Posts by dayko

İnşallah olmaz fakat olasıdır.Örneğin Çin nin verdiği rakamları doğru varsayıyoruz.Günlerdir Çin içinden yeni vaka gelmediğini Y.dışı temaslı vakalar geldiğini açıklıyorlar. Ülke içindeki durumu eski bildiğimiz hale çevirseler muhtemelen orada yine yayılmaya başlayacaktır.Bunu engellemenin en garanti yolu aşıdır. İlginç bir şekilde bugün Oxford Üniversitesi aşıyı bulduk dedi 6 ay yan etkileri vs izlenecek 6 ay içinde seri ye dökeriz dedi.Oxford yani dandik bir yer değil prestijli bir kurum.Öte yandan ülkelerin şu an düşünmesi gereken konu 2. dalga değil o ana kadar daha bir sürü gelişmeler olacaktır.2 hafta öncesine kadar 1 ilaç-tedavi yolu biliniyorken şimdi 5-6 farklı ilaç veya tedavi yöntemi zikredilmeye başlandı.Kısa vadede korkmamız gereken 2. dalga değil. 1.Yoğun bakım veya hastahanelerin kapasitelerini şişirmemek, 2. Sağlık personelinin sağlıkları 3.Tıbbı cihaz ve koruma ekipmanı temini 4 etkisi garantili yan etkisi az olan tedavi yöntemi.

Gereksiz polyanacılık yapmayacağım, önümüzdeki 2 hatta 3 hafta bizim için çok sıkıntılı geçecek belli oldu.Fakat bu test yapılan kişilerin çoğunluğu önceki vakalar ile ilgisi olan yakın olan veya zaten ağır şüphe altında olan karantinada ki insanlarımız mı çünkü bu iki seçenek bir yere kadar tolere edilebilir zaten potansiyel hasta olduklarını var sayabiliriz yoksa çoğunluk halk geneli mi?Eğer sıradan halk ise durum vahim gerçekten. Yayılma çok çok yüksek ki.Bizi bu sayılarda en çok üzmesi gereken yoğun bakım ve entübe sayılarıda olmalıdır, entübe 60- yoğun bakım 100 kişi artmış.Şu anda korona gündem diye diğer hastalıklar durmuyor o hastalıklardan müzdarip insanlarımızda yoğun bakımları kullanacak kullanıyorlar.Bizim çok acil solunum cihazlarını, yoğun bakım yataklarını arttırmamız gerekiyor. Ekonomik sonucu kısa vadede çok acı olsa da sokağa çıkma yasağı ilan edilmelidir. Temel gıda tedarikçileri eczane belediye güvenlik güçleri temel gıda üreticisi çiftçiler ve sağlık çalışanları harici sokağa çıkma yasağı gelmesi gerekiyor.Gerekirse devletin 1-2 fabrikaya da el koyup gerekli malzemeleri üretmesi gerekiyor. Sert yasaklar ama anca böyle azaları acısıBu yasak geldiği zaman etkisini 2-3 hafta sonra göreceğiz unutmayın.Bugün Allaha çok şükür 30 kişi iyileşmiş inşallah katlanarak artar. Ölüm biraz daha erken ve kolay hastahanede iyileşmek ise biraz daha uzun zaman alıyor. Lütfen arkadaşlar etrafımızı uyaralım hala aylak aylak gezenleri görüyorum üzülüyorum.Hastahane olanakları kapanmadıkça ölüm oranıda artmıyor unutmayın. Bugün iyileşen 28 vatandaşımızada geçmiş olsun diyorum güzel haberler de var. İyileşmelerde artıyor artacaktır.Benim ne twitter ım ne facebookum ne instagramım var sosyal medya hesabı olan arkadaşlar lütfen farkındalık yaratmaya çalışsın.

Bu istatistiklerdr bana ilginc gelen bsey var.

Mesela guney kore isvivicre ölüm orani nerdeyse hic artmıyor

Çin zaten masallah tık diye kesti ölümü.

Hadi yayilmayi durdurdun daha cok tani çıkmıyor hastanede olanlardan hic mi ölen yok.tedavi edulenlerde ölüm oranı birden nasil duser böyle

Hocam günlerdir aklımı kurcalayan soru bu. Hadi çin iran sıkıntılı gizledi diyorum Almanya isviçre avusturya da çok düşük, hatta avustralya aslında italya ve ispanya harici şimdilik hepsi düşük gidiyor.Mesela İngiltere 11685 vaka var toplamda şu ana kadar vefat eden sayısı ve hatta daha da kötü senaryoyu düşündüm kritik durumdakilerin de hepsinin iyileşmeden vefat edeceğini var sayarsak kritik+vefat 740 oranı %6 aynı hesabı italya da yaptığımızda %14 oluyor. Almanya hesabına girmeyeceğim çünkü çok çok daha düşük oluyor.Peki çin iran kapalı kutu sakladı ingiltere sakladı almanya avusturya vb diğer büyük çoğunluk ülkelerde mi sakladı?Yoksa İspanya ve İtalya nın bariz yaptığı yanlışlar neydi yada diğerlerinin uyguladığı tedavinin bu kadar iyi olması italya ve ispanyada niye yok böyle imkan mı demeliyiz.Vaka sayısı olarak baksak italya da 47 bin vaka varken 4 bin ölüm varmış Almanlarda 281 bilemiyorum biz mi bir yerde hata yapıyoruz rakamlara bakarken.Bence bu olayda en iyi bakılcak yer japonyadaki gemiydi.70 milletten oluşan yolcu sayısı farklı yaş grupları var 3.5 orada ölüm oranı aynı hesabı yaptığımızda.Ayrıca o gemiyi özel kılan en büyük olay bu 750 kişinin yarısı hiç semptom göstermemiş hastalık süresince.
    Bizim hastahaneleri şişirmememiz lazım ama vaka gelince napıcaksın mecbur şişecek. Bakın bursadaki oyak renault fabrikası senede 370 bin araç yapıyormuş günlük 1000 araç eder daha fazla ederde biz yine düşük alalım, bu üretim bandı gerekli ayarlamalar yapıldaktan sonra günlük kaç tane solunum destek cihazı çıkarabilir 1000 araç üreten yer tam kapasite çalışamasa bile günlük kaç cihaz üretebilir?
    2.Sahra hastahaneleri, acilen yeni prefabrik olur spor salonları olur bu gibi yerleri hastahane ye çevirmemiz gerekiyor.Çünkü diğer hastalıklar mola almadı, almayacak bu süre zarfında.
    3. Amerika ya hala uçuşlar var y.dışı yolcu işini durdurmamız lazım bir süre.
    Yukarıda bahsettiğimiz oranlar şahıslar için hiç önemi olmayan oranlar neticede %0,0003 bile olsa ölüm oranı gelip senin çevreni bulsa o da üzücüdür.

Bu hastalıkta,bir ülkede hastalık ortaya çıktığında önce ölüm oranları yüksek oluyor haliyle sonrasından tedavi süreci yaklaşık 10 gün hatta daha da uzuyabiliyor sonrasında atlatılıyor gibi duruyor. Bu worldometer a filan baktığımda bazı ülkelerin Almanya isviçre başta olmak üzere Çin ( hadi rakamlar manipüle desek bile), Avusturya ölüm sayıları çok az hastalık sayısına göre yan tarafta durumu kritik olan insan sayısıda az. İtalya İspanya, İran niçin bu kadar darbe yedi? İtalya da Lombardy denilen kuzey eyaleti tek başına facia İtalya daki toplam hasta sayısının yarısını oluştuyor 30 bin kişi 4,1780 kişi vefat 1,100 kişinin de durumu kritik, ilginç yani hemen üst tarafındaki 2 ülkede örneğin avusturya da 5600 toplam vakada 30 vefat var 28 de kritik durumda olan var keza isviçrede 10537 vakada 149 vefat 141 de drumu kritik var.Bu işin matematiğini ben mi yanlış yapıyorum yoksa İtalya ve İspanyayı bu kadar diğer ülkelerden ayırıp kötü yönde etkileyen olay nedir ?
    Sadece kötü düşünmekte olmaz sayıları ülkeler bazında incelediğinizde aşağı yukarı 1 ay civarında hastalığın en tepe noktasına eriştiğini görebiliyoruz. Hastalık ülkeye girdiğinde artışlar sırasıyla vaka sayısı ölüm oranı en sonda iyileşme olarak artışa geçiyor düşüş oranlarında da düşüş ilk vaka artış oranı sonrasında ölüm oranı yavaşça düşmeye başlıyor.İtalya ve İspanya eğer rakamlarda saklama yapmıyorlarsa tepe noktayı görmüş gibiler. İspanya gerçi biraz daha aralarında bir hafta gibi zaman görülüyor.İtalya yavaş yavaş kontrol altına alacaktır.
    Şimdi Almanya, avusturya isviçre tedavide neyi doğru yapıyor ispanya italya neyi yanlış yaptı biz napıyoruz bu soruların üzerine düşünmek lazım.Şimdi kimse bana kalkıpta almanya çok test yapıyor vs demesin, tamam test çok yapıyor ama ölü sayısı belli kritik durumda olan hasta sayısı belli

Bu arada çok önemli bir olay bildiğim kadar ile amerika ile uçuşlar devam ediyor.ALLAH AŞKINA Durdursunlar Amerikayla olan uçuşları. Bakın mal ürün gelebilir gerekli önlemleri alarak o konuyu halledebiliriz ama. Özellikle new york patlama yaşıyor uçuşlar devam ediyor. Benim buradan başka çok aktif kullandığım bir sosyal mecra yok. Bunu dile getirin arkadaşlar. Önemli bir konu.17:31 itibari ilede bilet satışı var THY nin sitesinde

Arkadaşlar bu hastalıkta kuluçka süresinin hastalığın şiddeti ile bir alakası var mı? Örneğin 5 gün kuluçka süresi hastalığı 8/10 şiddetinde yaşar 12 gün kuluçka süresi 6/10 şiddetinde yaşar gibi bir durum var mı?

Örneğin: Ahmet ve Mehmet diye iki vatandaş var, varsayalım ki bünyeleri aynı güçte ahmet hastalıklı 1 kişiyle görüşüp kapıyor mehmet ise 3 hastalıklı kişi ile görüşüp kapıyor hastalığın seyri ikisinde de aynı mı gider?

@LightOfGod ^55^ anlıyorum o halde bu hastalığın çin de kasım ayında doğrulandığına dair haberler doğru olma ihtimali çok çok yükseliyor. Acaba diyorum hastalık kıştan beridir avrupada vardı fakat kış sonundan itibaren motasyona uğrayıp daha ölümcül daha güçlü hale gelmiş olabilir mi?Bu kadar kısa sürede 2-3 ay da olabilmesi mümkün müdür?Yoksa Kasımda orada ortaya çıkan hastalık daha yeni yeni mi ulaşıyor bu taraflara.Bilemiyorum algıda seçicilik mi yapıyoruz bu kış zatürre ve domuz gribi tanısı koyulanları araştırdım normalden çok fazla oranda olmuş. hastalığın dünyada pick yaptığı anda mıyız ? İnşallah azalma "trendine" geçmesi 1-2 hafta içinde

@LightOfGod ^55^ Cevabınız için teşekkür ederim. Biraz da merak ettiğim şu daha önceden hiç bilinmeyen hastalığa tanı koymak için 0 dan yeni bir test mi icat ediyorlar? Yeni test icat edilmesi ne kadar sürer? Bu sorulardaki amacım resmi olmasa da Çin nin kasım ortasından itibaren bu hastalığa yönelik test yapıp tanıları koymaya başladığı haberleri var.Bu iş böyle ise aralık ayından beri dolaşımda demek oluyor hastalık.Bu hastalıkta en çok korktuğum 2.pick dönemi şu an onu mu yaşıyoruz diye düşünüyorum.Şimdi algıda seçicilik olabilir ama bu kış yaşanılan zatürre artışları ile ilgisi var mı bu hastalığın onu merak ediyorum

Arkadaşlar aramızda virolog veya biyolog yani bu hastalıkta kullanılan test kitinin çalışma prensibini az çok bilen birisi var mı? Sadece bu hastalık özelinde değil.Bugün ekşi sözlük adlı sitede doktor olduğunu iddia eden bir arkadaşın yazısını okudum. Girdisi şu https://eksisozluk.com/entry/103972318
    Özetle diyor ki hastalık yeni bir hastalık ise test kitleri de yenidir yeni icat olmuştur, bu hastalığı ortaya çıkartmak için yapılan testi icat etmek 1.5-2 ayı alır.Çin bu işi aralık sonu ocak başı gibi kabul ettiğini varsayar isek hastalık çıkışı Kasım başına tekabül ediyor diyor .Dünya hastalığa gerenken ciddiyeti Ocak sonundan itibaren gösterdi diyor, bu kadar önleme rağmen böylesine yayılan hastalık aslında kasım başında ortaya çıktıysa en geç aralık ortasına kadar her yere bulaşmıştır. Bu kış yaşadıysanız ağır geçen solunum hastalıklarınız covid olabilir, istemeden de olsa toplum bağışıklığı konusunda önemli adımlar atılmış olabilir diyor. Aralıkta salgın olan ve zatürre teşhisi ile yatan hastalara uyguladığımız tedaviden çok iyi sonuçlar alamadık, o dönemde gerçekten yoğunluk çoktu diyor. Acaba şu an yaşadıklarımız hastalığın 2. pik hali olabilir mi ?

İtalya ile detaylı bilgi vikipedia da var, hangi bölge de kaç kişi test edildi pozitiflik oranı.Genel günlük yeni vaka ölüm sayıları veriliyor. Daha önceden verildiyse link özür dilerim sirkülasyonu yüksek başlık bakamadım bütün sayfalara
    https://en.wikipedia.org/wiki/…navirus_pandemic_in_Italy
    Bu salgın işi yüksek sayılı ülkelere baktığımızda aşağı yukarı 1 Ayda pik seviyesine ulaşıyor gibi duruyor. Yani İtalya öznesinde konuşursak bu ay sonuna kadar malesef kötü haberler gelmeye devam edicektir.Allah yardımcıları olsun.

Hocam öylede insan önce kendini düşünür bende kendimi düşünüyorum deprem olsa Yine de allah bilir ama evden dışarı adımımı atmıyorum zaten binama da güveniyorum zaten babam yönetmelikte konması gereken malzemenin statik vs daha fazla fazlasını koymuş

Merhaba, geçirdiğimiz günler zor günler endişeler haklı olarak anlaşılabilir fakat deprem işi öyle değil allah korusun. Bizde binaları yaparken haddinden fazla dikkat ediyorduk, küçük örnek vermek gerekirse plan projede 15 filiz mi olucak 17-18 tane koyuyorduk fakat bina ne kadar sağlam olsa da kazığı ne kadar derine atıp killi tabakaya ulaşsanızda eğer bina altından fay hattı geçiyorsa toprakta ufak bir yarılma bile olsa gerçekten etkisi tahmin bile edilemez inş müh. arkadaşlar daha iyi anlayıp anlatacaktır demek istediğimi. Bu hastalığı azami dikkat ile atlatabiliriz . Fakat deprem öyle değil yapacak hiç bir şeyimiz yok sonuçlarına karşı( şöyle açıklama yazayım bazı arkadaşlar direk anladıkları için yazdıklarımı: yapacak bir şey yok derken tabiki sağlam bina zemin seçimi önemli, önemli ama bir yere kadar)

Garip milletiz vessellam.Böyle anlaşılıyor değil mi? Okuduğumuzu direk ilk cümleden bütün yazının anlamını çıkartarak gerisini okumadan fikir sahibi olmalıyız değil mi ?.orada sormuş ki niçin bu önlemler alınıyor? Amaç doğru soruları sorup sorunun kaynağına ulaşmak, sonrada sorunun çözülmesi için uğraşmak ama ne yapalım? Peki bende düz mantık bakıyorum bundan sonra. Soru sormadan feryat figan evlere kapanalım her yerden felaket haberleri paylaşalım. En iyisi bu.

Hocam ben en başından beri ara ara yazıyorum bu konuya ve abartıyorsunuz diyen taraftayım, daha bu sabahta yazdım etkileri domuz gribiyle paralel giden, yayılması belki de daha fazladır covid-19 un ki bu ölüm oranını düşürür, sadece mantığımın almadığı olay şu 10 sene öncesine göre yeni bir ulaşım icat olmadı global dünya aynı şekildeydi. 10 sene önce bu kadar büyük önlemler alınmamıştı bugün niye alınıyor? Bu sorunun cevabını merak ediyorum. Önceki tecrübelerden ders mi aldık yoksa sosyal medyanın gelişmesiyle direk toplum etkisi çok daha fazla oluyor alınan kararlarda o yüzden mi? Yoksa başka bir durum mu var? Öncesinden ders aldıysak ne mutlu ha yok diğer ihtimallerse iş dallanıp budaklanır. Yoksa hiç birimiz sadist değiliz 1 masum canın bile ölmesini istemeyiz.