Posts by isobarmania

Yarınki yağışı önemsemeyenler çok üzülecek.

Kesinlikle katılıyorum. Yarın anca havada kar olur. Yağış ve soğuk zamanında bir birine kovuşamayacak. Şu açıdan bakarsak birde 1. sistem bu şekilde olmasaydı 2. sistemi daha batılı alamayacaktık. Alt yapıyı hazırladı bir nevi.

Arkadaşlar tahminlerinizi Atış Poligonunda yapınız

İlgili arkadaşlar ilgilenirmisiniz?

Haklsın. Sistemin heyecanına kaptırıp İstanbul hakkında yorumda bulundum. Bu arada emek hırsızlığını hiç sevmem. Forumdaki tüm veri paylaşımı yapan üstadlara çok teşekkür ederim. Tüm verileri toplayıp + 30 senelik hava takipçilik tecrübemle benim gördüğümü paylaşmak istedim.

Tüm modellerdeki verileri aynı potada eritirsek 1. sistem hızlı ve öfkeli olup İstanbul anca havada kar görür. Çok hızlı yağışı doğuya atıyor. Büyük ihtimalle yağış ve soğuk çakışamayacak. Havada biraz kar göreceğiz. 2. sistem şuan Karadeniz diyor.İlk sistemden açıkçası pek ümidim yok. 1. Sistemden ümidi olan çok üye var diye görüyorum ama anca sıcaklıkları kar seviyesine çekip Karadeniz üzerinden gelecek olan sisteme hazırlık yapacak. 1. sistemin üzüntüsü ve şokunu forumca atlatmaya çalışırken 2. sistem ço güzel bir sürpriz yapacak bizlere. Doğularsa tam İstanbul sistemi. Salı hatta Çarşamba sabahına kadar 2. sistem değişime açık bence.

Arkadaşlar bazen bencillikten burnumuzun dibindeki gerçeği kaçırabiliyoruz.O kadar ülkemize ve kendimize takmışız ki asıl kış geçirmesi gereken kuzey ülkeleri bile +10 ila +20 derece mevsim normallerinin üstünde. Bu konuda veri paylaşımı yapan tüm arkadaşları kutlarım. Kutuptan mancınıkla soğuk hava üstümüze fırlatılamayacağına göre biraz oluruna bırakmak gerek.

Bu hayatta yaşadığımız her şeyin bir sebebi var raslantı olmaz. Testen geçtiğimiz gün gibi açık.

ECM + GFS / 2 = 23 -24 Ocak olacak büyük ihtimalle. Biraz daha doğulu ve 850 ise - 5-6 girebilir. ECM 'de hala 168 saat içinde sistem. Dün -10 sokarken şimdi - 8 akşam muhtemelen -7 olacak. Bu görünün durum tabii ki ama kıtayı etkileyecek olan A.B çok kuvvetli ve saçak saçak :) bakınca bile insanın kafası karışıyor. Modellerin kafasını sarhoş etmişe benziyor. 21 - 22 den önce ay sonu sistemi belli olmaz . 23 - 24 sistemi artık sürpriz yapar diye çok umutlanmamak gerek. Görünen köy kılavuz istemez.

Beklenilen sistem budur. Son günlerde verilerde bir öteleme gözüküyordu. GFS'ye kesinlikle inanılmaz tabii ki:)) 300 saatler tamamen hayal ürünü. Belki sistem bu sinoptik ile gelmeyecek ama açıkçası hocaların tüm verileri paylaşımlarını takip ediyorum. Tüm modelleri ve yorumları aynı potada erittiğimizde. 20 -21'inde ilk salınım gelecek. Ardından dalga geçtiğimiz ama gerçek olacak lodos fırtınası ısınma süreci ve 27- 28 gibi yıllardır beklediğimiz Efsane-Semih ve diğer hocalarımızın beklediği sistem geliyor. En çok Efsane-Semih için seviniyorum. Yıllardır takip ederim. Dün akşam çok üzüldü ama çok yüksek ihtimal beklenilenden 3-4 gün sonra "Azlağ" artık geliyor ve kaçınılmaz. Yorumunu çok merak ediyorum son veriler ışığında.

Ecmden geri değilde ileri adım olası. Çünkü kısa diyagramda ortalama - 7 ve o senaryonun altında senaryolarda mevcut. Minumum - 8 li bir sistem kapımızda 1 2 derece daha düşme olasılığı hala var.

Ayağı yere basan bir yorum olmuş :) Aslında hızlıca söylemek istediğim az çok bir birlerine benzemeye başlıyorlar. O zaman büyük ihtimalle GFS biraz daha toparlayacak.

GFS'ye göre 24'ü yalancı bahar. GFS'ye çok laf ediyoruz ama aslında hepsinin illaki güçlü olduğu bir yan vardır. 20 Ocak ve sonrası için hepsini aynı potada eritip bakmakta fayda var. Havada kar görme ihtimali olan bir sistem var 23 - 24'ü gibi sonrasında ay sonu efsane olabilir. GFS'nin yalancı bahar tahmini akşama değişir büyük ihtimalle. Efsane öncesi bence de mutlaka ara bir ısınma olacak ama 23- 24'ü mü şüpheli. Akşam ECM geriye bir adım atabilir.

Şubat'a 17 gün var :) Sanki 1 hafta kalmış gibi karalar bağlamışız. Yarın efsane gösterdiğinde de sanki Ocak ayını çöpe atmamış gibi devam ederiz. İki kontrol noktası var. 1. si 17 Ocak Çarşamba ve 24 Ocak Çarşamba. 17 Ocak ilk salınım için 24 Ocak 2. salınım için. İlk sistem bile Cuma güne kadar bakalım ne olacak. Belki tamamen yok olup 24 için kelebek etkisiyle alt yapı yapacak.

What's Happening in the Forum?

1. Topic
    2. Replies
    3. Last Reply
    1. Orta Karadeniz Raporlar-Yorumlar 1.2k

• Interstellar
    2. Replies
      1.2k
      Views
      44k
      1.2k
    3. Gray Cities

1. Konu Dışı [Genel Sohbet] 1.6k

• Interstellar
    2. Replies
      1.6k
      Views
      52k
      1.6k
    3. Sahutt

1. Deprem Bildirim Konusu 11k

• Gray Cities
    2. Replies
      11k
      Views
      758k
      11k
    3. PergamoN

1. İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar 12k

• Samet
    2. Replies
      12k
      Views
      762k
      12k
    3. Adeta1KarDelisi

1. Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar 5.1k

• Interstellar
    2. Replies
      5.1k
      Views
      317k
      5.1k
    3. Melih9461

1. 🚑 Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu 23k

• Fease
    2. Replies
      23k
      Views
      1.8M
      23k
    3. Vintersaga

En Çok İfade Gönderilenler

1. Topic
    2. Replies
    3. Last Reply
    1. Meltem Nedir?

• HF Bot
    2. Replies
      0
      Views
      23
    1. HF 2020 Yaz Ligi Yarışması 15 (03.10.2020)

• Samet
    2. Replies
      0
      Views
      262
    1. HF 2020 Yaz Ligi Yarışması 15 (03.10.2020) Genel Yorumlama 18

• Samet
    2. Replies
      18
      Views
      372
      18