Posts by Vehbi

İlker hocam Merhaba,

Samimi,içten ve objektif düşünceleriniz için yürekten teşekkür ediyorum

Saygılarımla

Zemin Katta bulunan kolon ve kirişlerde bulunan çatlakla bir hayli canımızı sıkıyordu,94 yılında yapılan apartman 25 yaşında ve 99 depremini yaşamış

Bugün çatlak olan bir kolonu,sıva üzerinden rastgele kırdık ve kolona kadar indik,kolonda çatlak görünmüyordu

Bunu 1 kolon için yaptık diğer ,diğer kolon ve kirişlerde yapmadık ,belediyeyi aradım ben karışmam ,lisanslı firmalar yapıyor deyince

Bizde kendimizce birşeyler yapmaya başladık

Bilim insanlarını dinledikten sonra,Olası 7,4 lük marmara depremi tüm kıyı illeri etkiler,İstanbul depremi tabirini doğru bulmuyorum ,İzmit ,Yalova,Bursa çünkü çok büyük enerjiden bahsediyoruz ,elimizden gelen tek şey dua etmek ,varsa paran binanı güçlendirme yapmak ,karamsar olmak istemiyorum ama olası marmara depremi 99 dan çok daha yüksek yıkım yapacaktır ,hem ekonomik hem psikolojik

99 depremini İzmit'te yaşadım ,ilk saniyeler hafif sallandı o ara uyumamıştık ve zemin katta oturuyorduk ailemle birlikte hemen dışarı attık kendimizi,ne oluyo derken şaşkınlık içindeyken ,çok kuvvetli bir ses ile olağanüstü sallantı başladı ve o büyük sallantıda kapı önündeydik ,hiç unutmuyorum binalar gözümüzün önünde resmen eğilip ayağa kalkıyordu,dışarda olmamıza rağmen ayakta duramadık,yerlere savurdu bizi,çok kötü günlerdi,Rabbim yaşatmasın tekrarını

Arkadaşım bundan 7 sene önce yeni ev satın aldı,depremde eski evi hasar görmüştü,geçen hafta için meydana gelen deprem sonrası evinde çatlaklar meydana gelmiş ve Özel bir yapı denetim firmasını arayıp hasar tespit yaptırmış.Yapı denetim firmasının ön raporuna göre kolon ve kirişlerde meydana gelen çatlaklar malzeme eksikliğinden denmiş,bu arkadaş evini aldığı müteahhitti arıyor fakat ulaşamıyor ,henüz kredilerini ödüyor evin,ilgili belediyeye gidip ev yapılırken onay veren yapı denetim firmasına ulaşacak ve dava açacağım diyor,yani kardeşlerim ekonomik durumun olsa dahi,ev alıyosun ama böylesi olumsuzluklar meydana geliyor ,bence en büyük büyük olumsuzluk ise bizim gibi 25 yıllık binalarda oturup ekonomik sorunlardan ötürü çaresiz kalan insanların ücretli olduğu için hasar tespit yaptıramıyor olması

Bizler ekonomik zorluklardan dolayı zor geçiniyoruz,bir sürü hesap kitap yapıyoruz ay sonunu getirmek için

Detaylı Hasar tespit raporunun ücretli olması zoruma gidiyor ,elimizi kolumuzu bağlıyor

Resmen ölümü beklemek gibi ,Allah bilir sonuçta ölümün nasıl ve hangi sebepten olacağını ama deprem konusunda ne yazık ki böyle

Çaresizlik zor ,Rabbim yardımcımız olsun

Eyvallah bilgilendirme için çok teşekkürler. Ücreti hakkında herhangi bir bilgi verdilermi peki ?

Ücret hakkında bilgi vermediler,çevre şehircilik il müdürlüğüne bağlı lisanslı firmaları arayıp bilgi alabilirsin dediler

Kolon ve kirişlerde gözle görülür çatlaklar varsa hasar almıştır ki Kocaelide eski yapıların tamımına yakını hasarlı dediler

Çevre şehircilik il müdürlüğün detaylı raporları belediyelere de geliyormuş,bu bilgiyi burdan veriyorum dedi

Kardeşlerim merhaba,

Biraz önce bina hasar tespiti için belediyeyi aradım ve belediye hasar tespitini biz yapmıyoruz dedi

Çevre bakanlığı il müdürlüğünün yaptığını ve onların verdikleri lisanslı firmalar tarafından yapıldığını ifade ettiler

Hasar tespitin ücretli olduğunu ve detaylı rapor yazdıklarını söylendi

Ayrıca Kocali de olup 20-25 yıllık binaların çoğu hasarlı olduğunu söylendi

Bilgilerinize Sunarım

O sıva çatlağı değil Hocam, Kolon veya kiriş hasar almış.

Bana kalırsa siz acilen başvuru yapın, hatta kira seçeneği dahil evinizi değiştirin.

Ciddi bir sorun var gibi gözüküyor evinizde.

İlker Hocam Merhaba,

Oturduğum daire 4 katlı ve zemin katta kirişler ve kolonlarda çatlaklar var ama sadece zemin katta var,sıva çatlağı diyolar ama ben öyle olduğunu düşünmüyorum çünkü dalgalı dalgalı çatlaklar ,vakit ayırıp yanıtlarsanız mutlu ederseniz

Saygılarımla