İç Ege, Batı Akdeniz ve Eskişehir Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ceviz büyüklüğünde, güneş enerjileri ve arabalarda hasar büyük ☹️

Geçmiş olsun yazıyı paylaşırken konu kapatılınca yeniden yazmak zorunda kaldım biraz gecikti ,dün modellerde bölge için ciddi bir kararsızlık parametresi görünmüyordu radar görüntülerine göre işaretli hücre etkili olmuş 10-20dk gibi kısa bir sürede yüksek seviyelerde dahil +50Ddbz ve +10km yükseliğe ulaşıyor hücre.Bahar aylarındaki AB'ye bağlı konverjans sahalarını önemini gösteriyor 0-2km'de düşük yakınsamaya üst seviyelerde muhtemelen kuvvetli vortisiti eşlik etti çünkü aman aman bir kararsızlık yok bölge genelinde ortalama 200-600Mucape mevcut , bu büyükde dolu bu kararsızlık parametrelerinde sadece kuvvetli updrat'la açıklanabilir.

500Mb

500hvv.mideast.png

700Mb

700hvv.mideast.png

Ecmwf-İcon-Gfs kombinasyonu bölgeyi uyarmış aslında estofex muhtemelen kararsızlık eşlik etmediği için uyarı yayınlanmadı yada Türkiyeye özel tahmin yapmadılar, yarın için muhtemelen Fransa'nın güneybatısı için uyarı yayınlayacaklar , yine bu bölgeyide içine alan bir alana Antalya özelinde 1.seviye uyarı verebilirler Antalya'da çok kuvvetli yağış öngörülüyor.

Aynı kombinasyon TSİ İLE 18:00-21:00 arası için Isparta Afyon civarları içinde ihtimal vermiş

Mevcut radar görüntüsünde hali hazırda oluşumlar var kararsızlık eşlik etmediği için ne kadar gelişirler muamma Çameliyi etkileyen hücre gibi oluşumlar bu parametrelerde çok sık rastlanmaz yinede bir müddet daha radar tedbir açısından takip edilebilir.

Radar Görüntüsü: Afyonkarahisar, Maks

Einmal editiert, zuletzt von PergamoN ()

• Off en az 25 mm. Hayırlı olsun hanemize.(İstasyon ıskalamazsa) :D

Aslında şehrin o tarafları daha şanslı hocam yağış fazla kuzeyleyemeyecek gibi ama bizim istasyon adı çıkmış dokuza inmez sekize yine bi yamuk yapmadan edemez :D2

• Aslında şehrin o tarafları daha şanslı hocam yağış fazla kuzeyleyemeyecek gibi ama bizim istasyon adı çıkmış dokuza inmez sekize yine bi yamuk yapmadan edemez :D2

Hocam 2016'ya kadar gayet iyi alıyordu. Hatta şehrin o civarları daha çok alırdı. 2016'da ne olduysa iki yakası bir araya gelmedi. ^^

• Hocam 2016'ya kadar gayet iyi alıyordu. Hatta şehrin o civarları daha çok alırdı. 2016'da ne olduysa iki yakası bir araya gelmedi. ^^

Dile kolay 7 sene hocam bunun sebebi nedir sizce ? Sadece şans faktörü değil gibi

• Dile kolay 7 sene hocam bunun sebebi nedir sizce ? Sadece şans faktörü değil gibi

Ah ben de çözebilsem. İstasyonun beslendiği hatlarda genel olarak tembellik var. Yağış üretmiyorlar haliyle istasyonda alamıyor. Beslendiği hat Büyükkalecik civarı ya da Salar-Karaaslan civarıdır. O bölgeler yağış üretmediği için zayıf kalıyor. Şans mans değil hocam 3-4 sene olur 7 sene uzun bir süre. Ben bu arada 1 ay yokum yaklaşık buralarda 1 aylığına Amasya'dayım askerlik için. Bordo bedelliye başvurduk. ^^ Haftaya da mülakat açıklanacak. Seçim var ben de askere tam zamanında gidiyorum. ^^

• Ah ben de çözebilsem. İstasyonun beslendiği hatlarda genel olarak tembellik var. Yağış üretmiyorlar haliyle istasyonda alamıyor. Beslendiği hat Büyükkalecik civarı ya da Salar-Karaaslan civarıdır. O bölgeler yağış üretmediği için zayıf kalıyor. Şans mans değil hocam 3-4 sene olur 7 sene uzun bir süre. Ben bu arada 1 ay yokum yaklaşık buralarda 1 aylığına Amasya'dayım askerlik için. Bordo bedelliye başvurduk. ^^ Haftaya da mülakat açıklanacak. Seçim var ben de askere tam zamanında gidiyorum. ^^

Ne zaman gidiyon oğuz?