İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • dışarıya çıktığımda kar kokusu alıyorum havaya bakıyorum yüzüme fıs fıs sprey gibi yağmur yağıyor biraz kar yağıyomuş gibi hayal ediyorum... kar yağana kadar böyle devam 😃

• Selam dostlar,

güncel verilerle ufak bir aralık analizi yapalim.

Editörlerimizin bolca müjdelediği gibi kuzey kutup dairesindeki kar durumu son çeyrek yüzyıldaki en iyi değerlerde. Bu dünyamız için harika bir durum olsa da acaba bize etkisi pozitif olacak mı bilemiyorum. İyi kar örtüsü ve aktif Sibirya sayesinde kuzeyde gerçekten inanılmaz soğuklar birikmiş. 850hpa ortalama sapması haritalarında -20ler havada uçuyor. Hatta Aralık ayı boyunca -42 ile -49 arasında 850hpa değerleri geziniyor. Ancak bu kadar kuvvetli soğuklar da kuvvetli kutup girdabı anlamına geliyor.

Daha açık konuşmak gerekirse kutup bölgesinde soğuklar hapsolmuş durumda ve YB alanları geçen seneki gibi zayıf kutbi girdabı delip kutup bölgesine doğru yükselemiyor ve biz de o soğuklardan nemalanamiyoruz. Bu olumsuz kısmıydı.

Güzel kısım ise güçlü kutup girdabı dağılmıyor olsa da doğru basınç dizilimleriyle başka konumlara korkunç güçlü olarak öteleniyor. Hemen bir örnek olarak, Önümüzdeki günlerde bizi etkileyecek olan Afrika atağı, muhtemelen yola devam edip kırım üzerinden Sibiryaya doğru yönelecek. Bu gerçekleşirse Sibiryadaki aşırı kuvvetli soğukları Çin veya japonya bölgesine doğru ittirecek. Beklediğim gibi olursa -25 hatta -30 anomali değerinde 850hpa sıcaklıkları o coğrafyaya efsanevi soğukları götürecek.

İşte sanıyorum ki bu kış bu şekilde geçecek. Akdenizin görece az olarak ürettiği AB alanları yüzünden ülkemiz adına YB etkili ve görece sıcak ve kurak bir sezon. Karadeniz ise ortalamadan daha iyi çalışacak gibi duruyor. Heyecanlı olan kısım da doğru dizilimler olursa efsanevi sibirya soğukları kapımızı çalabilir. 2018'in rövanşını bekleyeceğim 😂 Böyle bir dalga bir de blokaj etkisinde kalırsa bir bakmisiz 15-20 gün boyunca karakış koşulları oluşmuş.

Konuyu çok dağıttım 😂 Aralık ayını yukarıda Afrika atağının rotasına göre takip edeceğim. Karadenizi aşıp Sibiryaya yol alırsa ay sonuna kadar İzlanda kökenli haricinde sistem beklemiyorum. 😕

• İstanbul da gerçekleşen gecenin en düşük sıcaklıkları

İstanbul, Çatalca, ÇATALCA RADAR SAHASI 6,2
    İstanbul, Silivri, SİLİVRİ ORMAN SAHASI 6,5
    İstanbul, Silivri, SİLİVRİ 7,3
    İstanbul, Kartal, KARTAL/AYDOS DAĞI 7,5
    İstanbul, Şile, ŞİLE/DARLIK KÖYÜ 8,2
    İstanbul, Ümraniye, ÜMRANİYE 8,8
    İstanbul, Pendik, İSTANBUL SABİHA GÖKÇEN HAVALİMANI 9,5
    İstanbul, Büyükçekmece, BÜYÜKÇEKMECE 9,5
    İstanbul, Silivri, SİLİVRİ ANA MENDİREK FENERİ 9,6
    İstanbul, Güngören, GÜNGÖREN/DAVUTPAŞA MARMARA 9,6
    İstanbul, Eyüp, EYÜPSULTAN 9,6
    İstanbul, Sancaktepe, SANCAKTEPE 9,6
    İstanbul, Arnavutköy, ARNAVUTKÖY 9,6
    İstanbul, Çatalca, ÇATALCA 9,6
    İstanbul, Pendik, PENDİK/ÖMERLİ BARAJI 9,7
    İstanbul, Arnavutköy, İSTANBUL HAVALİMANI 9,8
    İstanbul, Sancaktepe, SAMANDIRA HAVALİMANI 9,9
    İstanbul, Sarıyer, SARIYER 10,0
    İstanbul, Çekmeköy, ÇEKMEKÖY/ÖMERLİ 10,0
    İstanbul, Beykoz, BEYKOZ 10,1
    İstanbul, Üsküdar, ÜSKÜDAR 10,1
    İstanbul, Şile, ŞİLE/İSAKÖY 10,2
    İstanbul, Kartal, İSTANBUL BÖLGE 10,2
    İstanbul, Arnavutköy, ARNAVUTKÖY/TERKOS BARAJI 10,3
    İstanbul, Şişli, ŞİŞLİ 10,3
    İstanbul, Kadıköy, KADIKÖY/GÖZTEPE 10,4
    İstanbul, Tuzla, TUZLA 10,5
    İstanbul, Beylikdüzü, BEYLİKDÜZÜ 10,5
    İstanbul, Bakırköy, İSTANBUL ATATÜRK HAVALİMANI 10,6
    İstanbul, Bakırköy, FLORYA 10,6
    İstanbul, Fatih, FATİH/İST.DEN.BİL.ENS. 10,7
    İstanbul, Tuzla, TUZLA İTÜ GÜNEY MENDİREK FENERİ 10,8
    İstanbul, Sarıyer, SARIYER/YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ 10,8
    İstanbul, Şile, ŞİLE 10,9
    İstanbul, Beykoz, BEYKOZ/ANADOLU FENERİ 10,9
    İstanbul, Kadıköy, KADIKÖY GÖZTEPE RIHTIM 11,0
    İstanbul, Tuzla, TUZLA AYDINLI LİMAN FENERİ 11,0
    İstanbul, Sarıyer, SARIYER/KUMKÖY-KİLYOS 11,5
  • İstanbul'lu kar seven dostlarımız için yeni yıl haftasına kadar pek umutlu haberler veremiyorum. Şahsi tahminim iskandinav yükseği oluşmadan batı sibirya ve archengelsk bölgesindeki soğukların karadeniz güney ve batısına Doğu balkanlara inme olasılığı çok zayıf..

Yaklaşık bir hafta sonra Aralık son haftası hatta son günlerine dair sinyaller modellerde görünmeye başlayacaktır. Ben de sizler gibi sabırsızlıkla bekliyorum.

Sevgiler