Posts by dayko

Su-57 ler de f-35 gibi daha adam akıllı uçuşu yok. Kaldı ki su-57 avcı uçağı ve yine bildiğim kadarı ile şu an envanterde olan f-16 gibi kalkalım gidip kandil bombalayalım yapılamayacak bir uçak. F-35 ise en muhim özelliği radarda minimum iz (stealth) özelliği.Bunun yanı sıra her şey den biraz olan toplama uçak ama yukarıda belirtilen gibi pek beklentileri karşılamadı.Bir eurofighter hatta f-16 gibi heyecanlandırmıyor.Hangisini alalım? Size bir soru basit,sıradan ama her yola gelen mırın kırın etmeyecek silah mı istersiniz? Yoksa son teknoloji, nispeten güçlü fakat narin, kırılgan bir silah mı istersiniz? Geçmişte ki canlı örneği t-34/ tiger, panther, maus kıyaslaması gibi?

Bir başka taraftan ise ülkemiz yaklaşık 60 senedir Nato ya entegre olmuş durumda. Her yiğidin bir yoğurt yemesi olduğu gibi, Nato ve Doğu Pakt ülkelerin doktrinleri de biraz farklı. Uçakların piste inişi kalkışı manevra kabiliyeti,manevraya verdiği tepki gibi.Bırakın iki farklı doktrini aynı örgüte üye iki ülke arasında bile gözle görülür farklar vardır. Komple bir anda tamamen farklı doktrin üzerine kurgulanmış ülkeden büyük miktarda uçak alımı sıkıntılar doğuracaktır.(Mesela Türk Hava Kuvvetlerinde eğitim alan bir pilot diğer ülkere göre piste daha erken konar.)Zaten bildiğiniz üzere Allahsız,kitapsızlar Şanlı Türk ordusunun içini oymuş yetenekli zehir gibi olan subaylarımız komutanlarımız türlü dalavere ile uzaklaştırılmışken büyük değişimler sıkıntılı olabilir.

Meselenin özüne gelirsek; S-400 bizim için hayati önemi olan bir sistemdi, alınması elzemdi şükür ki aldık. F-35 ise o kadar muhim değil bana göre. Suriye'de haberlerde görmüşsünüzdür f-35 düştü.Suriye tarafı s-200 ile vurduk düştü derken, İsrail ise motora kuş kaçtı diye açıklama yaptı. Hangisine inanırsanız. Elde ki f-16'lar ise yanlış bilmiyorsam yeni modernize edildiler.Baybars'ın dediği gibi en azından 10 sene daha idare ederler. Bizim bir an önce TF-X i seri üretime alıp envantere sokmamız lazım. Roketsan da çok ciddi gelişmeler var. Hisarlar Boralar daha da gelişerek neden bizimde s-400 gibi sistemimiz olmasın? Bundan 70-80 sene evvel kendi uçağımızı yaparken (ruhları şad olsun) Nuri Demirağ,Vecihi Hürkuş'un neler yaptığını biliyorsunuz. Kendi uçağımızı üretiyorduk. Yine yaparız, YAPACAĞIZ.Amerika ambargo uygulayacakmış. Uygulasın ambargolar küçük ekonomiye kısa vadede zarar verse de uzun vadede uygulayan daha büyük zarar görür.2*2=4. Kıbrıs harekatından sonra uyguladı da noldu? Aselsan, Roketsan,Havelsanlar kuruldu.İvedilik ile öncelikli olarak silah sanayimizde bağımsızlaşmamız lazım. Ne Abd'ye ne de Rusya' ya bağımlı olmak istiyoruz. Eğer bu yüzden ambargo yiyecek ve ekonomimiz bozulacaksa kuru ekmek peynir yerim sesim çıkarsa da namerdim. Elçibey'in bir sözü ile noktalamak istiyorum yazımı "Sen Türk olduğunu unutsan da onlar unutmaz."
    edit:Yazıda yanlış bildiğim bir yer var ise lütfen uyarın doğrusunu öğretin.

Bahreyn Gp nin sıralama turları başlamak üzere. Ferrari senelerdir burayı seviyor. Antremanlardan da görüldü üzere güçlenmiş ferrari var. Tabi AMG tek turluk performansı her zaman en iyisi olmuştur. Muhtemel Ferrari galibiyeti olucak gibi duruyor. Vettel inşallah absürt hata yapmaz da iş dengelenir biraz. İşin güzel bir tarafı daha var Mclaren antremanlarda gerçekten güzeldi, umarım q3 te görürüz. Bu spor ferrari, williams, mclaren'la güzel. Son antreman da ilk iki ferrarinin ardında 0.7 saniye farkla geride kalmış Mercedes, tabi q3 te bu fark daha da eriyecektir diye düşünüyorum. Sıralamalar başlamak üzere izleyecek arkadaşlara iyi seyirler

Bugünün tarihin akışına doğrudan çok büyük etkileri olmuştur. " Deniz Hakimiyet Teorisi" (kabaca denizleri kontrol eden dünyayı eder) daha o zamandan çökmüştür. Kursk savaşına kadar dünyadaki en kalabalık cephe savaşıdır. Mermilerin havada çarpışmasından hayal edin nasıl bir durumda savaş verildiğini. Yüce Türk Ordusu dünyanın en büyüğüne diz çöktürmüştür.Kurtuluş Savaşında İstanbulu tek mermi atmadan almamızın ilk nedeni 10 senedir sürekli savaşta olan İngiliz halkının artık yeter deyip hükümetlerini devirmesiyse ikinci nedenide Çanakkale Savaşında alınan galibetin yarattığı psikolojik üstünlüktür. Allah o savaşta faydası dokunanlardan razı olsun. Başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının, gazi kalan ve şehit düşenlerin mekanını cennet eylesin

@ahmet45 geçen sezon ricciardo'nun renault ya geçişi kesinleşince biliyorsunuz 2 yarış yarıştırmadılar adamı motor arızası cart arızası curt arızası. Max vallahi ne yalan söyleyeyim seviyorum o cahil cesareti ataklarını. Eski F1 i hatırlatan bir o ataklar bir de tabiki Kimi kaldı. Bu sene merak ediyorum onu da Sauber'le Vettel kısıtlaması olmadan kafasına göre yarışacak, 2.Lotus dönemi olur mu biraz zor ama süprizleri seviyor. Hocam Vettel aslında komplike bir pilot gibi görünsede baskı altında sürekli hata yaptı. Meşhur 11 Kanada Gp sinde Button a verdi spin atarak ya 6-7 virajda gerçi çok uzağa gitmeden de geçen sene 3 yarışta bariz hatalar yaptı. Hamilton ise rüzgarı arkasına aldı mı gaza geldi mi kan görmüş köpek balığı gibi saldırıyor. 34 yaşında 5 şampiyonluk hepsi istiyor Msc yi geçmek bunun içinde fazla zamanı kalmadı 4 sene yarışsa daha 1 sene şampiyon olmadan geçirebilir en fazla. Dominasyon olmasında şu 07-08 iki sezon da olduğu gibi son virajda şampiyonluk değişen sezon olsa tadından yenmez değil mi
    Bu arada bu konuya yazıyorum 2 dir F1 ile ilgili ama doğru mu ediyoruz yanlış mı ediyoruz bilgi verirse yetkili arkadaşlar sevinirim

Formula 1 yeni sezonda ilk yarış öncesi sıralama turuna yine Mercedes damga vurdu. 1. Sırada Lewis Hamilton, 2. sırada Valtteri Bottas, 3. sırada Vettel olarak başlayacak yarın yarış. Gizli favorim Max Verstappen 4. sırada başlayacak. Honda motorunun faydalarını erken görmeye başladı Red Bull takımı :)

Hocam Albert Park ı seviyor mercedes birde üstüne Ham in de gerçekten iyi olduğu 2-3 pistten biri olunca rekor kaçınılmaz oldu. Genelde Avustralya yı alan sene sonunda da şampiyon oluyor fakat hele bir avrupaya gelsin bakalım araçlar arasındaki farklar ne tam anlayalım. Bu sene antremanları fazla takip edemedim ama geçen seneye kıyasla kafadaki takımlar aşağı yukarı aynı oranda gelişmiş pole zamanında hatta orta sıra ve altı takımlarda 1.5-2 saniyeye varan gelişmeler var. bu sezon iki şey yine canımızı acıtacak gibi Amg Mercedes in baskınlığı, efsane Williams ın rezilliği geçen seneye göre bırakın gelişmeyi geriye gitmiş takım. Yarın orta hamur (yeni kodunu bilemiyorum) yarış temposunu merak ediyorum ferrarinin

@SnoW_ arkadaşımızın paylaştığı tarihteki sinoptiğin dünya tarihinde önemi var, o kış ve mart ayındaki soğuklar barbarossa harekatının devamı olan kış.Almanların soğuklar yüzünden takılı kaldığı günler.(tabi tek neden soğuklar değil 3-4 farklı ana nedenden biri) Güzel bir tesadüf olmuş.

GFS-ECMWF-UKMO Yorumlamaları (Mart 2019)

Bu arada @SnowFlake55 aynı bilgiyi yazmış yukarıda verdiğim linkte gözümden kaçmış boşa girdi girmişiz.

Evet coğrafya mezunuyum ama işimin onla alakası yok satış temsilcisiyim özel bi şirkette :)

eski bilgileri tazelersek. Havadaki basınç yere baskı uyguluyor değil mi ? Hareketli plakaların olduğu konumdayız aşağıdan sağdan sürekli baskı var. Bu ani ve yüksek basınç değişimleri etkisi az da olsa yer katmanına uyguladığı basınç değişiyor, plakaların dengesini bozabilir mi? Etkisi yer çekirdeğinden çok çok daha az olacaktır tabi ki dolayısı ile düşük şiddetli sarsıntılarla bağlantısı olabilir mi?