2024 Kışı Yorum ve Analizler

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hocam elinize sağlık. Ankara için düşünceleriniz nedir? İlk defa Ankarada kış geçirecek birisi olarak çok heyecanlıyım:)

Sabaha karşı örtülük güzel bir kar bekliyorum Başkentte

Trafiği pert edebilir yine , beklediğim saatlerde 2 cm bile berbat edebilir

Kakdıki en az 5/7 cm yağar bana kalsa

• Ve aleyküm selam, Adamsın Berkay Başkan

Çok güzel görüntüler

Çok teşekkür ederim, hedef 30 cm sistem sonuna kadar 😎⛄️

Hadi inşallah, sistem sonunda senle de bir salep içelim Çamlıca'da hocam. Daha dekler var Salı, Çarşamba. :hfyeni (29): hava-kars323 rk223_kgigf-12351 :/8103*

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Sabaha karşı örtülük güzel bir kar bekliyorum Başkentte

Trafiği pert edebilir yine , beklediğim saatlerde 2 cm bile berbat edebilir

Kakdıki en az 5/7 cm yağar bana kalsa

Hocam öncelikle teşekkürler cevaplar için.

Bu güzelim örtü eriyecek mi sizce gün içinde , yoksa ikindiden itibaren üzerine mi eklenecek?

tahminci hocamız sağ olsun wrf yi paylaşacağını söyledi.Ben bir de HİSSO'yu merak ettim. :)

• Hocam öncelikle teşekkürler cevaplar için.

Bu güzelim örtü eriyecek mi sizce gün içinde , yoksa ikindiden itibaren üzerine mi eklenecek?

tahminci hocamız sağ olsun wrf yi paylaşacağını söyledi.Ben bir de HİSSO'yu merak ettim. :)

Erime olur maalesef sabah 09:00 ile 16:00 arasında

Zaten etkili yağmur , kky var

Kar olsa BİLE ıslak kar olur, erir yani

Ama devamı enfes bir kar yağışı

Erirse erisin abi , yağacak ya , takmamak lazım

Yağmayacak olsaydı üzülmeye değerdi

• Hocam Afyon ihsaniye için düşünceleriniz neler

• Çok teşekkür ederim hocam. :hfyeni (25):

Ben biraz dişarı çıkıp tadını çıkarayım o zaman. :)

• Simdi guzel bir soru soruyorum. Istanbulun ve kocaelinin bir kisminin karadeniz uzerinde yagis kutlesi olmamasina ragmen ic kesimlerde yagis uretilmesinin sebebi nedir? Istanbulun ortasinda dag mi var da bu yagislar olusuyor :/ Dusunelim.

Aslında yağış kütlesi potansiyeli Yani bulut var , sadece orada yeterli doyuma ulaşmadığı için radara yansımıyor , özel iklim özellikleri olan bölgede oradan gelen hava akımı yağış bırakıyor , orman yapısı , yükseklik , baraj etkisi vs

Mesela Şileyi de pas geçebilir

Yani durduk yere olduğu yerde üretilme yok

Havada hep bir akım ve hareketlilik vardır

Aynı Bulut Kozyatağına yağış bırakmıyor , Kayışdağına kilolarca bırakıyor

Burdan sonrası özel tez konusu olur ayrıca

En azından benim çok ilgi alanıma girmiyor spesifik nedenleri

• Cold.EFso

Hat den Titel des Themas von „Tunga Kar Fırtınası ( Blizzard) Heyecanı⛄️❄️🥶“ zu „Şubat takip konusu“ geändert.
  • Çok ciddi potansiyel var o dönem için

Modeller 72’ye kadar BİLE -14 ile +2 arasında gidip gidebilir , 17-18 Feb 2015 de öyle aniden belirmişti , yöneylem aynıydı onda da

İkinci olası sistem için bir çok yorum yapmıştık

Hepsi geçerli halen benim için

Ancak yüreğimiz yandığı için ve suya da oksijen kadar muhtaç olduğumuz için çok hassas bir duygu karmaşası yaşıyoruz

İlk ciddi sistemde İstanbul bazı noktaları diz boyuna varan kar alıyorsa ve döngü lehimizeyse ben şahsen devamı için korkarım , sert soğuklar pek mümkün

İnşaallah ülkemiz için en hayırlısı olur

Kenardan fırsat buldukça izleyeceğim

• Dün gece GEFS’de tek güncellemede ortalama birkaç derece düştü. GEM ısrarı var. UKMO da benzer sinoptik altyapısı veriyordu. Stratosferde de destekleyici unsurlar var.

• Batı bölgelerimizi etkileyecek 17 si civarı sibirya yb şansı arttı. mi ihtimali yüksek mi şu anda değerli tahminciler

Ve blokaja gider mi Cold.EFso hocam

İnşallah izmir gibi batı şehirleri kar görür de biraz olsun mutlu olur

• Şubatın devamı deprem bölgesi için çok sıkıntılı görünüyor

Görünen o ki 2012’den sonra en soğuk şubatı yaşayacak doğu bölgeler çok zamansız oldu çok

• Maalesef zalım Sibirya’nın uyanmak üzere olduğuna dair epey sinyaller var, biz ne bunu engelleyebiliriz ne de geçmişte biz istedik diye geldi zaten

Sadece görebildiğimizi aklımız erdiği kadar söyleriz , bu işlerde yanılmak da beklediğinden çok daha beteri gelmesi de her şey mümkün

Mart sonuna kadar atak ihtimalleri görülebilir

Çadır kentler kesinlikle iyi bir çözüm olmaz

Zaten devlet belki de bu yüzden konteyner kent, otel ve misafirhane seçeneklerine odaklanmış görünüyor

Çok ağır da bir kuraklık yaşamış olduğumuz bu musibet yılda son derece şiddetli depremin ( hatta ardışıl depremin ) üstüne çok sert sistem almayalım diye dua temenni ederim ( yağış bırakan makul soğuklu sistemlere itiraz edemem tabi )

• Hocam özel bakabilir misiniz batı bölgelerde ilgili birsey sordum