Posts by CrossBench

İzmir gibi bir coğrafyadan beklentin nedir? 9-12 saat'i aşan kar izmir efsanelerine girer , bu coğrafyada uzun süreli kar mümkün değil. Ecmwf fazla iyimser tablo sunmuş görünüyor üstelik akşama biraz daha bozma ihtimali varken yaptığın yorumlara dikkat edip şükür etmesini bil en kötü havada kar görmeyi isteyen binlerce kişi var.

Manisa efendim. Yanlış olmasın. Bir önceki mesajımda detaylı yazdım. Eksiklik bende, pardon.

Merak etmeyin her sene ben bir şekilde güzel kar görüyorum. Efsane dediğim İzmir merkezde birikim yapacak bir kar yağışıydı. Moral bozacaksanız gidin kendi bölgenizle ilgilenin. İzmir'de 3-4 gün aralıksız kar yağmasını, 50 cm kar birikmesini beklemiyorsunuz herhalde ciddi ciddi?

Ben Manisa kardeşim. Benim bölgem. En son 20 cm kadar gördüm Manisa'da 2017 ocak olması lazım. Ondan öncede var ama kayda değer değil.

Tahminlerin ötesinde bir yağış almıştık. Şehir merkezi bu kadar değildi ama kampüs yıkılmıştı. Kampüsü bilenler vardır belki. Arabalar çıkamıyordu. Kaç defa yol açtılar yine kapandı. Manisalılara sorduğumuzda da biz böylesini görmedik yıllardır demişlerdi. Yanılmıyorsam o sistemde Balıkesir'de fenaydı. Bu bağlamda diyorum ki yağış yukarıda sıkışmasın, aşağı insin, daha fazla görelim. 2017'de beklenmedik bir durum olmuştu. Tahminlerin yanıltıcılığına olumlu bir örnek verelim bari. Yoksa moral bozarak sistemi getirmeyen bizler değiliz. :D2 Modelden anlaşılanı konuşuyoruz. Her geçen modelde lehimize geliyor. Umarım istikrarlı şekilde devam eder.

Efsaneye bakış açına göre değişir. Hiç kar görmemiş birine kar görmek efsanedir. Bana göre de 10 cm kar kar değil Antalyalı olmama rağmen.

Hem 2 gün öncesine göre durum daha iyi. Fakat 6 günlük soğukta 1 gün yağış alıyorsun. Sıkıntı bu. Tabi daha değişir bu durumlar. Bekliyoruz bizde.

GFS'yi inceledim. Manisa'nın tepesine mor renk yaklaşmışken kupkuru model var GFS'de. Antalya'da bile lokal olarak -16 var. Antalya'dan giderken Manisa'da kar görelim diyorum ama bu gidişle Antalya'da alacak kar 😂

Şuan ECMWF'yi göremiyorum. İnşallah Manisa'da yağış vermiştir. GFS'deki gibi 1 gün bile sürmeyen yağış (o da orta kuvvet) korkunç hayal kırıklığı.

Akseki benim akrabalarım var rakımı 1000 metre filan çok kar alan bir bölge zaten.

Çok demeyelim. Ama iyidir gerçekten. Türkiye'nin birçok yerine göre iyi. Biraz daha yüksekte olsa (300m kadar) efsane kar alır. Bulunduğu yer öyle bir yer ki, iyi kar alır ama büyük balık hep azıcık yukarıdadır.

Kamyon ve otobüsler havada kar olsa bile Akseki'den öteye geçirilmez jandarma tarafından. Akseki'de 1 cm örtü demek yukarısında yolların kapanması, kayan arabalar demek.

Ben oralardayken çığ olayları da oluyordu. 7-8 metre kar... Tabi bu olaylar daha da yukarı kesimlerde.

Soğuk çekirdek eğer Varna ile Köstence arasına kadar sokulursa memleketiniz civarında tepki AB si oluşması kuvvetle muhtemel görünüyor. Bir ihtimal de ispanya fransa taraflarında oluşan AB nin Azor'a yapacağı baskı. Bu baskı izobarların sıkılaşmasına yol açarken tepki AB sinin oluşmasına olumlu etkisi de olacaktır.

Dün yazdığınıza istinaden bu akşamki ECMWF güncellemesi ile Manisa taraflarında yağışın oluşması için, Ege'nin güneyinde (Girit) oluşacak AB'ye bağlı. Fakat Kıbrıs gözüküyor verilerde. Bu durumda Isparta ve doğusu yağış bakımından şanslı gibi bir yorum yaptım şimdi. Kıbrıs'ın batısına kayması daha iyi olacak sanırım.

Varsayımlar bunlar , bilemeyiz bu kadarını

Yağış işini yarından sonra konuşmak daha mantıklı

Mevcut durum tespiti sadece. Evham yaptım bende. Kusura bakma. :) Antalyalı olunca o tarihlerde de Manisa'da olacağımdan ekstra ilgileniyorum bu sistemle. :)

Her yeri inceliyoruz artık. :)

Benim için önemli tek nokta Manisa şu an. :)

What's Happening in the Forum?

1. Topic
    2. Replies
    3. Last Reply
    1. İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar 658

• Aytac
    2. Replies
      658
      Views
      124k
      658
    3. Aykut53

1. Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar 638

• Samet
    2. Replies
      638
      Views
      60k
      638
    3. Misemsyb

1. Formula 1'e Dair Her Şey [Formula 1 Genel Konu] 1.1k

• Vintersaga
    2. Replies
      1.1k
      Views
      29k
      1.1k
    3. sura16

1. Veri Paylaşım ve Değerlendirme Merkezi 6.7k

• Interstellar
    2. Replies
      6.7k
      Views
      663k
      6.7k
    3. ExcuseMe

1. Konu Dışı [Genel Sohbet] 7.1k

• Interstellar
    2. Replies
      7.1k
      Views
      269k
      7.1k
    3. fehmi28

1. GFS-ECMWF-UKMO Yorumlamaları (Mart 2021) 228

• Samet
    2. Replies
      228
      Views
      32k
      228
    3. Autochthon

En Çok İfade Gönderilenler

1. Topic
    2. Replies
    3. Last Reply
    1. GFS-ECMWF-UKMO Yorumlamaları (Mart 2021) 228

• Samet
    2. Replies
      228
      Views
      32k
      228
    3. Autochthon

1. HF 2021 Kış Ligi Yarışması 14 (06.03.2021) Genel Yorumlama 8

• Samet
    2. Replies
      8
      Views
      535
      8
    3. bjk123

1. HF 2021 Kış Ligi Yarışması 14 (06.03.2021)

• Samet
    2. Replies
      0
      Views
      332
    1. Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu 229

• Interstellar
    2. Replies
      229
      Views
      11k
      229