2024 Kışı Yorum ve Analizler

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Dün akşam söylemek istediğim tam olarak şuydu işte

-3/-4 girişinde kar ihtimali vermiş model :))

Muhtemelen yer seviyesi ve Karayel dinamiği faktörü devrededir , zaman darlığından bakamadım senaryoya

Şu cılız sezonda 96 vadede aniden belirmesi ilginç ama akşam dediğim gibi martta -2 girişi bile sıkı üşütmeye yeter adamı

• Üstadlar, değerli yorumcular . şu yaşadığımız kış sizce tarihin en rezil kışı olmaya aday mıdır?

Yağış olarak olabilir ama ben sanki karın yağdığı fakat tutmadığı bir kış hatırlıyor gibiyim. Ben tabi çok bilgili değilim, uzman olan yazsın:)

• Üstadlar, değerli yorumcular . şu yaşadığımız kış sizce tarihin en rezil kışı olmaya aday mıdır?

Konuma göre değişir

Yağış olarak son yüzyılın en kötüsü olabilir

Kar olarak çok daha rezil yıllar yaşadık

Bilek boyu hatta diz boyu kar alan yerler oldu İstanbulda , şu görüntüler 120/ 150 rakımda yaşandı

Tamamen konuma göre değişir cevabı

Bazı yıllar havada BİLE kar alamadığımız oldu

Ama o yıllarda Orta Akdeniz çalıştı en azından

Ucu ucuna kaçan ve çıldırtan sistem sayısında tartışmasız açık ara lider bu yıl

• Trabzon meydanının hemen üstü Boztepede,2020 şubatdan sonra en etkili kar yağışlarını yaşadım diyebilirim.

• Umut kaldı mı?

Umudu olmayanın atmosfer sevdasından şüphem olur , görüşüm beni bağlar ve hiç bir karşı cümle yada meydan okuma bu görüşümü değiştirmez

2 derecede 30 mm yağmur yağışı ile yine 2 derecede 30 mm ( DP jesti yüzünden ) kar yağışı arasında çok ince bir çizgi var değil mi ?

Peki bu ince çizgiyi hangi zan , hangi tanı , hangi veri yada hangi mekanizma çözecek ?

Sadece ön yargı , şartlanma ve kabullenişlerdir insanları yönlendiren

( değişken modellerin +168 vadesiyle dileyen racon kesebilir atmosfere)

Atmosfer nokta koymayla kapatılacak bir yapı değildir

Umudu Açık tutan sadece atmosferin ve aslında ona yön verenin azametini bildiği için her seçeneğe açıktır ve bir şey de kaybetmez

Bilim de matematik de objektif bakış da bunu gerektirir

Arabesk duygusal bakış da açar kapar yine açar yine kapar , kendince yön vermeye çalışır atmosfere

Biz her türlü değişime açık olarak kıymetlimiz atmosferi sadece anlamaya çalışır takip ederiz

Her senaryoya açığız hazırlıklıyız ve işte tam da bu yüzden takip bizi yoramaz

• Ay ortası için haklı çıkarsan helal olsun diyeceğim,işin birde hissiyat, inanç tarafı vardır ya, o sende çokça var hissediyorum...

• İmza. +1. :hfyeni (25):

• Bu 6-10 mart cidden koydu yani.15-20 Marta fazla yüklenmeden kafaya takmadan sistem gelirse gelirr gelmesse gelmez modundayım.

• Değerli ustamın tahmini değil, kendi şahsi görüşümdür, altını çizeyim,

Milli sistem tarihlerimizden 18-22 Mart'a kadar, etkili sistem beklentim devam edecektir.

Tüm kalbimle Destekliyorum hocam

Bir kaç gün öncesine ve bir kaç gün sonrasına da sıkıştırmamız lazım

Deprem bölgesine doğru yoldayız , bir kaç gün sinerji-i berkemal size emanet

Dağlarımızın başta olmak üzere her yerin kara ve yağmura şiddetle ihtiyacı var

Tam takip zamanı , gerekirse sinekten yağ çıkaracak ve en ufak ihtimali değerlendirme zamanı

• Eyvallah değerli ustam . Beni çok iyi tanırsınız, Mart sonuna kadar sert, mayıs sonuna kadar da cılız(mesela mayıs ortası +2 izotermi girmesi bana göre sistemdir) sistem beklemekten geri durmam. Size Gfs öğlen günceli ile selam yolluyorum, yolunuz açık olsun.

• Bulabildiğim tek olumlu senaryo.... Öylesine attım yaz ayı hayırlara vesile olsun

"Allah'a ve âhiret gününe inanan, ya hayır söylesin ya da sussun." Hadis-i Şerif

• Cold.EFso ustam akşam günceli ile selamlarımı tazeliyorum.

Ve aleyküm selam hocam , çok teşekkür ederim

Halen deprem bölgesindeyim

Bir süre daha buralardayım

Değişken hava koşulları var buralarda

Dün sıcacıktı , bugün bol yağmur düştü ve Yükseklerde kar alan yerlere denk geldim

Yine yüksek rakımlarda İnanılmaz şekilde Yanyana iki köyden birinde hiç yıkım yok birinde nerdeyse yüzde 80 yıkım olmuş , fizik kurallarının izah edemeyeceği garip bir deprem süreci olmuş bölgede , o konuyu ilerde değerlendireceğiz kısmetse

Fakat buralarda umudu gördüm , pes etmek yok

Mevsim geçişinde arkadaşları ısrarla yüksek yerlerden geçiriyorum epey kar gördüm 1500 rakımlarda, huy değişmezmiş :))

Bölge halkı tarıma can suyu olduğu için yağışlardan çok çok çok mutlu

Cümleten hayırlı kandiller diliyorum