Posts by Greenair19

  2. selim, Kanuni Sultan Süleymanın oğludur. Ve babası olan kanuni vefatından sonra tahta 2. Selim geçmiştir. O süreçten sonra taht kavgaları ve osmanlıdaki kötü gidişatın fitillerinden birisi atılmış olması itibari ile sanırım; Kanuni Sultan Süleymanın yaptıklarından ziyade, yaptıkları güzel şeyleri, iyi bir nesile aktaramaması tartışılır. Belki de babadan oğula geçen silsile sistemin en sıkıntı yanı budur. Kimisi 12 yaşında ülke yönetir. Babasını ayağına çağırır. Kimi ise elindekinin kıymetini bilemez. veya o işin ehli değildir. Sanırım baybars moderatörün anlatmak istediği buydu. İyi şeyler yapmaktan ziyade eldekinin kıymetini bilecek nesiller yetiştirememesi veya o mirasa sahip çıkamayan ehli olmayan birinin o işi devralmasıdır.

  @Greenair19 aynen kardeşim. Çin en sıkıştığı zamanda bir prensesi hediye olarak Türk kağanına ve Türk prensine yolladı çok geçmeden de devleti içten çökertmeyi başardı. Orta Asya da çok güzel bir atasözü vardır Uygurlara ve ya Başkurtlara ait olması lazım :


  '' Türktün Erderi Kaçan Attan Tüshüp Khatun Töshögünge Kire Baştaldı Oşondo Bodun Buzuldu''
  ''Türk erkekleri ne zaman attan inip hatun yatağına girmeye başladı o zaman devlet bozuldu ''

  Boşa dememişler her yiğidin bir zaafı vardır. Adamlar bizi bizden iyi tanımaları aslında tek sıkıntı, kendimizi onlara bazen her konuda teslim etmekten alıkoyamıyoruz. Günümüzde olduğu gibi aslında. Aynı taktiği avrupa demografik ve sosyo kültürel bağlamda şu an bize empoze etmeye çalışıyor. Hatta başarıyor da çoğu kez. Bugün cumada hutbe konusu ilginçti. Biz birilerine benzemeye çalışmamalıyız Müslüman olarak .. Örnek verdi; şu ölen insanların naaşına karanfil, gül bırakma olayıni emsal etti. Yahu bir müslümanın karanfil,gül ile ne işi olur; ona dua etmek varken dedi. Bu bile onlara empoze olduğumuzun göstergesidir. İşin kötü tarafı ise islami değerlerin de bu çatıda eriyip gitmesidir. Saygılar.

  işte zamanında bizim atalarımız ( İslamdan önce ) çinin ilimi yerine hatunlarını aldıkları için parçalanmışız be kardeşim :)

  Kaleyi içten fethetme düşünceleri ile yaptılar ve başardılar çoğu defa. Bizim atalarımız da hatun düşkünü olma zaaflarını mı kullandılar acaba 8|