesile olsun. Parametreler aynı mı hatırlamıyorum ama tüm kış neredeyse böyle geçip Şubat sonundan Mart sonuna kadar sağlam kış şartları yaşamıştık. Emin olmamak ile birlikte 1995 yılı olabilir. Bu kadar kurak değildi ama ılık bir kıştı. Çok uzun vade de olsa üstadlar sanki Şubat ortası işler değişebilirin sinyalini verdi. Aralık - Şubat arası Temmuz ayında yaşadığımız anormal soğuk gibi sıra dışı bir sistem alma ihtimalimiz her zaman var. 90 günlük zaman dilimi içinde devede kulak kalabilir ama :(

  ECM 850 de 0'ı yaklaştırmaya başladı. Sıcaklıklar gündüz 10 - 15 bandına insin ve 1 gün toprağı doyuran yağış alalım bu sistem ile yeter bence. artık 2. dalga hemen arkasından geleceğe benziyor. Bu kış bence beklentilerin aksine ters köşe olacak pek çok tahminci. Cold.EFso arkadaşımızın sözü çok önemli. Toprak ve doğa her şeyi aslında anlatıyor. Bu yıl kurak ve mevsim normallerin üstünde dursa da doğa 1 sağlam sistem alırız diyor. Bence siteki tahmincilerimiz pek çok meteoroloji uzmanını cebinden çıkarır. Ama geçen sene de belirtmiştim. El birliği ile havanın çivisini yerinden söktük. Modellerin rayına oturması için bence bir 10 sene daha var. Bir geçiş sürecindeyiz. Geçen sene datalar havalarda uçustu ve tüm verilerde açıkçası çok sağlam ve ayağı yere basıyordu. Polar vortex desen inanılmazdı :) Ama olmadı. 2004 veya 2017 gibi aniden beklenmedik anda sokulan sistemlerin ülkesiyiz artık. Eskisi gibi 15 gün süren soğukların değil. Bence artık polar vortex bölündü güney Avrupa'da -20'ler dibimizde 300 km kaldı gibi sistemlerin ülkeye uğraması çok zor. Anca kedinin ciğere baktığı gibi bakarız. Son yıllarda benzer sistemlere bakın ancak kırıntısı geldi. 31 Ekim sistemi örneği :) svg...

  NAVGEM dahil tüm modeller derki 2 ufak soğuk geçisi var ama yağış açısından zayıf. Bahara az kaldı kışı kapatmaya hazır olabilirsiniz diyor. Kar beklentisinin rafa kaldırmanın artık zamanı geldi sanki :(( Yinede kar yağmasada bu gidişle İstanbul Temmuza kadar anca havalar toparlar. Bence bol yağışlı ve serin bir bahar ve yaz başı geçireceğiz. Kışı düzgün yaşamadığımız her senenin klasik döngüsü.

What's Happening in the Forum?

  1. Topic
  2. Replies
  3. Last Reply
  1. Futbola Dair Her Şey [2020/21] 5.4k

   • Samet
  2. Replies
   5.4k
   Views
   166k
   5.4k
  3. berkay_tuku

  1. İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar 4k

   • Vintersaga
  2. Replies
   4k
   Views
   314k
   4k
  3. berkay_tuku

  1. Oraj / Dolu Takip Konusu [2020] 1.4k

   • Interstellar
  2. Replies
   1.4k
   Views
   168k
   1.4k
  3. Yigit254

  1. Marmara ve Batı Karadeniz Raporlar-Yorumlar 7.5k

   • Samet
  2. Replies
   7.5k
   Views
   493k
   7.5k
  3. Deniz

  1. Orta Karadeniz Raporlar-Yorumlar 1.2k

   • Interstellar
  2. Replies
   1.2k
   Views
   43k
   1.2k
  3. Aykut53

  1. Ankara Özel Raporlar - Yorumlar 6.1k

   • KarTutkusu03
  2. Replies
   6.1k
   Views
   398k
   6.1k
  3. ANGARALI

En Çok İfade Gönderilenler

  1. Topic
  2. Replies
  3. Last Reply
  1. HF 2020 Yaz Ligi Yarışması 15 (03.10.2020)

   • Samet
  2. Replies
   0
   Views
   224
  1. HF 2020 Yaz Ligi Yarışması 15 (03.10.2020) Genel Yorumlama 18

   • Samet
  2. Replies
   18
   Views
   339
   18
  3. arnavut

  1. Sonbahar’dan Kötü Haber Var… 5

   • HF Bot
  2. Replies
   5
   Views
   290
   5
  3. HuseyinEren