Posts by Kadirwinter

Berkay34 Paylaştığın veride özellikle iskandinavyadaki yoğun kar örtüsü ki buna daha da eklenecek, o bölgede oluşacak yükseğin sık ve güçlenmesine neden olur, temennimiz yükseğin kuzey güney istikametinde güçlenmesi ve hareket etmesi. Çoğu modelden anladığım güneydoğu yönünde uzanacağı, bel bağlamamak gerekir tabi. Bu arada paylaştığın verileri ve yorumlarını keyif alarak okuyorum. Devamını bekleriz.

Değerli hemşerim kış tahmininizi bekliyoruz inşallah .

Aslında kış gayet net, mevcut ve güncel verileri göz önünde bulundurursak, pozitif endexlerin ao, nao ile QBO'nun damga vuracağı bir sezon olacak, ao hariç pozitif nao ve QBO'nun kombinasyonunda kafkasya bölgesi sert kış geçirir, bu kış sevdiğim ve sizinde seveceğiniz bir profil olarak karşımıza çıkacak, kendi bölgem adına konuşuyorum ki bence en şanslı bölge doğu karadeniz olacak. Yağışı az ama soğuğu çok, düşen yağışların genelde kar şeklinde olacağı bir kış, yakın zamanda yaşadığımız 2017'nin babası. Şimdilik bu şekilde, herhangi bir değişim olursa güncelleriz.

22 Ekim'de beklediğim sinoptik işte buydu.

Yorumunu anlamadım ama belirttiğin tarihten 45 gün sonrası için böyle bi sinoptik görmek pek mümkün değil gibi geldi bana, ancak soğukların etki alanı öngörülebilir ama oda zor. Ay sonuna doğru atmosfer değişiyor, etkileri 15 gün sonra belli olur.

İyi akşamlar, öncelikle buzmavisi hocam bölge sorumluluğun hayırlı olsun.

Evet sistemimizi aldık, ancak beklediğimiz bu tür sistemler değil sürekli kar sınırında kalıyoruz. Bu gün Adıyamanın yüksek ilçeleri ki çokta yüksek olmayan bazı ilçelerinde kar yağışı nedeniyle ulaşım aksadı, kentten 100 metre yüksek olan karadağ sırasında yoğun kar vardı.

Perşembeden itibaren günlerce ayazda kalacağız, aysonu çok hareketli görünüyor, milli kar tarihlerimiz. Şubat başıda aynı şekilde, iki gün sonra olası etkileri hakkında tarihi, süresi vb. daha açık bilgilerle yazarım inşallah.

8 ocak takla atıp duruyor, kar, kky, yağmur arasında gidip geliyor. Şayet kar olursa çok yoğun olur, hala ne olacağı net değil ama yağışın ilk dönemi yoğun kar bırakacak gibi, özellikle bölgenin batısında. Sonra bir kaç gün mola vereceğiz ancak soğuk hava kalacak.

Evet şimdi 16 Ocak!!!! Bu sistemden kimse bahsetmemiş sanırım, tarihe göre 24 saatlik oynama yapabilir. Bu sistemden daha doğulu gelecek, ve özellikle bizim bölgede soğuk olarak daha güçlü olabilir. Daha daha diyoruz çünkü her yeni sistem biraz daha güçlü geliyor.

Sistem geldiğinde hatırlayın beni.:thumbup:

Sağlıcakla kalın.

Her yeni sistem eskisini güç anlamında geride bırakarak geliyor. Modeller bir ara yoğun kar yağışı veriyor, 7'yi 8'e bağlayan gece ve sabah, nerelerde etkili olur nekadar olur yada olurmu net değil en az iki gün beklemek gerekir. Burdan şunuda belirteyim beklediğimiz resim değil bu kar olsada olmasada, günü geldiğinde o resmi hep beraber izliyeceğiz. Bu periyottan sonra sistemler daha doğulu gelebilir. ecmvf 240. saat dikkate alınmasada yükseğin aldığı konum bu tür bir diziliş bize fikir edinmemizde yardımcı olabilir.

İyi akşamlar, UmuTCaN Kardeşime beni bölge sorumluluğu konusunda mazur görmesini rica ettim, iş ve çeşitli aktiviteler nedeniyle forumda yeteri kadar aktif olamıyorum. Bu konuda size KARcanavarı hocam değerli tahminleriyle aydınlatacaktır. Bende fırsat oldukça yardımcı olmaya çalışırım.

Evet, modellerde de görüldüğü gibi çok aktif her sistemi vakum gibi çekiyoruz, ocak genel olarak bu şekilde geçecek. Bunu basit herkesin anlayacağı bir dilde anlatayım, atlantik (kuzey atlantik) normalinden daha serin bu durumda yeteri kadar buharlaşma olmayacağı için güçlü alçak basınçlar oluşmayacak, izlanda bölgesi ve batı zaman zaman orta avrupaya yüksek basınç hakim olacak, ara ara bu yb alanı bastırılsada hakimiyetini koruyacak böylece ülkemizinde içinde bulunduğu doğu avrupa sık sık soğuk ataklara maruz kalacak, şu an görüldüğü gibi.

Ben bölge olarak milli kar tarihlerimizde sık sık kar göreceğmizi tahmin ediyorum, Hataydan Siirtte bölge kara doyacak bu sene inşallah,

Kvothe yarın adıyamanda kar olacak.:)