Orta Vadeli Analiz

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Anlamaya çalışıyorum inş öğrenicem hocam şu grafik renler çizgiler şekiller aslında baya açıklayıcı olmuş ama daha çok yolum var 🤣 hayırlı olsun 😊

• Aykut53 hocam izninle birkaç veri atıp biraz yorumda bulunmak isterim. Dünkü rejim diyagramı güncellenmiş ve onu yorumlayacağım.

Arkadaşlar yukarıdaki diyagrama baktığımızda ay ortası ve 24'ü civarı -NAO etkin gözüküyor. Diyagram Avrupa Avrupa diye bağırıyor. Tabii ay sonuna doğru İzlanda kökenli yağışlı bir sistem etkisine gireceğiz. Ülkemizin güney ve batı kesimleri Aykut53 hocamın dediği gibi özlediği yağışlara kavuşacak gözüküyor. Aralık başından itibaren de ATR yani Atlantik Sırtı etkin olmaya başlıyor. Model konusunda ara sıra yorumlarda bulunacağız. Umarım özlediğimiz yağışlara kavuşuruz...

• Lodos Fırtınasına Dikkat!

Öğlen yazdığım lodos fırtınası konusuna şimdi değinmek istiyorum.

Ayın 17'si yani Perşembe gününden itibaren ülkemizin batı kısımlarında lodos fırtınası etkili olacak. Bazı yerlerde hızının +80km/s gibi değerlere ulaşması bekleniyor. Özellikle balığa çıkacak ve denize açılacaklar için risk teşkil ediyor. Rüzgar anında çatı uçmaları, soba zehirlenmeleri ve bu gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olalım. Aşağıya bırakacağım fotoğraflardan rüzgarın nerede, ne kadar etkili olacağını anlayabilirsiniz.

• Elinize sağlık hocam bilgilendirme için teşekkür ediyorum🙋🏼‍♀️👏🏻

Herkes Kalbinin Ekmeğini Yer..!