Posts by Fatihaltinay55

  Günaydın kardeşlerim

  Sağlıklı sıhhatli bereketli bir hafta olsun

  Selamlar


  arkadaşlar benim çok bir bilgim olmadığı için buraya yazmak istedim korona konusuna da yazamadığım için. kardeşimin özel okulu bugün itibariyle olmak üzere haftanın 2-3 günü 9 dan 1 e kadar yüz yüze ders görülecek akşamı da ne saçma şeyse uzaktan eğitim görülecek şekilde açıldı ama ders programına galiba özel okulların liselere açılması yasak olduğu için normal ders yerine rehberlik dersi yazmışlar yani güya rehberlik için gidilecekmiş galiba sizce bunları yapmaya hakkı var mı yani böyle bir yasak durumu söz konusu mu göz göre göre öğrencileri riske atıyorlar bence

  Normalde yasak ama Samsun da da pek çok özel okul bunu 1 aydır yapıyor. Tabi isteğe bağlı diyorlar. Ben bu olayı face de MEB Öğretmen sayfasında dile getirince özel okul çalışanları falan lince çalıştılar ama cevap verince sus pus oldular.

  Maalesef durum bu. Devlet okuluna giden ne yaparsa yapsın mantığı aldı başını gitti.

  Sağlıklı bireyler olarak evde de bazı alışkanlıklarımızı terk etmemiz gerekiyor. Bunu bizzat evde yaşadığım için söylüyorum. Biraz uzun yazabilirim, kusura bakmayınız. Olay şöyle=Babam virüsü dışarda kapıp belirtilerin olmadığı dönem içinde temaslı olduğu kardeşim ve anneme bulaştırmış. İlk belirtiler kardeşimde çıktı. Öksürük ve ateş. (kardeşim her seferinde sık sık nezle olup üşüttüğü için daha önceki şüpheli iki-üç durumda da negatif çıktığı için 3. Seferde rahat davrandık. Kendisi hiç dışarı çıkmadığı için ayrıca hiç ihtimal vermedik. Meğer covidliymiş sonradan geç öğrendik. Daha önceki iki durumda da bizzat ben onu hastaneye götürüp test yapmıştım. Kpss sınavına odaklandığım haftaya denk gelince çok uğraşamadım. 3 gün boyunca yüksek ateş ve öksürükle biz evde beraber ailece yemek yedik. Yan yana oturduk. Hatta aynı bardakları bile kullanmışızdır muhtemelen. Aynı çay kaşığı, aynı tuzluk, aynı yemek tabağı ve yakın mesafe. Ama benim kardeşimle hiç bir zaman temasım olmadı. 4.gün kardeşimde belirtiler birden kesildi, babamda başladı. Artık durumdan iyice şüphelendik. Babama özel hastanede test yaptık. Sonuçlar gelmeden annemde de öksürük başladı. Sonra hepimiz test yaptık. Sonuç temaslı durumda olan annem-babam-kardeşim pozitif. Ailede kimsede temasta bulunmayan ben ve ablam negatif.


  Buradan şunu anlatmak isterim. Kardeşim hiç dışarı çıkmamasına rağmen dışarı alışverişe giden babam virüsü almış. Sonra temaslı olan kardeşim ve anneme bulaştırmış. Şayet kardeşim gibi ben de EVDE TEMASLI olmuş olsaydım muhtemelen ben de yakalanırdım. Aynı ailede birkaç kişide olması diğerlerinde çıkmaması mümkün. Herkes illa yakalanacak değil. Ancak dediğim gibi hasta olan üzerinize doğrudan öksürmediği ve uzun süreli çok yakın mesafede bulunmadığınız sürece kolay kolay bulaşmaz. Bir diğer ayrıntı= evde pozitif çıkanlarımız evde iken sürekli ellerini gözüne, yüzüne, burnuna götürme gibi alışkanlıkları vardı. Anlattıkları gibi evde maskesiz bile olsanız aranızda 50-60 cm olduğu sürece, aynı eşyaları kullanmanız, aynı masada oturmanız, aynı wcyi kullanmanız size pek bulaştırmıyor. (burada süre faktörü önemli. 15 dk üzeri risk artar) Doğrudan temas, doğrudan üzerinize hapşırma öksürme, havasız oda ve elini yüzüne gözüne götürme olaylarına mutlaka dikkat edin. Virüs ailede birine bulaştığı takdirde belirtiler çıkmadan bulaşmaya yayılmaya başlıyor. Sağlıklı görünseniz bile, ailede belirtiler olmasa bile her zaman aile içi bunlara dikkat edin derim. Yoksa ailenin komple birden hastalanması çok berbat bir durum. Kimse kimseye yardım edemez duruma gelir ve hiç görmediğiniz kadar günlük ev işleri işkence gibi gelir. Allah kimseye yaşatmasın. Hepinize sağlıklı günler dilerim.

  Şu noktayı anlamadım, aynı evde yan yana oturdukyemek yedik aynı bardağı kullandık yazmışsınız altta ise evde temaslı değildim yazıyor. Bunları yapıp nasıl temaslı değiliz diyorsunuz?

What's Happening in the Forum?

  1. Topic
  2. Replies
  3. Last Reply
  1. İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar 3.4k

   • Vintersaga
  2. Replies
   3.4k
   Views
   276k
   3.4k
  3. berkay_tuku

  1. Konu Dışı [Genel Sohbet] 1.4k

   • Interstellar
  2. Replies
   1.4k
   Views
   43k
   1.4k
  3. Berkay34

  1. Diğer Modeller(GEM, CFS, NASA vs) 3.6k

   • Kar Hastası
  2. Replies
   3.6k
   Views
   382k
   3.6k
  3. divane

  1. 🚑 Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu 23k

   • Fease
  2. Replies
   23k
   Views
   1.7M
   23k
  3. Neilos_35

  1. Ankara Özel Raporlar - Yorumlar 6k

   • KarTutkusu03
  2. Replies
   6k
   Views
   394k
   6k
  3. Snow Hound06

  1. Futbola Dair Her Şey [2019/20] 5.2k

   • Samet
  2. Replies
   5.2k
   Views
   159k
   5.2k
  3. PergamoN

En Çok İfade Gönderilenler

  1. Topic
  2. Replies
  3. Last Reply
  1. HF 2020 Yaz Ligi Yarışması 14 (26.09.2020) Genel Yorumlama 4

   • Samet
  2. Replies
   4
   Views
   142
   4
  3. Mrsnow

  1. HF 2020 Yaz Ligi Yarışması 14 (26.09.2020)

   • Samet
  2. Replies
   0
   Views
   133
  1. HF 2020 Yaz Ligi Yarışması 13 (19.09.2020) Genel Yorumlama 187

   • UmuTCaN
  2. Replies
   187
   Views
   3k
   187
  3. Samet