Posts by Vehbi

Dün akşam Yalova merkezli olan depremi ,İzmitte çok net hissettim,çok kısa sürdü ama etkili vurdu ,99 depremine benzeyen yönleri oldu yaşadıklarımın,Kolonlardan ses geldi mesela ,evdeki diğer eşyalardanda, Silivri açıklarında olan deprem uzun sürmüştü ama böyle güm diye vurmamıştı,gece ilerleyen saatlerde eve girdik zaten,dua ede ede uyuduk çaresizlik zor ve dibine kadar yaşıyoruz

Twitter,Facebook gibi sosyal medyalarda ,gerek türk kullanıcılar gerekse yabancı kökenli kullanıcılar deprem tahmini,deprem sayfası açmışlar ve yüksek sayıda takipçileri var ,kimisi gezegenler ile ilgili kimisi kendi metodları ile sürekli büyük deprem uyarıları yayınlıyorlar,Bu kullanıcılar hakkında BTK keşke yasal işlem yapsa ,tek tek bunları yakalayıp ağır cezalar verse,bunları yapanların birçoğu ne büyük deprem yaşamıştır,ne de büyük depremde yakınlarını kaybetmiştir,çok ağır bir psikoloji çünkü deprem

Her ortamda deprem konuşulur oldu, evde sokakta iş yerinde ,korku çok büyük olduğu için rüyalarımızda bile deprem yaşar olduk,Rabbim yaşatmasın demekten başka birşey gelmiyor elden

İlker hocam Merhaba,

Samimi,içten ve objektif düşünceleriniz için yürekten teşekkür ediyorum

Saygılarımla

Zemin Katta bulunan kolon ve kirişlerde bulunan çatlakla bir hayli canımızı sıkıyordu,94 yılında yapılan apartman 25 yaşında ve 99 depremini yaşamış

Bugün çatlak olan bir kolonu,sıva üzerinden rastgele kırdık ve kolona kadar indik,kolonda çatlak görünmüyordu

Bunu 1 kolon için yaptık diğer ,diğer kolon ve kirişlerde yapmadık ,belediyeyi aradım ben karışmam ,lisanslı firmalar yapıyor deyince

Bizde kendimizce birşeyler yapmaya başladık

Bilim insanlarını dinledikten sonra,Olası 7,4 lük marmara depremi tüm kıyı illeri etkiler,İstanbul depremi tabirini doğru bulmuyorum ,İzmit ,Yalova,Bursa çünkü çok büyük enerjiden bahsediyoruz ,elimizden gelen tek şey dua etmek ,varsa paran binanı güçlendirme yapmak ,karamsar olmak istemiyorum ama olası marmara depremi 99 dan çok daha yüksek yıkım yapacaktır ,hem ekonomik hem psikolojik

99 depremini İzmit'te yaşadım ,ilk saniyeler hafif sallandı o ara uyumamıştık ve zemin katta oturuyorduk ailemle birlikte hemen dışarı attık kendimizi,ne oluyo derken şaşkınlık içindeyken ,çok kuvvetli bir ses ile olağanüstü sallantı başladı ve o büyük sallantıda kapı önündeydik ,hiç unutmuyorum binalar gözümüzün önünde resmen eğilip ayağa kalkıyordu,dışarda olmamıza rağmen ayakta duramadık,yerlere savurdu bizi,çok kötü günlerdi,Rabbim yaşatmasın tekrarını