Posts by isobarmania

O gün bu gün artık wildleo1907 :) Bekledik sabrettik kuyruğuna geldik. Bugünden itibaren model takibi giderek keyif vermeye başlayacak Şubat başında olduğu gibi. Geçtiğimiz hafta ne kadar olumsuz ise bugünden itibaren modellerin giderek bizim lehimize döneceği belli. Yine herşey olabilir ama en az havada olsa da kar görürüz değil mi üstadım:)

Muhtemelen benden küçüksünüz o yüzden kardeşim diyeceğim. Bak kardeşim sen diyorsun ki bir farkınız olsun. Şimdi belli ki bu konularda oldukça yenisin bir kere o anlaşılıyor. Bu meteoroloji tahmini futbol tahmini gibi birşey değildir. 384h+ tahminlerde tutarlılık olasılığı (bilgisayarlı modellemeleri kastediyorum işkembeden sallamayı değil) %15 ler civarına kadar geriliyor. O yüzden bu tahminlerde farklı olmak öyle hiç kolay değil. Bunu bilen profesyoneller bu topa o yüzden girmezler. Bizler amatör gönüllü tahminciler de her zaman atlamayız. Yılda 3 bilemedin 4 kez uzun vadeli tahmin yaparım 1 tanesini tutturursam kendimi başarılı sayarım. Kimsenin de beni takdir etmesini beklemem çünkü ben ve buradaki diğer yazarların inan bana takdir edilmek gibi bir kaygısı yok. Benim twitter hesabım var bugüne kadar burada yaptığım tahminlerle ilgili kaç tweet atmışım bir bakın isterseniz.

Şimdi farklı olun diyorsun tamam olalım ama malzeme bu eldeki kaynaklar çerçevesinde yapabileceğimizin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Bekledigim sistemden 17 gün önce konu açmışım tarihe dikkat çekmişim. 17 gün....

Haydi hayırlı akşamlar...

1987 kışında tüm sınavlarım iptal olduğundan beri hava tutkunuyum. Yazılarınızda çocukluğunuzdan beri gelen hava sevgisi ve tutkusunun her zaman hissederek zevkle takip ediyorum. Heyecanınızın ve yapıcı yaklaşımınızın hiçbir zaman kaybolmaması dileğimle. Bilimin buraya gelmesinde her zaman yapıcı eleştiriler rol alırken bir o kadarda karanlık eleştiriler geriye götürmeye çalışmıştır tarihte.

şimdi böyle diyoruz 6 ocak benzeri ani manevra felan ama 6 ocakdan 13-14 gün önce bile gfs diyagramlarında göz kırpmalar vardı bknz;

Güzel bir örnek :) fakat ay sonu sistemi içinde 10 gün öncesinden sinyal azda olsa başladı. 6 Ocak sistemi evrilmeden önce bu kadar kuvvetli durmuyordu. Hatta son 48 saat içinde biraz daha evrilip sistemin süresi bile uzamıştı.

diyagram rezalet senaryolar rezalet hepsinin genel özeti bitmek bilmeyen izlanda siklonları yükselemeyen azor işimiz çok zor gerçekten Sabır..

Ben bu filmi bir yerden hatırlıyorum. Önümüzdeki hafta ortası şuan modellerdeki karamsarlık bir anda kalkabilir. 6 Ocak benzeri sinoptiklerde ki sistemler çok ani bir manevra ile gelmiştir. Kışın bu şekilde biteceğine inanmıyorum.

Modeller önümüzdeki hafta ortasına doğru çok sağlam takla atabilir hatta parende. Değerler çok ekstrem AO rekoru ve Atlantik üzerindeki inanılmaz derin A.B. İnişin nasıl olacağını kestirmek güç. Üstadların arkasına yaslanıp beklemesinin bir sebebi olmalı sanki :)

Hisler yetmiyor tabi ama ben de sinerjiye inanan birisiyim.

Aslında 2019 Aralık ortasından şuana kadar olan süreci yakın takip edenlerin içine doğmasına bile gerek yok. Modelleri bir kenara koyarsak aslında doğa arka planda çalışmaları tamamlamak üzere. Adım adım kışı getirdi. Giriş ve geçen hafta ile gelişme tamam sonuç eksik. Oda üstadların belirttiği gibi Şubat sonunda olabilir. Bazen sonuç Mart aylarına hatta Nisan ayına kalabiliyor o zaman zaten geç kış diyoruz. Bu sefer gelişmeyi tam zamanında aldık. Sonuç için şartlar uygun sanki.

GFS yağışı azaltırken GEFS ENS yanlış mı görüyorum yağışı Cumartesi Akşamına kadar uzatmış. Hatta yağışı daha geniş alana yaymış. Bu arada en güvenilir sınırlı alan modelini bilen var mı? Linkini burada paylaşırsanız çok hayra geçersiniz.

İlk sistem siklon etkisinde olduğu için beklentiyi minimum tutmak gerekti. Bana son 20 sene içinde "Efsaneler" dışında siklon etkisi ile İstanbul'da kaç kere soğuk ile yağışın aynı anda çakışıp kara çevirdiği veya yağmura çevirmeyen kar aldığımızı söyleyebilecek olan var mı? . Açıkçası İstanbul adına DEK severim. Cuma akşamı giriş yapacak sistemi rafa kaldıranlar sabah uyandıklarında gözlerine inanamayacaklar :) Belki kısa süreli bir sistem olacak ama oldukça etkili olacağına inanıyorum. Buda veri ile değil 30 senedir canlı hava takip ettiğim tecrübeyle yaptığım bir yorumdur.

Arkadaşlar yarın sabaha kadar pek sıcaklıklara takılmayın. Akşam İstanbul geneli rüzgar kuvvetli Lodos'a dönecek A.B haraketine bağlı olarak. Düşük olan yerler tekrar yükselecek. Edirne'de sistemin erken girmesi de önemli bir durum değil. Şayet a.b haraketi ve konumu farklı olsaydı akşam için heyecanlanabilirdik.

Yarınki yağışı önemsemeyenler çok üzülecek.

Kesinlikle katılıyorum. Yarın anca havada kar olur. Yağış ve soğuk zamanında bir birine kovuşamayacak. Şu açıdan bakarsak birde 1. sistem bu şekilde olmasaydı 2. sistemi daha batılı alamayacaktık. Alt yapıyı hazırladı bir nevi.

Arkadaşlar tahminlerinizi Atış Poligonunda yapınız

İlgili arkadaşlar ilgilenirmisiniz?

Haklsın. Sistemin heyecanına kaptırıp İstanbul hakkında yorumda bulundum. Bu arada emek hırsızlığını hiç sevmem. Forumdaki tüm veri paylaşımı yapan üstadlara çok teşekkür ederim. Tüm verileri toplayıp + 30 senelik hava takipçilik tecrübemle benim gördüğümü paylaşmak istedim.