Atmosferi Anlama Gayretleri ; Tele-bağlantı Sirkülasyon denklemleri

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Arkadaşlar hayal gücünü zorlayan , bilimde adı konmamış yada net karşılığı olmayan , yada biraz saçma görünen ve hatta baya saçma olanlar dahil her türlü meteorolojik fikrinizi yazabilirsiniz

Karalama tahmini yapma işinden farklı bir olay olmasını istiyorum , ekstrem senaryolar üzerine odaklanmak ( çünkü ekstrem çağdayız , 7,7’lik iki dev depremi aynı günde gördükten sonra benim için imkansız diye bir şey kalmamıştır , ayrıca zaten Güneşin Batıdan doğacağı günler bile olacak çoğumuzun inancına göre , gerçi o artık son günler insanlık için ama sonuçta o bile olacaksa her şey olabilir demektir )

Mesela Nuh Tufanının sinoptiği nasıl bir şeydi ?

Mesela Depremlerin Atmosferle ilişkisi var mı ?

O büyük enerji açığa çıktığında atmosfere ne kadar etkisi oldu ?

Yada peşpeşe 7 dev kar fırtınası almamız için nasıl bir sinoptik döngü gerek ? ( Portekiz almış 1621’de )

Kışın hava sıcaklığı 30 dereceye çıkar mı ?

Yazın kar ihtimali gerçekleşir mi ?

İstanbul’da dev hortum ihtimali nedir ve hangi şartlarda oluşur ?

Portakal büyüklüğünde dolu oluşur mu ?

Türkiye’de 60 derece sıcaklık ölçülür mü ?

Hiç yağmur düşmeyen kış nasıl ne şartlarda gerçekleşir ( bu kış epey yaklaştık buna )

Her gün yağış aldığımız kış olmuş mu ?

Buzul çağı yeniden gelir mi ?

Tarihte yaşadığımız en ekstrem hava olaylarını da konuşabiliriz ve karşılaştırma yapabiliriz

Ve daha nice uç sorular için ve cevap arayışı için bu başlığı açtım , katkılarınız için teşekkür ederim

• Siz çok soru yazmışsınız hocam. Bir soru da benden gelsin:)

İstanbul güney sahillerine 2 metre kar yağması için nasıl bir sinoptik gerekir?:)

Güney sahillerin 2 metre kar alması için güçlü bir Siklon olacak , her tarafı ağır ağır hareket ederek bir güzel tarayacak ( Godzilla sisteminin çok daha ağır hareket eden hali ) ve üstüne DEK mekanizması ile kalın ve uzun tren bantları en az 72 saat dövecek ve hiç erime olmayacak , üstüne sistemin finaline doğru bir mezosiklon oluşacak

Tüm bunlar için 850’de en az -14 gerekecek ve Karadeniz sıcaklığı optimum düzeyde olacak

Bence bu şehir için imkansız değil

Ama Sahillerin 2 metre aldığı yerde Arnavutköy herhalde bir 5-6 metre kar alır 😀

• Güney sahillerin 2 metre kar alması için güçlü bir Siklon olacak , her tarafı ağır ağır hareket ederek bir güzel tarayacak ( Godzilla sisteminin çok daha ağır hareket eden hali ) ve üstüne DEK mekanizması ile kalın ve uzun tren bantları en az 72 saat dövecek ve hiç erime olmayacak , üstüne sistemin finaline doğru bir mezosiklon oluşacak

Tüm bunlar için 850’de en az -14 gerekecek ve Karadeniz sıcaklığı optimum düzeyde olacak

Bence bu şehir için imkansız değil

Ama Sahillerin 2 metre aldığı yerde Arnavutköy herhalde bir 5-6 metre kar alır 😀

Siklonun ağır hareket etmesi hangi şartlara bağlı?

• Siz çok soru yazmışsınız hocam. Bir soru da benden gelsin:)

İstanbul güney sahillerine 2 metre kar yağması için nasıl bir sinoptik gerekir?:)

3 mezosiklon ardı ardına vurursa bu iş tamam. :)

Cold.EFso konu hayırlı olsun hocam.

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Siklonun ağır hareket etmesi hangi şartlara bağlı?

Geopotansiyel Yükseklik başat rolü üstleniyor

Onun çok sağlam ve kararlı olması gerekir

Böyle bir oluşum için hem Azor muazzam tırmanacak hem Polar bölge hem de Sibirya YB destek olacak

Sinoptik kımıldamaya mecal bulamayacak ( misal 1987 ) neffis bir sinoptikti

Tabi bu büyük resim

Soğuk katmanları tutarlı olacak , elek gibi olmayacak , yine kararlılık

Basınç dizilimi ve izobarlar , alt seviye ve üst seviye rüzgarlar , hepsi lehimize gelişmeli

Yani şiir gibi sinoptik gelip 12 saat kalıp gidiyor

Burda büyük resim önemli

Ama büyük Resim iyi bu sefer de az yağış bırakıyor bu sefer de bölgesel veriler önemli oluyor

Hepsini bir arada yakalamamız gerekiyor

• Benim merak ettiğim 9 Eylül 2009 seli benzer sinoptikler olmasına rağmen tekrar gerçekleşmedi.O selle ilgili radar görüntüleri de var ama daha detaylı görmek isterdim.Çatalca'ya 4 günde 300 kg'dan fazla yağış düşmüştü.O sinoptik tekrar gerçekleşir mi ve o sistemi tam olarak oluşturan neydi?Öncesindeki sıcak hava mı yoksa o esnadaki yavaş ULL hareketi mi?Çok sayıda ULL geldi geçti ama öyle bir sel bir daha olmadı.

• Benim merak ettiğim 9 Eylül 2009 seli benzer sinoptikler olmasına rağmen tekrar gerçekleşmedi.O selle ilgili radar görüntüleri de var ama daha detaylı görmek isterdim.Çatalca'ya 4 günde 300 kg'dan fazla yağış düşmüştü.O sinoptik tekrar gerçekleşir mi ve o sistemi tam olarak oluşturan neydi?Öncesindeki sıcak hava mı yoksa o esnadaki yavaş ULL hareketi mi?Çok sayıda ULL geldi geçti ama öyle bir sel bir daha olmadı.

Bunun sinoptiğine ve verilerine özenle bakmak gerek cidden

Nasıl oluştu o sel hakkaten ben de şaşırmıştım

Ama çok zaman geçtiği için oluşumu hatırlamıyorum

• Berkay34 daha önce bu konu hakkında bahsetmişti ama o zamandan beri kafama takıldı -20 dam'ın tam deprem merkezinde olması ilginç gözüküyor acaba bir alakası var mı?

"Allah'a ve âhiret gününe inanan, ya hayır söylesin ya da sussun." Hadis-i Şerif

• Konu hayırlı olsun , bol bol faydalanacağımız bilgiler olsun

Teşekkürler hocam

Herkes katkı sağlarsa güzel konu olur

Çok soru olacağı için şahsen yetişmem mümkün değil

Soruyu soran cevabını da fikrini de yazabilirse daha renkli olur ve herkes imkan oldukça yazabilir

• Berkay34 daha önce bu konu hakkında bahsetmişti ama o zamandan beri kafama takıldı -20 dam'ın tam deprem merkezinde olması ilginç gözüküyor acaba bir alakası var mı?

Benim de dikkatimi çekti

Ancak aşırı bir kar almadı bölge depremde

Ama depremden sonra 20 gün civarı bölgedeydim

O bölge son 50 yıldır hiç bir zaman üst üste 15 gün gece -5 civarını görmemiş , her gün -5/-7 dondurucu soğuk tam bir afetti ve hatta hayatta kalanlar için depremden daha beter bir işkenceydi, tarif edilemez

• Benim de dikkatimi çekti

Ancak aşırı bir kar almadı bölge depremde

Ama depremden sonra 20 gün civarı bölgedeydim

O bölge son 50 yıldır hiç bir zaman üst üste 15 gün gece -5 civarını görmemiş , her gün -5/-7 dondurucu soğuk tam bir afetti ve hatta hayatta kalanlar için depremden daha beter bir işkenceydi, tarif edilemez

Maalesef hocam Allah Teâlâ ölmüşlere rahmet geride kalanlara sabır versin depremin üzerine soğuk günler ve ardından sel yaşadılar zor bir imtihan...

Ayrıca konuyu açtığınız için teşekkürler güzel bir konu olmuş.

"Allah'a ve âhiret gününe inanan, ya hayır söylesin ya da sussun." Hadis-i Şerif

• Konu için teşekkür bilgilerinize sağlık. Cold.EFso

Teşekkürler, inşaallah faydalı olur

Enes Mirza çok teşekkür ederim kardeşim

Yukardaki gibi trolce bir üslupla konuya sataşan konu gereksiz diyen de olacak ama ne yapalım bu işin doğasında var

Bir insanın bir konuya odaklanmasına gereksiz demek zorba Kibirli ve antidemokratik bir üsluptur , kınıyorum, mübarek Ramazan’da sinirimi zıplattı :((

• Konu başlığını görünce sevindim değişik soruları ve düşünceleri tartışmak bir farkındalık olacaktır. Daha öncelerinde İstanbul Avrupa yakasını etkileyen Vortex olarak adlandırdığımız oluşumdan 2-3 tane arka arkaya gelmesi ihtimalini konuşmuştuk. Artık aklımıza gelen ekstrem soruları burada tartışırız.