Posts by hopa08

Portakal limon mandalina gibi ağaçlar soğuğa karşı dayanıksız olan Akdeniz ve tropikal iklim meyveleridir. Don olayları ilk bu ağaçları vurur. Kurumaları normal.

Portakal limon mandalina ağaçları soğuğa son derece dayanıklı ağaçlardır bunun araştırması nerde yapılmış yapılmışsa ben45 yıldır ve buyuklerim hiç böyle bı olay yasamamişlar Bu Karadeniz ne soğuklar ne kar yağışları ne buz gibi havalar gördü tropikal meyve olabilir meyveler dönüp çuruye bilir fakat 50 / 60 yıllık portakal ağacın dan al 10 yıllık portakal ve limon ağaçları bile kökünden kurumaya başladı...don olayı ile alakalı olsaydı ben bu yaşıma kadar böyle birşey yaşamadım bunda başka birşey var çünkü bu olay geçen yıl başladı geçen yıl benim 2 portakal ağacım kurudu komsularda 1/ 2 portakal ağaçları kurudu geçen yıl don yoktu bu yılda artarak kurumaya devam ediyor

Birşeyler ters gidiyor olağan dışı birşeyler oluyor 9 Şubat'ta gelen soğuk hava ilen birlikte hiç olmayan şeyler oldu portakal ve limon ağaçları yaprak döktü ve sadece buzdan yaprak doktuğunu düşünürken ağaçlar kurumaya başladı bu ağaçlar çok dayanıklı ve çok sağlam ağaçlardır 45 yaşındayım ben böyle birşey hiç yaşamadım... belki bu olayı biraz ileri boyutlara tasiyacam ama ben bunun gerceklese bilecegine inananlardan olduğum için söylüyorum ....BUZUL ÇAĞININ AYAK SESLERİMİ ...yoksa fazlamı abarttım ....bu çok genele yayılmaya başladı herkesin portokal ve limon ağaçları kuruyor meyveleri dalında çürüyor ...yoksa başka bişey mi var ....

2012 de sanırım Mart 10 civarlarıydi 30 cm kar gördüm 2014 olması lazım Mart 30 benim bölgem sahil şeridini kompl beyazlatti tarihini hatırlamıyorum Nisan 5 gibi 5cm ye yakın kar yağdı kış bitirmek mı bizde kış Nisan 1 de biter burası Karadeniz Nisan 1 e kadar herzaman kar yağma ihtimali vardir .

hopa kar fırtınası aslında etkili bir sistem geldiğinde bu Karadeniz için olağan birdurum bunu çok defalarca yaşadık bu seferki çok daha fazla ilgi görmesi medyalara düşmesi 2.5 yıl kar gormememizden kaynaklanıyor olabilir.😁

Ne kar yağdı beeee 1 gün 2 gün derken haftayı ful tatil yaptı milli egetim müdürlüğü olması gerekende o idi ...böyle bir kışı unutmuştuk artık hatırladık bundansonra güzel kışlar bizi bekliyor ....⛄☃️⛄😊

Etki olarak klasik bir Karadeniz sistemi idi ancak 3 yıl sonra gelince çok daha fazlası tabi.

Gelmesi muhtemel sistemleri takibe başlayabiliriz artık ancak birkaç gün kafa dinlemek en iyisi.:)

Sonderece katılıyorum klasik bir Karadeniz sistemiydi 3 yıla yakın kar görmeyince kendi adıma şaşkına döndük şükürler olsun ki bu sistemlen eski sistemleri anımsadık inşallah şeytanın bacağını kırdık gelecek senelerde Karadeniz üzerimize oluk oluk akar inşallah