Posts by dayko

  Hocam brezilya gayet az ölüm oranında nasıl bakıyoruz duruma anlamıyorum yine ateş düştüğü yeri yakacak demeyelim lütfen. 650.000 hasta ki testleride kendilerinin icat ettiği garip bir yolla yapıyorlar 650.000 hasta ya 35.000 ölüm. Üzerinde güneş batmayan imparatorluk denilen, herkesin gitmek istediği birleşik krallık 285.000 hastada 40.000 ölüm veriyor. Brezilya nın sağlık sistemi hem ingilizlerden hem de batı avrupadan çok daha iyi o zaman. Hele hele Hindiçin yarım adasında ki ülkelerin ölüm oranlarına bakarsak adamlar arşa çıkmış demek mi olacak. Sosyal mesafe? bu adamların avrupalılardan daha mı uzak yaşadığını düşünüyoruz?Hindistan 140-150 bin test yapıyor günde 9 bin vaka çıkarıyor Vaka sayısı %6 test pozitiflik oranına rağmen %2.80. Hindistan ya, sağlık sistemi ne kadar iyi olabilir. Af edersiniz pislikleri dünyaca meşhur hijyen hak getire. 2 gündür aksini gösteren "verilere göre" sıcaklığın ölüm oranına etkisini gösteren 50 tane örnek veriyoruz, kalkıyorsunuz "Rusya" deyip kesinlik kullanılıyor.
  O vakit ağrı kesici novalgin başı ağrıyan 100 kişiye verilince 99 iyi gelip 1 kişiye iyi gelmiyorsa o ilacı da çöpe atmak lazım. Kusura bakmayın kesinlik ifadesi kullanılmamalı bir tarafta çoğunluk örneği var, üstelik tekrar söylüyorum, nüfüsları, metrekareye düşen kişi sayısı daha yüksek olan ülkeler bunlar kaldı ki çoğununda sağlık sistemi düşük, hijyen kurallarına da uyulması tartışılır ülkeler. Kendi adıma söyleyeyim, ben o yorumu yaparken sadece kalkıpta worldometer da "jhu" verilerinde direk bakıp oranlara göre yorum yapmıyorum. Bu ülkelerin yukarıda yazdığım gibi sosyolojik siyasi nüfus ve maddi durumlarını yani beşeri tüm etmenleri araştırarak yorum yapmaya çalışıyorum bir şey yazarken ufak bir yazı da olsa 1 saat geçiyor, farklı bakış açısı sunmaya uğraşıyoruz aldığımız cevap tek kelime rusya. Kesin birde. tek bir kişi için demiyorum bunu iki gündür dikkatimi çekiyor üzücü.

  ColdMan06 protestoların neticesi diyeceğim ama minnesota'da yok o kadar fazla kaliforniya ve new york ta bu denli yükselme yok. Tamam detroit sıkıntılı bir yer işçi çok, kalabalık ama bilemiyorum.Hem bizim hem amerika hemde avrupayı 8-13 haziran arası ortalamayı merak ediyorum
  Bu arada michigan eyalet sayfası 8 vaka veriyor worldometer verileri nerden alıyor anlamıyorum "Johns Hopkins University" nin verilerine bakıyorum 206 diyor yoksa ben mi yanlış bakıyorum sizde kontrol edin lütfen
  https://www.michigan.gov/coron…06-98163_98173---,00.html eyalet resmi sayfa
  https://coronavirus.jhu.edu/us-map - Johns Hopkins Uni. sayfa

  Bakın virüslerin en etkili sıcaklık aralığının 1-7 derece olduğu söyleniyordu. Bende derim ki o zaman katar bahreyn israil suudlar biz ürdün buralarda çok sıcak ve ölüm oranları düşük.Ülke yarıştıracaksak buyrun hatta arttırıyorum madem sayılara tamamen güveniyoruz.Çin havaları ısındıktan sonra düzeltti işi, avrupa havaları ısındıktan düzeltti durumları, singapur sıcak memleket düşük ölüm oranı. Bu kadar argümana karşı rusya soğuktu düşük ölüm oranı ile çürütücez mi?

  Arkadaşlar İran ikinci dalga yaşıyor deniliyor ama ben öyle bir şey görmüyorum.Adamlar aynı oranda gidiyor sürekli dalga hiç bitmemiş ki. Mayıs 20'den itibaren test sayılarını günde 20 bine çıkartmışlar önceden 10 bin civarı yapıyorlarken.
  Katar niçin vakalarda artışta aklıma 2 olasılık geliyor, ya çok aşırı sıcaklar yüzünden insanlar kapalı klimalı ortamlarda birlikte bulunmaya başladılar yada zaten önceden söylenen Katar da genelinde dışardan çalışmaya gelen işçilerde var hastalık deniliyordu. E buraya uçakla geliyorlar haliyle uçak içinde dışında geliş gidişlerde hasta teması daha fazla oluyor.
  Bunlar Türkiye, İran, Katar ın günlük test sayıları sanırım 3 hazirana kadar.Dilerseniz başka ülkeleri ekleyip çıkarabilirsiniz
  https://ourworldindata.org/gra…-09..&country=IRN~QAT~TUR

  92 los angeles'tan sonra ne olduysa aynısı olacaktır. Ben anlamıyorum dağ gibi adam gayet sakin duruyor, yalvarıyor inatla devam ediyorsun yazıktır günahtır ya. Çok mu taşkınlık yapıyor(ki yapmadığı bariz elini aracın jantına kelepçele kardeşim. Üstüne üstlük aynı yerde geçmişte aynı mekanda çalıştıklarına dair söylentiler vardı ne derece doğru bilmiyorum.
  Bu göstericilere bakıyorum Mercedes'in mağzasına girip araba tepesinde zıplıyor olayların neresinden tutarsan tut elinde kalıyor. Ülkedeki medya gücü alenen demokratların elinde gayette Trump a karşı kullanılıyor köpürdükçe köpürtüyorlar. Benim şahsi görüşüm yüzüne gülüp arkandan hançerleyen demokratlar yerine direk yapacağını açık sözlülükle söyleyip yapan cumhuriyetçiler tercihimdir.
  Belki konudışı dan biraz sapıyoruz ama trump efendi 1 ay evvel "lockdown"ları kaldırmak için protesto edin deyip milleti sokağa döktüğünde virüs var diye bik bik bağıran medya niçin şu anda suskun? Bu amerika'nın virüs durumu ne olacak?Eğer 10 gün içinde devasa zıplamalar olmazsa hasta sayısında ya toplum bağışıklığı çoktan kazanılmış yada...

  Arkadaşlar iyi günler, dün geceki açıklamalardan sonra artık gözümüz kulağımız, haziran 10-14 arasında olacak. Bakalım bu il sınır yasaklarının kalkması ne kadar etkili olacak.İnşallah büyük sıkıntı çekmeyiz.
  İstanbul'da oturan arkadaşlar bakın sizin için önemli ve güzel haber.


  Çapa olarak biliyordum ben adını ama İstanbul Tıp Fakültesinde antikor testleri başlamış.Durumu müsait olan bu konuyla ilgilenen, (bence gerçekten geçirdiğine inanan ama hastahane ye gitmeyen arkadaşlar özellikle) değerlendirin bu fırsatı. Bir telefonla arayıp sormakta fayda var. Ücretsizmiş, ha Güzel İzmir'im de olsa ücretli dahi olsa koşarak gider yaptırırım.Muhtemelen önümüzdeki 2-3 ayda bu testi sonuçları ile rahat rahat seyehat edebileceğiz.

  Sevgili Mustafa, şöyle bir şey var yazıda dikkat ettiysen " , sonra düşünüyorum bugün BJk kongre üyesi bir vatandaşın babasını kaybetmiş, kaç günlerdir yoğun bakımdaydı üzülüyor insan. Giden onca doktorlarımız."
  @Al1han evet çok ilginç, değil mi ? Hayır işin daha da garibi pubmed tamam bir lancet değilse de karamürsel sepeti de değil. En büyük makale yeri bildiğim kadarı ile. Garip bir araştırma. Az buz da sayı değil. 35 hasta hadi 220 sağlık çalışanına temasını geçtim fakat 200 e yakın aile teması var 35 kişinin bulaştırma yok veya yok denilcek kadar az diyor. Nasıl bir hastalıktır çözemedim.

  @Interstellar Birleşik krallıktan bahsetmiştim ama zaten 3.5 milyon hastada yok şu an değil mi? yapmayın bu kadar ya.Orada yazdığım konunun özünü anlamıyor musunuz anlamamaktan mı geliyorsunuz arkadaşlar? Geçen bütün mesajlarıma bakınız hangisinde insanların acısını aşağılayıp yerdim hor gördüm.

  Sayın Serap Şimşek Yavuz Hocanın attığı tweet çok ilginç arkadaşlar  Ben bu hastalığın ölüm hastalığı geçiren asemptomluların rakamlarına tekrar tekrar girmek istemiyorum ama bir bakıyorsun binde 4 ölüm oranı olan hastalık, sonra düşünüyorum bugün BJk kongre üyesi bir vatandaşın babasını kaybetmiş, kaç günlerdir yoğun bakımdaydı üzülüyor insan. Giden onca doktorlarımız. Bilemiyorum. Yazacak çok şey var, ama her defasında hastalık ile ilgili o kadar değişik şeyler çıkıyor ki karşımıza. Bir elden diyorsun ulan 3.5 milyon insan hastalanmış 37 bini ölmüş ki, coronalı bir hasta kalp krizinden ölse coronadan öldü yazılıyor virüs kalbe hasar verdiği için (kıyas için değil ama gripli bir hasta kalp krizi geçirse gripten dolayı demezler) yani hafife almıyorsun.Yaşı yüksek insanları ömürlerinin son günlerinde evlere kapatıyoruz hapis hayatı yaşatıyoruz bunun için mi? Diğer taraftan o yoğun bakımdaki görüntüleri görüyorsun gerçekler suratına acı bir şekilde çarpıyor. Of her şey çok karışık.

  Son 4 günün oranı ;

  4.5

  4.6

  4.8

  4.9

  Hiç iyi değil, hiç iyi değil. Günlerdir gelen güzel haberlerden sonra bu son 4 gün hiç iyi değil. Bu sayılar şahsi görüşüm tamamen Avm/ berber açılışı, çay hasadı için gidenler, ve maalesef geçen haftaki 4 günlük yasak öncesi yığılmanın sayıları. Unutmayın henüz daha bayram öncesi şehir değişimleri, bayram alışverişi ve bayram gezmelerinin yansımaları yok. Birde üstüne haziran dan itibaren tahminim 3-4 haziran otobüs firmaları başlıyorsa şehirler arası yasaklar kalkacak, camiler açılıyor her halde kahve,bar, yemek veren yerlerde açılacak. Elbette açılacağız, sonsuza kadar evde kalamayız ama avrupa yı hastalıkta aşağı yukarı 1 ay geriden takip ederken normale dönme konusunda 2 hafta geriden takip ediyoruz. Öldü bitti denilen Birleşik Krallık günde 80 bin test yapıyor 2000 vaka çıkarıyor.

  Arkadaşlar bugün Balıkesir ile ilgili haber aldım, teyit edemiyoruz haliyle resmi açıklama olmadığı için ama sanırım 3 hasta kalmış hastahane olan.Yoğun bakım değil toplam hastahane de yatan 3 diye duydum eğer yerel haber sitelerine hakim arkadaşımız varsa teyitlerse silebilirim girdiyi.

  Merhaba arkadaşlar, 2 gündür rakamları hiç beğenmiyorum. Zaten üst üste söylemeye gerek yok ama yazıyoruz işte. Bu yüksek gelişler bilemiyorum 3 gün önce 40 bin testte 1000 civarı vaka 6 gün önce yine bugünkü gibi 20bin testte 1000 civarı vaka. Sokağa çıkma yasağı yüzünden böyle ise test sayısı yarın da böyle düşük olması muhtemel. Ayın 16 sı ile 26 sı arası 8 gün sokağa çıkma yasağı 4 gün yasak yoktu. Rakamlar da hiç bir değişim yok. Sosyal medyada öldük bitiyoruz gibi şeyler yazılıyor, hayır ölmedik bitmeyeceğiz ama diğer taraftanda çokta güzel gitmiyor. Salgının en başından beri en korkulan Anadolu da patlamasıydı umarım o olmadan önü alınır.
  Bakanın 1 ay önce antikor testlerine başlayacağız demişti. Ben Cimere sağlık bakanlığına valiliğe yazdım, yok olumlu olumsuz bir cevap alamadım. Neyse onun sonuçları ne gelecek çok merak ediyorum. Ülke geneli %7-8,İstanbul %20-25 arası bekliyorum.
  Artık şu hem pcr hemde antikor testlerine vatandaş istediği zaman ulaşabilmeli. Çok zor olmamalı bu işler.

  Bilmiyorum bu sitede tek benim mi dikkatimi çekiyor ama yeni iyileşen sayısı ile yeni vaka sayısı arasındaki fark 3000'lerden 40'a kadar inmiş durumda..İnşallah uzun süredir azalan aktif vaka sayımız tekrar hızla artmaya başlamaz diyelim.Bu ikisi dengelenince hastalık yeniden başlıyormuş gibi düşünülebilir.

  Bağlantıyı şöyle kuralım, örneğin 10-15 mayıs günlerinde ortalama 4500 vaka tespit ettik bu vatandaşların ortalama iyileşme süreleri 2-2.5 hafta dersek 25-30 mayıs günlerinde ortalama 4000 kişinin iyileşmesini bekleriz.Fakat 10-15 günlerinde 2000 kişi tespit edersek ay sonunda 1500 hasta iyileşmesini bekleriz.Arada kalan 500 kişide maalesef ölenler, yoğun bakımda kalanlar ve iyileşmesi uzun sürenler olabilir . Rakamlar tamamen örnek gerçek rakamlar değil.Neticede bu tren saati değil herkes aynı günde hastalanıp aynı gün iyileşecek.Aklıma başka mantıklı bir açıklama gelmiyor bu konuda.