Posts by 6 OCAK 2017

ben şahsım adına kendi düşüncemi söylüyorum lütfen kimse yanlış anlamasın bana göre bulaşıcılığıda bir nebzede olsa düştü çünkü bu kadar rahat hareket edilmesine rağmen vaka sayısında öyle çok bir yükselme olmadı inşallah da olmaz başta dediğim gibi bu benim düşüncem kimseyi bağlamadığı gibi bilimsel bir araştırmanında sonucu değil

Maske hocam sebebi bence maske yaygınlaştı

Her şey beklenildiği gibi gitmiyor mesela Almanya, nüfusun yüzde 75'ine bulaşacağını düşünüyordu 130 bin vakadan sonra yavaşlama trendine girdiler. 3 milyon ölüm fazla karamsarlık bence de

Hocam Almanya tüm hastalık genelinde bunu dedi ilk dalgada yine iyi kontrol ettiler 200.000 civarında kapatırlar ilk dalgayı bir de geçirip farkına varmayanları da eklersek 1 milyona yakındır bu sayı ve coronavirüs bu dünyadan silinmeyeceği gerçeği de var zaman içinde Almanya nüfusunun %75i geçirecek elbette amaç sağlık sistemi çöktüğü için ölümleri engellemek İspanya ve İtalyadaki gibi ordski sağlık sistemi rahatlayınca ölüm sayılarında da düşüş oldu baya tüm insanlığın %70 i bir şekilde geçirecek bu hastalığı grip virüsünden daha yaygın 10 yıl sonra belki standart bir grip virüsü gibi olacak bunu bilemeyiz

Bu dalgadan sonra da tam zıttı gelecek 0 izotermi girecek iç kesimlere nerden baksan Şubat ortalaması oluyor 0 izotermi iç kesimlere direkt bu dalgalanma bir afet bence sıcaktan ziyade

Ben de çok önemli bir hastalık olarak görmüyorum ancak tedavisi ya da aşısı olmadığı için ailemi ve yaşlılarımı korumak adına evde kalmaya ve tedbirlere uymaya özen göstermem gerek. Sürü bağışıklığı olayına da katılmıyorum çünkü herkes akışına bırakıp sürü bağışıklığı uygulamaya çalışırsa vakalar hızla artacak ve hastanelere aşırı yüklenme olacaktır bu da ne yazık ki bağışıklık sistemi zayıf ve yaşı geçmiş birçok insanımızı kaybetmemize neden olabilir

Eninde sonunda çoğu insan bağışıklık kazanacak bu hastalığa grip gibi ama şuanda ülkeler hastanelerdeki yığılmadan dolayı insanların ölmesini engellemek için çaba harcıyorlar İtalya ve İspanya'da olan durumun önüne geçilmeye çalışılıyor eğer bu durum olmazsa öldürücülüğü bizim ülkemizdeki gibi %2-%3 civarında hatta daha da düşük olan ülkeler var