Posts by Vehbi

Bizler ekonomik zorluklardan dolayı zor geçiniyoruz,bir sürü hesap kitap yapıyoruz ay sonunu getirmek için

Detaylı Hasar tespit raporunun ücretli olması zoruma gidiyor ,elimizi kolumuzu bağlıyor

Resmen ölümü beklemek gibi ,Allah bilir sonuçta ölümün nasıl ve hangi sebepten olacağını ama deprem konusunda ne yazık ki böyle

Çaresizlik zor ,Rabbim yardımcımız olsun

Eyvallah bilgilendirme için çok teşekkürler. Ücreti hakkında herhangi bir bilgi verdilermi peki ?

Ücret hakkında bilgi vermediler,çevre şehircilik il müdürlüğüne bağlı lisanslı firmaları arayıp bilgi alabilirsin dediler

Kolon ve kirişlerde gözle görülür çatlaklar varsa hasar almıştır ki Kocaelide eski yapıların tamımına yakını hasarlı dediler

Çevre şehircilik il müdürlüğün detaylı raporları belediyelere de geliyormuş,bu bilgiyi burdan veriyorum dedi

Kardeşlerim merhaba,

Biraz önce bina hasar tespiti için belediyeyi aradım ve belediye hasar tespitini biz yapmıyoruz dedi

Çevre bakanlığı il müdürlüğünün yaptığını ve onların verdikleri lisanslı firmalar tarafından yapıldığını ifade ettiler

Hasar tespitin ücretli olduğunu ve detaylı rapor yazdıklarını söylendi

Ayrıca Kocali de olup 20-25 yıllık binaların çoğu hasarlı olduğunu söylendi

Bilgilerinize Sunarım

O sıva çatlağı değil Hocam, Kolon veya kiriş hasar almış.

Bana kalırsa siz acilen başvuru yapın, hatta kira seçeneği dahil evinizi değiştirin.

Ciddi bir sorun var gibi gözüküyor evinizde.

İlker Hocam Merhaba,

Oturduğum daire 4 katlı ve zemin katta kirişler ve kolonlarda çatlaklar var ama sadece zemin katta var,sıva çatlağı diyolar ama ben öyle olduğunu düşünmüyorum çünkü dalgalı dalgalı çatlaklar ,vakit ayırıp yanıtlarsanız mutlu ederseniz

Saygılarımla

Zemini kayaysa bişey olmamıştır herhalde çatlakta olmadığına göre büyük bi sorun yok demektir kanımca. Ama deprem üzerinden 20 sene geçti depremden hemen sonra sıva çatlağı felan olmadğından eminsen çok hafif hasar almıştır büyük ihtimalle. Bizim binlarda ortadan 2ye ayrılır gibi yukardan aşşağıya çatlak vardı mesela boyanınca kapanmıştı o yüzden soruyorum.

Hocam zemin en önemli faktör sanırım,İnşaat mühendisi akrabam var,Kendisi derki ; Zemin sağlam ise bina yaşı 30-35 olsun deprem geçirmiş olsun asla yıkmaz sadece hasar alır der,ama zemin kötü ise depreme uygun olsa 1 yaşında olsa bile anında gider der

99 depreminde izmit devlet hastanesinin önü üst üste bindirilmiş cesetler vardı gözlerimle gördüm,ellerini ayaklarını kaybeden insanları gördüm,feryat eden insanlar,çenesuyu semtinde buz pateni vardı,zaman zaman kaymaya giderdik,orası kapatılıp cesetler oraya getirildi,çok ama çok zor günlerdi uzun süre psikolojik destek gördüm tedavi oldum,Rabbim yaşatmasın tekrarını ve en ufak sarsıntıda o anlar geliyor gözümü önüne,son birkaç gündür geceleri uyuyamıyorum böyle devam ederse tekrar doktora başvurcam

Siz bi arayın ama oraya gitmek gerekiyor büyük ihtimalle aramakla hasar tespit için gelmezler tahminimce. Evet izmiti tam olarak bilmesemde özellikle Körfez Derince Yenikent bölgesi civarı 93-95 arası yapıldı. Dediğiniz gibi çoğu ev yaklaşık 25-26 senelik.

Derincede özellikle harmantarla öğretmenler çınarlı yörükler semtlerine akın etmiştik ,çünkü o semtlerde yeşil alan çoktu ,ben çok severim o semtleri sakin ve şehirlerden uzak ,Yenikent sopalı ise tam bi bomba ,çok sayıda ağır hasarlı evlerde insanlar çaresizlikten ötürü yaşadıkları söylenir ,aynı benim gibi

99 depreminde Kocaeli-derince de ikamet eden çok sevdiğimiz bir aile dostumuz vardı,60 evler semtine taşındı yeni bir ev satın aldı ve 1 hafta sonra 99 depremi meydana geldi hayatlarını kaybettiler,bir önceki evleri ise hala sağlam duruyo yani müteahhitlerin yapmış olduğu yapılar soru işareti ,günümüzde bile müteahhitler yap denetim firmaları ile anlaşıp dayanıksız yapılar yaptığı söyleniyor belki de spekülasyondan ibarettir

Bi arkadaşımla konuşmuştum yaklasık 2 sene önce herhangi bi ücret istenmiyor demişti ben ihmal etmiştim gitmemiştim. İlla yakınlarda deprem olduğunu göreceğiz bazı adımları atmak için. Oraya gidip bazı belgeler dolduruyorsun vs diye düşünüyorum. Bende çok yakında gideceğim ama siz eğer yarın gidecekseniz bilgilendiriseniz beni ve arkadasları makbule geçer. Bende hazırlıklı giderim en azından.

Açıkçası Belediyeye gidilmesi gerektiğini dahi bilmiyordum,o kadar uzağım,hasar tespit çalışması sürecine,çalışıyor olduğumdan ötürü arayacağım,aklımda ki soruları yönelteceğim ,alacağım yanıtları da sizlerle muhakkak paylaşırım ama şu bi gerçek ki izmit derince körfez dolaylarında çok sayıda 25 yaş üstü evler var

Yarın Kocaeli Büyükşehir belediyesini arayıp oturduğum ev için hasar tespit talep edeceğim,bu süreç hakkında en ufak bilgi sahibi değilim,hasar tespit için veya bina için rapor yazılırken herhangi bi ücret isteniyor mu ? Bilgi aldıkça sizleri de bilgilendiriyor olacağım

Kardeşlerim 99 depremini yaşadım ve uzun süre de psikolojik olarak kendime gelemedim,şuan oturduğum ev 25 yaşında ve orta hasarlı,biraz önce yalova açıklarında olan sarsıntıyı da hissettim ama elden gelen hiçbirşeyim yok ,ne ev alabilirim ne de farklı bir ile geçiş yapabilirim,olası büyük depremde yüksek ihtimalle hayatımı kaybedeceğim orta hasar almış olduğum evde ,kadere teslim oldum artık,ekonomik güçlük çaresizlik çok zor ,Rabbim yardımcımız olsun

Pazartesi günü deprem ile ilgili kamu kurumlarını arayıp oturduğum bina için inceleme talep edeceğim,99 depremini yaşamış ve 28 yaşında bina,ordan mutlaka bir rapor çıkacaktır ,bence artık somut adımların atılması gerekiyor çünkü tüm bilim insanları olası büyük depremde eski yapıların ayakta kalması güç yorumlarını yapıyorlar

Dün yaşanılan depremden sonra ,çok hızlı bi şekilde bilim insanları olası büyük marmara depremiyle ilgili yaşanabilecek sonuçları açıkladılar ve tedirgin olan insanlarımız da çok doğal olarak bu yıkımla alakalı çaresizlikten ötürü moral motivasyonunu kaybetti ,bence biraz deprem ile ilgili medyadan uzak durmakta yarar var

Geçim ve ekonomik problemin en yoğun seviyede yaşandığı bölge olan marmarada,bundan böyle bunlara ilave olarak psikolojik problemler eklenecek depremden kaynaklı , o yüzden kurulan her cümleye dikkat edilmeli ,ağızdan çıkan her söylem farkında olmadan kalıcı hasarlara neden olabilir psikolojilerde