2024 Kışı Yorum ve Analizler

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • GEM model sonuna doğru tam üstadların belirttiği zaman ve sinoptiğe uygun vermiş. Uygun derken azorun orta avrupa yı tutması ülkenin batısından Karadenize uzanan A.B. BELKİ A. B derinliği ve soğuk açısından zayıf şuan ama ana fikir güzel ve beklediğimize yakın. Çok daha güzel bir noktaya evrilecek bence hafta ortası Cold.EFso, DoquKaradeniz28 , Berkay34 , Enes Güleç(17) sizler nedersiniz. Paylaşımlarınızı yakından takip ediyorum. Gem çıktısını yanlış okuduysam öğrenmek adına yönlendirseniz beni sevinirim.

Gem beklentime yakın bir senaryo sunmuş

Son 8-10 paylaşımımda modellerin neden bu kadar oynak olduğuna dair bazı gerekçeler öne sürmüştüm

Bu sebeplerden dolayı modellerde çok saçma senaryolar dahil ( mesela Gfs 12z ) alakasız sinoptikler de görebiliriz

Ama Gem ve muhtemelen bu akşam ECM 7-10 dönemi sistemi verir

Babür Şah sistemi olarak tanımladığım ay ortası sistemi ise çok daha agresif olma potansiyeli taşıyor

• Gayet güzel ilerliyor süreç cold efso hocam gıdım gıdım duzeliyoruz .Bugün itibari ile eksi 10 a inen senaryolar da belirmeye başlamış .Yukardaki canavarı indirmek için atmosferin bir hazirlik yapması gerekiyor sanırım.Oylece oyalanip duruyor ama gıdım gıdım da yaklaşıyor .Bu arada yorumlarını okumak büyük bir keyif eline diline enerjine sağlık ustadım.

Çok teşekkür ederim hocam

Kusura bakmayın mesajınızı yeni fark ettim

Uzun vade veri kurcalamaktan bitap düştüm

Arada sinerjiyi canlı tutmak için konuya yazıyorum

Umudumuz yüksek , sinerjimiz arada tökezlese de direnişe devam

Bizim köyde derler ki tuz yalamış davar gibi suya muhtaç olmak diye , işte o derece yağışa kara ve sistemler serisine ihtiyacımız var

İnşaallah Mayısa kadar bol yağış alış sürecimiz başlar

• Hocam hangisi daha çok işimizi görür?

Hocam sinoptiklerde ikisinin de avantajlı yönleri farklı , özelikle uzunda

Ama ikincisi odaklandığımız dönem olduğu ve 3 gün kara geçireceği için ikinciyi tercih ederim ve sinoptik olarak da daha potansiyelli zaten , ama birde de model vermemiş olsa da Sibirya katkısı var uzun vadede

• Hocam sinoptiklerde ikisinin de avantajlı yönleri farklı , özelikle uzunda

Ama ikincisi odaklandığımız dönem olduğu ve 3 gün kara geçireceği için ikinciyi tercih ederim ve sinoptik olarak da daha potansiyelli zaten , ama birde de model vermemiş olsa da Sibirya katkısı var uzun vadede

Eyvallah hocam arkandayiz sinerjiye devam,o sistemler silsilesi gelecek insallah👍

• Cold.EFso hocam diagram sanki göz kırpmaya başlamış ana senaryolar hariç

Bide bu İngiltere’de ki sırt dediğiniz oluşumu diagram destekliyor mu ?

Burdan cevap vereyim değerli arkadaşım

Atlantik paraziti olayın en kritik noktası

6-10 dönemi olası beklediğim asıl ikinci ve daha sert sistem için altyapı ve yağış anlamında mühim olduğu için çok önemsiyorum

ECM kümelerde bize hala yüzde 40 civarı şans vermiş

Ben şansımızı yüzde 70 görüyorum Allah’ın izniyle

• Cold.EFso hocam yüzlerce senaryo içerisinden en güzel sinoptikleri bulmaya çalışırken.

Bu hiç değil

Değişir mi ?

Evet değişecek ama ne kadar ?

Fakat west based negative Nao’ya dönüştü modellerin çoğu , ancak müsait olabildim üç beş kelime yazayım dedim

Son yaşadıklarımdan sonra Moralim zaten bozukken daha da bozdu modeller

Peki Cold arkadaş pes eder mi ?

Asla pes etmem

Umudumu da kesmem

İsteyen istediği gibi davranabilir

Ben yolumdan dönmezem

Ve şu diyagram benim için hala umutlar bitmez takipte kal diyor

( zaten Mart sonu hatta Nisan ortasına kadar takip dedik bu yıl için ama hiç ecek acak kullanmadık )

rahatsızlık verdiklerim sayfayı spamlasın

• Cold.EFso

Hat den Titel des Themas von „Soğuk Mart ve Güçlü Sistem İhtimalleri⛄️⏳“ zu „Kış için Son umutlar , takip ve sinerji“ geändert.
  • Atılan grafik ve verilere bakarak ayrıca sizin sinerjinizi de alarak, hala iyi bir soğuk hava dalgası alabiliriz diye düşünüyorum. İnatla moralimi bozmamaya çalışıyorum.

• Atılan grafik ve verilere bakarak ayrıca sizin sinerjinizi de alarak, hala iyi bir soğuk hava dalgası alabiliriz diye düşünüyorum. İnatla moralimi bozmamaya çalışıyorum.

Elbette değerli arkadaşım alabiliriz

Kaotik olan atmosfer kaskaotik oluyor zaman geçtikçe

Modellerin 168 sonrası için güven verecek durumları kalmadı

İngiltere’ye BFTE veren modeller şimdi -10’u bile zor sokuyor ve kar haritaları cılız

Elbette hiç yoktan iyi ama sadece bize gelince bozuyor ezberine atıf yapmak istedim

Yukardaki ve son paylaşımlarımda belirttiğim gibi ciddi kuraklık riskinden dolayı kaçırdığımız 5 sistem var ( Üçü baba sistemdi ) ve doğal olarak morallerimiz net olarak bozuk

Ama moralimizin bozulması umudumuz bitti anlamına gelmiyor

Veri veya Bilgi anlamında şu kesinlikte şöyle sistem gelmez diyemez hiç kimse, çünkü öyle bir veri yok , sadece zannını söyler , belki tutar

Ama atmosfer aşığı ise asla peşini bırakmaz , kovalar

Afet bölgesine tekrar bir organizasyon çalışmasına giriştik belli konularda destek için, biraz hazırlık yoğunluğum var sık yazamıyorum , ama lütfen umutlar tükenmesin , pes edilmesin

Ayrıca Daha Marta yeni girdik ve TPV pozisyonu dahil 40 bin takla atar modeller , sinerjisi olanlar bence aynı aktiflikte kovalamaya devam etsinler , ben de imkan buldukça gelişmeleri takip ediyorum .

• Ecm de düzelme emareleri var, dediğiniz gibi her an 8 den sonraya ufak değişimlerle sistem bize sarkabilir. Benim için en önemlisi yağış durumu ki Mart ayında en azından yağışlı günlerimiz olacak, yeterli olur mu bilemiyorum yaz başında son durumu göreceğiz, inşallah bol yağış alırız ve bu yazı sıkıntı çekmeden atlatıp, seneye el ninosuz güzel dengeli bir kış yaşarız..

• Hep uzun vade konuşmayalım

Bir de anı değerlendirelim

İstanbul ; 850’de giren 5/6 derece

Gün boyu ölçülen 7/9 derece ve hatta bazı semtler 5/6 derece şu anda

Hava soğuk , hissedilen nerdeyse 1/2 derece

Yani ince mont giyen donar soğuktan , o derece üşütüyor

Ayaz vardır ondandır

Yok kardeşim ne ayazı

Bildiğin kapalı sisli bir hava ve sprey yağmur var çok hafif de olsa

Yani enverziyon ayaz maraz değil kısaca

Velhasıl kelam yer seviyesini hesaplamak için 850’ye 8/10/12 ekle boş bir yaklaşım

Yer seviyesi gizemdir , sırdır, süprizdir

Çoğu -5 girişli sistemden daha soğuk bir gün

Artık 850’ye değil yer seviyesine bakmak gerekir

Ha bir de Mart ayının 850’de -2’si bazen Ocak ayının 850’de -8’inden bile daha soğuk oluyor

Misal ilk -2 girişli gün nasıl olur merak ettim şimdi

Mart havasında başka bir şey var be arkadaş

Yağışla gelsin de , yeter ki gelsin

• Mart havasında başka bir şey var be arkadaş

Öyle gerçekten, sıcağın/soğuğun seviyesi önemli belli ki

İstanbul'da öğleden sonra ravinsonde ölçümü

İstanbul'da güncel minimum: Çatalca Radar Sahası İstasyonu

Einmal editiert, zuletzt von HDKoala () aus folgendem Grund: Boşluk.

• Bir kaç gün önce bu da yoktu ggs ile belki batı bölgeler ucundan yararlanabilir.

"Allah'a ve âhiret gününe inanan, ya hayır söylesin ya da sussun." Hadis-i Şerif

• Bir kaç gün önce bu da yoktu ggs ile belki batı bölgeler ucundan yararlanabilir.

Kaçırdığımız 4-5-6 ve kimine göre 7 sistemde ve hatta İstanbul And yakası iç kesimlerine çeyrek efsane yaşatan Alper Tunga sistemi dahil tüm sistemlerde en büyük eksiğimiz Arktik bölgede doğru konumda bir yüksek bulamayışımızdı ( bunu bir kaç kez ifade ettim )

Salınım dönemlerini hemen hemen nerdeyse doğru ön gördük , ( en az 5 arkadaşımız daha bu başarıyı yakaladı )

Ancak bize sistem gelmesi hususunda ( fakirin Alper Tunga başarısı hariç ) alayımız sınıfta kaldık, belki en çok ben kaldım ve sanırım çok ders çalışmam gerekecek , üzgünüm , herkesten bu anlamda helallik istiyorum ( moda tabirle)

Ama ne yaparsın , ki gaybı mutlak manada yalnız Allah bilir ve modeller bile büyük çuvalladılar özelikle 5-8 Mart dönemi için

O kuzeyli YB desteği o kadar mühim ki Avrupa sistemi almasına rağmen BFTE yaşayamıyor , cıvık bir kar örtüsü oluyor çoğu kıyı noktada

Şimdi yukarda paylaştığınız Anomalinin NH’si gerek ve kuzeyli YB olmadan -6 bile alamıyoruz bu anlaşıldı

Ama neyse ki oluşumlar var

Daha önce ifade ettiğim güneydoğu Arktik , Orta Sibirya ve Laptev Sea arasında YB gelişimi işe yarayabilir , ben durum tespitimi yapıyorum

Azor İzlanda dengeleri zaten artık modellerin 144 sonrası çözemediği bir muamma olduğu için kuzeyde YB var ve PV potansiyel vaad ediyorsa süreç devam ediyor demektir

Önceliğimiz yağış , Akdeniz AB üretemediği için gözüm her zamanki gibi soğuk salınım arıyor , istemeyen yada ummayan ile de işim yoktur , hayırlı bereketli bir Mart dilerim