İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 500 hpa -35'e indiği sürece ve güzel rüzgarla(yönü, hızı vs.) İstanbul ekmeğini çıkarır.4-5 Şubat güzel şeylere gebe.

• Ben bu diagrama ateş ederim rk223_kgigf-12351 rk23_kgigf-123

Bence de ateş edilmelik diyagram ama ben sistem güçlenerek geliyor olsa bile temkinimi 1-2 gün daha koruyacağım :hfyeni (18): Bu arada ayın 4'ünde 500hpa'ya dikkat edin bu değerler ile -8 varken bile Moda sahil yağış esnasında örtüyü çeker siz -9 yetmez diyorsunuz :hfyeni (29):

• Şubat başı güzel gözüküyor. Ancak geçtiğimiz yıllarda bunu çok iyi tecrübe ettik. 500 ne kadar iyi olsa da, 850 - 10 ve altında kalmadığı sürece 100 rakım altı her zaman sıkıntı yaşıyor (Bkz:2021 tulpar). Avrupa riski de mevcut şu haliyle. Denizlerin sıcak olması dek için bir avantaj. Ancak sağlam soğuk gelmesi halinde. Sınır değerler de çok üzer

• Uzun zamandır,(3-4 ay oldu) ne yağış olasılığını, ne de soğumayı konuşabilmiştik. Atmosferdeki önümüzdeki süreç, bize o fırsatı vermek üzere, belki herkes tatmin olmayacak ama ülkenin büyük bir bölümü yağışlardan nasibini alacak. Kapısının önüne kar yağmasını bekleyenler olması doğal ama herşey nasip. Izleyip göreceğiz. Yemeyin birbirinizi. Ustaların dediği gibi, çoğunuz kışı kapatmıştı. :hfyeni (29):

• Mesele -9 ile saf kar yağması değil o karın ne kadar yerde kalacağı bence. Bu tarz sistemleri geçmişte de çok yaşadık şu sinoptiğin gerçekleştiğini düşünürsek 100 m üstünde oturan arkadaşlar belki de efsaneye tanıklık ederken kıyıdakiler sokak lambasına bakmaktan kör olur. 2021 Tulpar sistemi arşive bakın ne demek istediğimi anlarsınız.

Rüzgar ve 500 hpa durumuna gelirsek bunlar yağış anında ve bulutlu havada farkına ortaya koyan veriler oluyor. Yağış anında atıyorum -5 varken bile karayel ile kar görebilirsin şanslıysan ciddi miktarda örtü de görürsün. Yağış kesildiği anda şıp şıp su sesi olur :) Yani biraz şans faktörü soğuk-rüzgar-yağış miktarının denk gelmesi lazım.

Her şeye rağmen 4-5 aydır yaşadığımız sürece göre şükredilecek bir senaryo ile karşı karşıyayız umduğumuzu değil bulduğumuzu yiyeceğiz. Ancak gönül isterdi ki tabi -14 ile balyoz soğuklar insin 50 cm kar görelim en az bütün sinir stres yok olsun belki o da olur şubat için bu potansiyel var daha her şey bitmedi :)

• Uzun zamandır,(3-4 ay oldu) ne yağış olasılığını, ne de soğumayı konuşabilmiştik. Atmosferdeki önümüzdeki süreç, bize o fırsatı vermek üzere, belki herkes tatmin olmayacak ama ülkenin büyük bir bölümü yağışlardan nasibini alacak. Kapısının önüne kar yağmasını bekleyenler olması doğal ama herşey nasip. Izleyip göreceğiz. Yemeyin birbirinizi. Ustaların dediği gibi, çoğunuz kışı kapatmıştı. :hfyeni (29):

Yiğit ali Kemal bey benim evin kapı önü sizce kaç cm olur? 😎

• Istanbulda 24 ocak 2022 vortex var iken -9 vardi mesela. Diger katmanlara da onem vermek lazim 850nin yaninda.

İşte o yüzden çoğu yerde ıslak kar yağdı. Su oranı çok yüksekti. Ayrıca 500 değeri - 45'ti neredeyse. O öyle üç beş yılda olacak bir hadise değil. Belki bir daha uzun yıllar göremeyiz.

• Mesele -9 ile saf kar yağması değil o karın ne kadar yerde kalacağı bence. Bu tarz sistemleri geçmişte de çok yaşadık şu sinoptiğin gerçekleştiğini düşünürsek 100 m üstünde oturan arkadaşlar belki de efsaneye tanıklık ederken kıyıdakiler sokak lambasına bakmaktan kör olur. 2021 Tulpar sistemi arşive bakın ne demek istediğimi anlarsınız.

Rüzgar ve 500 hpa durumuna gelirsek bunlar yağış anında ve bulutlu havada farkına ortaya koyan veriler oluyor. Yağış anında atıyorum -5 varken bile karayel ile kar görebilirsin şanslıysan ciddi miktarda örtü de görürsün. Yağış kesildiği anda şıp şıp su sesi olur :) Yani biraz şans faktörü soğuk-rüzgar-yağış miktarının denk gelmesi lazım.

Her şeye rağmen 4-5 aydır yaşadığımız sürece göre şükredilecek bir senaryo ile karşı karşıyayız umduğumuzu değil bulduğumuzu yiyeceğiz. Ancak gönül isterdi ki tabi -14 ile balyoz soğuklar insin 50 cm kar görelim en az bütün sinir stres yok olsun belki o da olur şubat için bu potansiyel var daha her şey bitmedi :)

Balyozdada sıra gelecek merak etme😊😉

• İşte o yüzden çoğu yerde ıslak kar yağdı. Su oranı çok yüksekti. Ayrıca 500 değeri - 45'ti neredeyse. O öyle üç beş yılda olacak bir hadise değil. Belki bir daha uzun yıllar göremeyiz.

Boşverin isterse ıslak yağsın da yağsın hocam şu kadar bekleyişin üstüne. Mesela ben 160 rakımda oturmama rağmen yağış anında iyi örtü yapan cıvık bir kara tamamım kıyıdakiler hayli hayli tamamdır herhalde :)

• Boşverin isterse ıslak yağsın da yağsın hocam şu kadar bekleyişin üstüne. Mesela ben 160 rakımda oturmama rağmen yağış anında iyi örtü yapan cıvık bir kara tamamım kıyıdakiler hayli hayli tamamdır herhalde :)

kar tanesine kurban kesicem :hfyeni (18):