Posts by sura16

Depremin hala ne zaman olabileceği ile ilgilenmek çok boş geliyor. Diyelim ki Aralık olmadan bir deprem olacak diyen bir tez ya da bir teknoloji gelişti. Ne yapacağız 6 aylığına bir yere mi gideceğiz. Maddi durumu iyi olanlar hadi yaptı diyelim. Kalan milyonlar ne yapacak. Depreme hazır olmadığımızı bilerek yaşıyoruz. Ve böyle de devam edecek. Pandemi de bile sınavı halk olarak geçemedik. O felaket günü elbet gelecek ve gelecek nesil bile umurumuzda değil...

Çok haklı bir durum. Ben evime,zeminime güvenmiyorum. Ev 90'lı yıllarda yapılmış. 99 depreminde bir etki var zaten. Açıkçası ölümü bekliyorum. Kaderimizde ne varsa o. Deprem çantası hariç hiçbir önlemim yok. 3 tane kırılması beklenen segment var. Mesela 2 gün,1 hafta ara ile kırıldı diyelim 1 tanesinden kurtulur, ikinciyi kaldıramaz evim. O yüzden elden bir şey gelmiyor. Ev fiyatları çok uçuk insan taşınamaz,edemez de. Bu önlemler 99 depreminden sonra hemen akabinde alınsaydı 21 senede şuan marmara bölgesi yenilenmiş olurdu. 99 depremi bir haberciydi. Eylül Silivri depremi bir sinyal oldu. Herkes unuttu o depremi de. Sözde önlemler alınacaktı hızlı bir şekilde. O Marmara depremi olunca,marmara bölgesi iflas edince ülkenin durumunu göreceğiz. Ekonomik,maddi ve manevi, can kayıpları vb çok çok büyük etkileyecek. Kaç senede toplar ülke allah bilir. İşimiz çok zor. Korkuyla yaşıyoruz artık nereye kadar ben de pes ettim. Eylül Silivri depreminden sonra geceleri hep geç yattım gece depreme yakalanırsak ailemi uyandırayım, hepsini içeri toplayım güvenli hale gelsinler diye. Psikolojik olarak çok çökertiyor. Ama ailelerde suç var. Bizim evde bir sürü dolap, gardırop var. Sabitleyelim desem de umursayan yok. Ailelere zamanında deprem bilinci aşılanmamış. Birde 99 depremini baya şiddetli yaşadıklarını hâlde yani bilmiyorum ne yapacağız böyle.

Habertürk'te Süleyman Özışık dedi ki aldığı habere göre İlk küçük patlamada işçiler hemen tahliye ettirmişler. O yüzden ölü sayısı az diyor. Doğru mu bilmiyorum umarım doğrudur.

Bu kadar muhalif olmaya gerek yok. Ölü sayısını saklama imkanları yok. Aileleri var. Haber kanalları orada. Dünya insan olay yerini gördü. Hastanede ölenler olursa toplu açıklanır yarın net durum. Umarız ölü sayısı artmaz.

Bir video gördüm yaralı kanlar içerisinde yerde yatıyor içim parçalandı İçim. Birde yemekhane videosu gördüm ne kadar şiddetli patladıysa dağılmış etraf hep. Allah yardımcıları olsun. 2 tane yangın söndürme uçağı müdahale ediyormuş. Yangın helikopterleri de müdahale de.

Code
    1. 2020.07.03 11:33:43 40.6850 30.6427 0.0 -.- 1.7 -.- YAGCILAR-AKYAZI (SAKARYA) İlksel

Patlama sismogramlara da yansımış. Afad'da 2 ayrı küçük deprem var. Muhtemelen patlama yüzünden.

Umarım can kaybı yoktur ama Twitter'da olduğu söyleniyor. Bence devlet tüm havai fişek fabrikalarını kapatmalı. Doğaya külliyen zarar. Artık zaten lazer,drone vb gösterileri yapıyorlar. Doğaya ve insana zararı olan havai fişek yasaklanmalı.

Baya yanıyor. Etrafta ormanlık,ağaçlık alan var herhalde. Sıçramaz inşallah. Havai fişek üretimi ve kullanımı yasaklanmalı. Doğaya külliyen zarar. Artık lazer teknolojileri falan var. Çok gereksiz zaten.

Temmuz ve Haziran ayında aynı bölgede orta marmara çukuru civarında 18 deprem olmuş. Marmara denizinin diğer yerlerini de sayarsak sayı çok daha fazla. Sadece orta marmara çukurunda 18 deprem oldu yakın zamanda.