Posts by Kadirwinter

Sonbahara sıcaklık anlamında güzel bir giriş yaptık. Son yıllarda hatırlarsanız eylül ayı hatta ekim ilk 5, 10 gününü yaz tadında geçiriyorduk. Bunu bu yıl kırdık. Yağış için aynı şeyleri söylemek zor, çoğu tahmin sitesi sonbaharı normaller ve zaman zaman altında sıcaklık ve uzun yıllar ortalamalarınin altında yağışla geçireceğimizi söylüyor, bu hiç yağış düşmeyecek demek değildir.

Ekim ayı sıcaklık anomalisi, güzel bir görüntü.

Bu tahmin kasım, aralık, ocak ayını kapsıyor. Tahmin şuan yaşadığımız atmosfer örüntüsüyle çok benzer, sibirya öngörülmüş, coğrafyamıza özel soğuk koridoru, bu tahminler önümüzdeki ay daha da güzel bir hal alacaktır, sık sık orta avrupaya yerleşecek inatçı bir yb'den bahsedebiliriz. Bu olay Hafif la nina kışlarının karakteristik bir yapısıdır. Aktif sibirya ve düşük yer seviyesi sıcaklıkları, etkisiz güney salınımları, parçalanan kutup girdabı, ilgili sezonda birçok genç arkadaşımız belkide ilk kez bukadar soğuk yiyecek.

Marmaris Armutalan da devam eden yangınları söndürmek için mücadele eden personelin içme sularını çöpe atan 3 şahıs gözaltına alındı. Şüpheliler ifadesinde şişelerin buz tutup çatlamaları nedeniyle çöpe attıklarını söylediler.?(

İyi akşamlar, son veriler incelenmiş olmakla; uzun süredir kuraklıkla boğuşan güneydoğu hatta bütün Türkiye özlediği yağışlara 12 ocaktan sonra kavuşuyor yeterlimi? Değil!!

Yağış anında ve devamında sıcaklık yeterli olmayacağından kar ihtimali düşük kalıyor. Sıcaklık ortalamaların çok üstünde bu sistem mevsim normallerine yaklaştıracak.

Klasik olarak sistem sonunda soğuk yerleşmiş olacak 18 ocak devamında kar olurmu buda düşük bir ihtimal, çünkü azor yatay seyredecek, burnumuzun dibine gelecek yüksek akdenizin pasif kalmasına neden olacak.

Sonrasında ısınma periyoduna girmiş olacağız,

Özellikle bugün sosyal medyada karşılaştığım ocağın son haftasında sistem beklentisi, ben aksine son haftada ısınma bekliyorum. Soğuk hava kuzeyimizde kalmaya devam edecek. Şu an o soğukların inmesi için şartlar uygun değil, değişirmi değişir tabi.

İskandinav yükseği çok önemli çok,

Her ne kadar bu kış bizim için dramatik ilerliyorsa da olumsuz ve kısır bir döngü kırıldı. Gelecek daha güzel olacak. Önümüzdeki günlerde bizim için sevindirici olan yağışlar.

Bir arkadaş geride bıraktığımız sayfalarda eskiden azor, nao, ao varmıydı diye veryansın etmiş, evet vardı bu sene sadece bizim taraftarımız değil. :thumbup:

Evet arkadaşlar benim gördüklerim bunlar, atmosfer her zaman değişime açıktır.

Gelecek hafta görüşmek üzere, Allaha emanet olun.

Harunsalman72 haklısın, şöyle bir olay daha var. Amerika kıtası bu kış yeteri kadar soğumadı, soğuk hava atlantiğe uzanıp AB patlatmadı yeteri kadar, kuzey atlantik pasif kaldı bu negatif nao'nun açılımıydı, nao'nun Avrupa kışı üzerine temel etkileri var. Moderate la nina olayında joker negatif endex. Geçmişe gidersek 1971 sezonu nina endexleriyle bu sezon çok yakın, atmosfer trajik bir hadise yaşanmaması halinde döngü değişmez. Geçmişten örnek bunun için, bahar ve yaz aylarında neutral 2022 kışında hafif la nina, nereden nereye geldim. Affola biraz dolmuşu Allaha emanet. :)--

Tepemizde çok iyi soğuklar birikiyor ama inmesi için İskandinav yükseğine ihtiyacımız var. Kaynak azor tabii, en şiddetli soğuklar malum yb'nin desteğiyle uğrar bize birde kutup yükseği destek verirse blokaj, 12'den sonra yağışlı bir sistemsiz var gücü ve süresi ile daha sonrası için detaylar yarın akşam.

Atmosfer tahmini, kolay olmasa gerek. Hele bu teknoloji için milyar dolar harcayan kurumların yanıldığını görünce, tahmin yapmak için bir sürü parametre harmanlayıp yoruma döküyoruz ama bazen istenmeyen gelişmeler yaşanabiliyor.

Bölge sorumlumuz ve diğer değerli tahmincilerimiz 8-9 yıldır burda bıkmadan tahmin yapıyor. Olumsuzluklarla karşılaşmalarına rağmen, kendilerini ıspatlamış arkadaşlar. Kesinlik olsaydı adı tahmin olmazdı, bazen heyecanla tahmin yapmışızdır ancak, hiç bir şekilde hayal satmadık.

Tahmin yapan herkese biraz daha yumuşak davranılırsa, bu iş daha keyifli olacaktır.

Zor zamanlardan geçiyoruz, 15 yıl öncesine göre belirgin değişiklikler var. Bu sezon itibarıyla olumlu değişimler gördüm. Her ne kadar biz sıcak tarafta kalsak bile önümüzdeki birkaç yıl daha iyi olacağız.

Ercan Mert kardeşime katılıyorum. 20 senaryo.

Kışa girdiğimizden beri hiç soğuk sistem tarihi vermedim, veremedim. Çünkü lehimize olan hiçbir veri yoktu, endex negatifte devam ediyor. Bunun kaymağını resimde de görüldüğü üzere Avrupa yiyor. Koca kışı sistemsiz kapatmayacağız tabii

Kasım sonunda sibirya ile ilgili bir tahminim vardı, hazar denizini sınır olarak kabul etti maalesef, sıradışı bir kış daha.