Posts by isobarmania

  ECMWF İstikrarını sürdürürse ilk defa yağış sorunu olmayan bir sistem yaşayacağım şaka gibi :d

  Açıkçası kışı kapatırken çok keyifli olurdu bu sistemi almak ama üst seviye A.B'ı ECM nin soğuk çıktı vermesine son 2 gündür neden oluyor. Büyük ihtimalle yarın zamanıdır uçurur normale döner.

  Saçmalıktan başka bir şey değil. Günlerce GFS o tarihlerde ısrar etti. Son 2 -3 gündür Balkan sistemine döndürdü. ECM ise gnlerce bu sistemi vermeyip ne zaman GFS vazgeçince vermeye başladı. Büyük ihtimalle yine ortası olur. 850'de -6 girişinden fazlası olmaz.

  Olacak iş değil :( Haksızlık bu kadarı.Tüm kış modelleri takip et artık kışın kapanması gereken ve en olmadık zamanda resmen şiir gibi sinoptikler. Bak bak insan doyamıyor bir yandan da sanki cezalandırılıyoruz. Aslında hava civa denilip geçilen şeyin önümüzdeki günlerde nasıl hayat ile doğrudan ilgili olduğunu acı bir şekilde göreceğe benziyoruz. Vücutlar uzun süren ılık havadan bahar havasına girdiği ve corona virüsünün ölmesi ısı artışıyla beklenirken 10 derece birden düşecek ve 10 gün süreceği garanti bir soğuk hava dalgası söz konusu. Bence kar takibinden çok ciddi bir durum var. Üstadlara tam ihtiyaç duyulan ve kahramanlık gösterilecek zamandayız. Hava sıcaklıkları bu kadar soğuk ne kadar zaman devam edecek.? Yaz ne zaman gelecek bu sorulara cevap bulup tahminde bulunmanın zamanı. Açıkçası Temmuza kadar 20 derecelerin üstünü fazla görememe endişesi sardı.

  Önümüzdeki sistemin yüksek basıncın şekli şemali ve A.B konumunu olumsuz görmüyorum diğer arkadaşlar gibi. En azından bulutlu ve soğuk bir hava olacak. Boğaz hattı ise çisentili olur Y.B en etkili olduğu anlarda bile. En son İstanbul'u etkileyen soğuk hava dalgasında Y.B olduğu gibi üstümüzdeydi. Eğer bir değişiklik olmazsa tam Boğaz hattına nem ve soğuk popmalayacak tip bir Y.B.

  Kar imkansız olmasa da zor. Bence şu tarihlerde yani 16 Mart civarında gündüz 5-6 derecelere iniyor olamasını konuşmak gerek. 10 gün 10 derecenin üstünü göremeyebiliriz. Hatta havanın açık olduğu akşamlar don riski var. 15'inden sonra 10 gün Kışın son dakika golü ve uzatmalrı oynaması diyebiliriz artık. Ne kadar etkili olur bence 16'sı için 850'de -5 civarı olacak. Çok büyük beklentiye girmemek gerek. Geçen aylarda -10 ların nasıl -4'lere son 96 saat içinde evrildiğini çok gördük. Daha vakit uzun :)

  İşler çok karışacağa benziyor. Üstadların Mart ayında bekledikleri işte buydu ama araya 2 hafta Bahar havası hiç tahmin edilmediği şekilde girince ümitler kayboldu ve gemiler yakıldı. cografyaciburak , Efsane-Semih , wildleo1907 gönülden tebrik ediyorum. Kalpleri bu sırada çok kırıldı ama tek ricam bence anormal bir süreç bizi bekliyor ve hiç olmazsa son düzlükte tahmin değil ama durumu anlayabilmemiz için yorumlayabilirlerse 2020 kışını unutulmaz yaparız. Soğuk hava dalgasının etkili olduğu zamanlar umarım yağışlı veya en azından bulutlu olur. Ben kar yağışını geçtim aman olmasın ama Akşamların bulutsuz olduğu günlerin don olması çok yüksek. Dandik 850'de -2 girdiği bulutsuz akşamlar bile sabahları buzlanma gördük bu sene. 15 gün boyunca -4'lerin cirit atacağı bence kesin gibi.

  Bu saatten sonra kar ihtimali çok çok düşük arkadaşlar yok gibi birşey hala neyin kar beklemesidir bu. Sistem gelebilir ama kıyılar için çoktan o tren kaçtı malesef. Yükseklere kayak merkezlerine gideriz diyorsanız tabikide takip edebilirsin. Yağmurlu ve biraz üşütücü sistemler yolda gibi henüz kesinlik olmasada. Barajların doluluk oranı biraz daha artsa yaz ayına girmeden çok iyi olacak.

  Temkinli olmakta modellere güvenmemek konusunda kesinlikle haklısınız ama 1997'de benzer bir dönem yaşadım. Tutacak bir kar olması çok düşük olsa da havada kar görme ihtimalimiz Mart sonuna kadar olabilir.

  Şaka gibi GFS'nin bize Mart 15 sonrası sunduklarının gerçekleşme ihtimalinin düşük olduğundan hemfikiriz ama bu kadar da olmaz. Ocak ve Şubat ayında kışın en aktif olması gereken dönemlerde böyle sinoptikleri bile uzun vade için göremedik. 2019 Temmuz ayında yaşanan anormal soğukları hatırlatmak tekrar isterim. İstemesekte mevsime göre 10 derece soğuk bir bahar geçirmemiz hiç az ihtimal değil.