GFS-ECMWF-UKMO YORUMLAMALARI (Nisan-Mayıs-Haziran-Temmuz-Ağustos-Eylül-Ekim-Kasım 2023)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ecmwf toplam yağış ve kar haritası

enerji barajları ihya oluyor doğuda

Bu çok çok önemli bir durum

Mezopotamya nasıl morları kapmış yağışta

Boşuna bereketli topraklar denmiyor

Hakkari Erbil arası bölge ise ( TSK MİT SİHA operasyon temizlik bölgesi ) aşırı yağış alıyor

Gerçi uçuş trafiğini kapattık ama tedbir gerek

Bölge ciddi orajlar ve sel tehlikesi yaşayabilir

• Ecmwf yeni modeli 48r1 paralel yani test olarak meteocielde güncellenmeye başlamış. Haziranda şuankinin yerine geçecek daha yaklaşık 2 ay civarı var. Meraklısına isteyen şuankiyle kıyas için ara ara takip edebilir. Değişiklik olmazsa şimdilik yeni özellikler bunlar bizi ilgilendirenler tabi !

. Eps 360.saatlik kısmı ana çıktının çözünürlüğü gibi olacak yani 9km, şuanki eps ise 18km. Özetle çözünürlük yükseltilecek.

. Haftada 2 kez Pazartesi ve Perşembe akşamı güncellenen Eps uzun vadeli 46günlük tahminleri günlük 50 senaryo yerine artık 100 senaryo ile güncellenecek.

Meteocieldeki linki aşşağıda paralel diye yazıyor zaten şuanlık ana çıktıdan yaklaşık 1 saat daha geç güncelleniyor bazen hiç güncellenmiyor, netidece test aşamasında.

Meteociel - Modèle Numérique ECMWF CEP

Modelle ilgili daha fazla bilgi ve detay için İngilizcesi olanlar bu videodan bakabilir.

• Ecmwf yeni modeli 48r1 paralel yani test olarak meteocielde güncellenmeye başlamış. Haziranda şuankinin yerine geçecek daha yaklaşık 2 ay civarı var. Meraklısına isteyen şuankiyle kıyas için ara ara takip edebilir. Değişiklik olmazsa şimdilik yeni özellikler bunlar bizi ilgilendirenler tabi !

Ben epeydir takip ediyorum ECM para’yı

Sadece geriden geliyor bir güncelleme

Modelin güncelleme gereği görmesi isabetli

Performans bu sene yerlerdeydi

5-8 Mart dönemini hatırlıyorum , mor ötesi dehşetli bir sistem öngörmüştü EPS’yi ile

Hatta bu 240-276’da böyle morsa , hem de Eps , sistem gelse Demir yağar herhalde demiştim

Sistem beklediğim tarihle de uyumlu olunca biraz fazla havaya girmiş ateşler etmiştim :hfyeni (18):

Fakat -14 beklerken ( EPS bile öyleydi ) gele gele Sıfır geldi ve sistem tepemizde kalıp sıyırdı, Avrupa da kafayı sıyırdı çünkü onlara da gitmedi , 15 Ocak / 25 Şubat / 13 Mart civarları sistemleri de öyle oldu

Velhasıl bu modelin çeki düzen vermesi şarttı

Çünkü ECM hala en iyi model ve ona yakışan bu yılki berbat performans değil

• Cold.EFso Bu sene fena fosladı banada öyle geldi. Epsden daha fazla olumlu sonuçlar alacagımızı tahmin ve umud ediyorum, cözünürlük degişeceginden zaten genellikle ana çıktiya hep yakin yada aynisıni veriyor bir noktaya kadar, artık komple aynısını felanda görebiliriz ama en azindan 9km'lik eps 360.saatlik ana çıktı gibi olur yani ana çiktının devamı epsde gibi :)

• 850 Anomalisini , hata payı nispeten düşük olan 168 h için yorumlayalım 572C3117-2084-4619-BA8D-74901B7091C7.png

Kafkaslar’da dibimize kadar gelen ciddi bir soğuk anomali var , -6/-8 anomali Azerbaycan Gürcistan ve Kuzey İran’ı ele geçirmiş

Soğuğun kökeni ise elbette Sibirya

Perma Tomsk Yekaterinburg Orenburg Kostanai Astana hattı boyunca , balyozik Ull etkisiyle nerdeyse -12’ye İnen bir anomali var

Zaten haritadan görüldüğü üzere bu soğuğun kolları Balkanlar’dan bize kadar ara ara geliyor

Yukarda andığım bu bölgeler bu şekil belki 10. Soğuk atağını aldılar ve bu kış perişan olmuş durumdalar

Öte yandan Afrika üzerinden Orta Akdeniz boyunca Güneybatımızdan da girmiş soğuk anomali var

Normalde o güzergahtan kırmızılık gelirken yada umarken Mart başından beri o bölge hep mavi oldu , bir kaç atak daha yine oradan sızacak gibi

Son yılların en mavi Nisan anomalisi çıkarsa şaşırmam çünkü Bayram havası da özelikle batı kesimlerde soğuk ve yağışlı görünüyor

• Afrika'daki mavi anomali geçen yıl baharında da vardı sıcak hava gelmesi gereken yerden soğuk gelecek utanmasa ama utanmaz bu modeller 4 gün sonra taptaze sımsıcak Afrika atağımız var 😁

• Ana senaryo en sıcak çıkar muhtemelen

En soğuk senaryoyu düşünmek bile istemem

ECM diyagramda -6/-8’lik senaryo potansiyeli var şu sinoptikte

Bayram tarihi civarlarına kuzeybatıdan -2/-3 girişi bile mümkün olabilir

7fa5a.png